Najpopularniejsze tradycje weselne, które powinna znać każda Para Młoda

 

Z czym się kojarzy wesele? Dla gości to na pewno z mnóstwo dobrego jedzenia, morze alkoholu i dobra zabawa, ale gdzieś w tym wszystkim tkwi magia tego wydarzenia i szereg zwyczajów z tym związanych. Oto lista najpopularniejszych tradycji ślubnych, które powinna znać każda Para Młoda.

Tradycja obfituje w wiele obrzędów związanych z weselem. Część z nich już dawno przeszła do prehistorii, ale niektóre do dziś upiększają ceremonię. Nie każda para decyduje się je zachowywać tym samym, wybierając nieco bardziej nowoczesną opcję organizacji przyjęcia, ale mimo wszystko warto je znać. W większości nie są to przesądy wysnute z palca, ale zwyczaje głęboko zakorzenione w naszej kulturze zależne od szerokości geograficznej (nawet na terenie Polski regiony mają swoje własne obrzędy), ale także od religii. Głównie wywodzą się z tradycji ludowej.

 

Wywodziny/wykupiny  

Zwyczaj współcześnie coraz częściej pomijany. Generalnie chodzi o to, że Pan Młody przyjeżdżając w dniu ślubu po swoją wybrankę (przygotowują się oni oddzielnie w swoich domach w towarzystwie druhen i drużbów) musi ją „wykupić” z domu rodzinnego. Na jego drodze stają druhny oraz rodzina Młodej, z którymi musi się targować. Często odbywa się to w żartobliwy sposób. Środkiem płatności jest alkohol bądź słodycze.

 

Błogosławieństwo

Jeden z bardziej podniosłych momentów, kiedy to rodzice, dziadkowie, a czasem również rodzice chrzestni błogosławią Parze Młodej na nową drogę życia. Obrzęd ma miejsce w domu Panny Młodej, gdy już zbierze się cała rodzina. Błogosławieństwo może mieć formę krótką, ale niekiedy rodzice sięgają po dłuższe gotowe wzory czy wiersze. Zwyczaj ten jest głęboko zakorzeniony w religii, ponieważ błogosławi się krzyżem.

 

Zobacz także: Sukienki na wesele. W co się ubrać, gdy wybieramy się na ślub

 

Przywitanie chlebem i solą

Gdy ceremonia ślubna dobiegnie końca, Młodzi wraz z gośćmi udają się na przyjęcie weselne. Tam rodzice staropolskim zwyczajem witają ich przygotowanym wcześniej chlebem i solą. To nieprzypadkowy zestaw, ponieważ chleb symbolizuje dostatek, a sól według dawnych wierzeń ma moc odpędzania złych duchów. Do tego para dostaje dwa kieliszki wódki (często zamieniane na wodę), którymi po wypiciu rzucają za siebie. W niektórych regionach Polski praktykuje się nalewanie do jednego kieliszka wódki, a do drugiego wody. Kto trafi na mocniejszy trunek, ten ma w przyszłości rządzić w domu. Następnie wszyscy wznoszą toast lampką szmapana i śpiewają gromkie „100 lat” na cześć nowożeńców. 

 Fotografia: pixaby.com

 

Bramy

Orszak weselny na swojej drodze do urzędu bądź kościoła może napotkać na wiele przeciwności. W to wliczają się bramy weselne przygotowywane przez znajomych, którzy nie biorą udziału w przyjęciu. Często przygotowują oni różnego rodzaju przedstawienia, przebierają się i taranują drogę, tak, że Młodzi nie mogą przejechać. Brama może zostać „otwarta” za odpowiednią opłatą, zazwyczaj w formie wódki weselnej. Nikt nie powiedział, że droga do ślubu jest łatwa.

 

Przenoszenie przez próg

Kiedy Młodzi dotrą na przyjęcie i zostaną już przywitani, Pan Młody musi wziąć na ręce swoją wybrankę i przenieść ja przez próg. Lepiej jednak pamiętać, żeby to zrobić zgrabnie i przypadkiem nie uderzyć kobietą we framugę drzwi. Symbolizuje to przejście ze stanu panieńskiego w zamężny. Poza tym, w starożytnym Rzymie wierzono, że jeśli Panna Młoda się potknie to ściągnie tym samym nieszczęście na swoją rodzinę, dlatego Pan Młody przenosząc ją miał temu zapobiec. Gdyby się zastanowić, to nawet logiczne, w długiej sukni i wysokich butach nie trudno o potknięcie.

 

Pierwszy taniec

Ta tradycja w większości jest zachowywana do dziś. Zwyczaj mówi, że pierwszy taniec należy do Pary Młodej. Co więcej, niektórzy nawet uważaj, że jeśli będą im się mylić kroki, to nie wróży to dobrze na przyszłość. Może stąd tak wiele par decyduje się na przygotowywanie specjalnych układów przez profesjonalnych choreografów. Współczesna praktyka pokazuje różnego rodzaju tańce, począwszy od rumby, a na walcach skończywszy. Cześć par decyduje się również na humorystyczną formę tańca, przygotowując układ do składanki zabawnych utworów.

Fotografia: pexels.com

 

Zobacz także: Jak zorganizować wymarzony ślub i wesele

 

Podziękowania dla rodziców

W tym wyjątkowym dniu Młodzi chcą wyrazić ogromną wdzięczność wobec swoich rodziców. Z tej okazji dedykują im piosenkę i wręczają kwiaty i upominki. Ostatnio popularne stały się również projekcie filmików z podziękowaniami przygotowane wcześniej przez Parę Młodą i kamerzystę.

 

Oczepiny

To kulminacyjny moment wesela. Współcześnie oczepiny przybrały charakter różnego rodzaju zabaw, które rozpoczynają się po północy, ale ich początki wyglądały zupełnie inaczej. W dawnych czasach odbywały się w innym pomieszczeniu niż cała zabawa, a Pannie Młodej wkładano na głowę czepiec, co symbolizowało utratę stanu panieńskiego. Istotnym elementem współczesnych oczepin jest rzucanie bukietem albo welonem oraz analogicznie muchą bądź krawatem. W ten sposób wybiera się nową „Parę Młodą”, która w niedługim czasie ma stanąć na ślubnym kobiercu. Tradycyjnie w czasie oczepin podawano tort weselny, którym małżonkowie musieli się nawzajem nakarmić. Obecnie moment ten jest przesunięty na czas po obiedzie bądź nieco później, ale jednak przed północą.

  Fotografia: pexels.com

 

Kolejność zwyczajów nie jest przypadkowa, ponieważ zostały one wypisane tak jak odbywają się w czasie uroczystości.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska