Najlepsze seriale o tematyce medycznej

21/07/2017

 

Seriali medycznych jest bardzo wiele, niemal od początku goszczą w telewizji. Początkowo skupiały się tylko na postaci jednego lekarza, były bardziej ogólne i często przedstawiane w ramach komedii. Z czasem jednak ten gatunek przeszedł swoistą ewolucję, a niektóre z tych produkcji osiągnęły prawdziwy sukces.

 

Ostry dyżur

 

Bez wątpienia ten serial to klasyka gatunku. Od niego tak naprawdę zaczęła się przygoda z serialami medycznymi. Był inspiracją do stworzenia wielu innych seriali o tej tematyce, np. „Chirurgów” czy „Dr House”. Pierwszy sezon wyemitowany został w 1994 roku. Początkowo zakładano, że na jednym sezonie się skończy. Jednak oglądalność i zainteresowanie tą produkcją było tak ogromne, że ostatecznie powstało aż 15 sezonów. Serial przedstawia historię lekarzy i pacjentów County General Hospital w Chicago. Poza zawiłymi problemami medycznymi, trudnymi operacjami i rzadkimi chorobami, przedstawione są też prywatne tragedie i historie lekarzy. Dla wielu aktorów grających w „Ostrym dyżurze” była to ogromna okazja do wybicia się. Tak naprawdę kariera George’a Clooney’a zaczęła się właśnie od tego serialu. Rola dr. Rossa przyniosła mu sławę i popularność.

 

 

Chirurdzy

 

Potocznie nazywany „następcą Ostrego dyżuru”, chociaż tak naprawdę ten serial skupia się na czymś i sięga dalej niż „Ostry dyżur”. Ten serial jest mieszanką dramatu z komedią. Nie brakuje w nim wielkich tragedii połączonych z humorem. Akcja skupia się na grupie stażystów, którzy zaczynają pracę w Seattle Grace, uczą się zawodu, mają okazję zobaczyć jak naprawdę wygląda praca chirurgów, rywalizują ze sobą. Tylko najsilniejsi wytrzymają do końca stażu i zdobędą upragnioną pracę. Serial emitowany jest od 27 marca 2005 roku przez amerykańską stację ABC. Obecnie trwają pracę nad 14 sezonem.

 

 

Dr House

 

To jeden z najgłośniejszych seriali o tematyce medycznej ostatnich lat. Doktora House’a znają chyba wszyscy. Ciężkie i zawiłe choroby przedstawione w tej produkcji przyciągają przed telewizory rzeszę widzów. Jednak nie tylko przez zagadki medyczne ten serial zdobył taką sławę, jego siła tkwi właśnie w postaci dr. House’a. Kontrowersyjny, a zarazem wybitny lekarz, uzależniony od vicodinu i sypiącym sarkazmem w najmniej odpowiednim momencie jest najmocniejszym atutem tej produkcji.

 

 

Szpital nadziei

 

To kanadyjski serial medyczny z elementami fantasty. Ta produkcja przedstawia pracę lekarzy w szpitalu Hope Zion w Toronto. Główną bohaterką jest chirurg Alex Reid. Jej narzeczony, który również jest pracownikiem szpitala i szefem oddziału, na którym pracuje Alex, ulega ciężkiemu wypadkowi i zapada w śpiączkę. Zrozpaczona kobieta robi wszystko co w jej mocy, by uratować życie ukochanego. W leczeniu mężczyzny pomagają jej inni lekarze z tego szpitala i nowo zatrudniony Joel Goran. Podczas gdy w szpitalu trwa walka o życie pacjentów, duch przyszłego męża dr Reid przemierza korytarze i przygląda się pracy lekarzy. Emisja serialu rozpoczęła się w 2012 roku, chociaż do Polski trafiła dopiero kilka lat później. Pierwszy odcinek w naszej telewizji został wyemitowany 3 października 2016 roku. Obecnie nagrano już 4 sezony i trwają pracę nad kolejnymi. Wszystko wskazuje na to, że ten serial szybko nie zniknie z ekranów.

 

Czysty geniusz

 

Najnowszy i najlepszy w całym zestawieniu. Ten serial nie jest typowym, schematycznym serialem medycznym. Przedstawia doskonale znany nam scenariusz w całkiem inny sposób. Grupa lekarzy, ciężkie przypadki – to wszystko występuje w każdym serialu medycznym, więc jest obecne i tu. Główną postacią jest dr Walter Wallace, chirurg o tradycyjnym podejściu do życia i zawiłej przeszłości. Zostaje zatrudniony w szpitalu Jamesa Bella – młodego geniusza i miliardera. Swoich pacjentów leczą przy użyciu najnowocześniejszej technologii, dysponują sprzętem, którego nie ma w innych szpitalach. Celem lekarzy jest zrewolucjonizowanie medycyny i zarobienie ogromnych pieniędzy. Ten amerykański serial swoją premierę miał 27 października 2016 roku. Póki co wyemitowano jeden sezon, w maju tego roku stacja CBS ogłosiła, że nie będzie kontynuacji. Jednak fani mają nadzieję, że jeszcze kiedyś „Czysty geniusz” wróci na ekrany.

 

 

Korekta: Olga Miziuk

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska