Najlepsze horrory ostatnich lat

10/05/2017

 

Tych filmów z pewnością nie powinniśmy oglądać w samotności późnym wieczorem. Te horrory na długo zapadają w pamięć. Postaci z nich prześladują nas po nocach i sprawiają, że chcemy jak najszybciej zapomnieć, że je oglądaliśmy.

 

 

Dom w głębi lasu (2012)

 

Przy tym filmie „Teksańska maskara piłą mechaniczną”, „Piła” czy „Wzgórza mają oczy” to lekkie i niewinne opowieści. „Dom w głębi lasu” początkowo przypomina mocny dreszczowiec. Grupa przyjaciół jedzie do domu w lesie. Na miejscu nie ma zasięgu, nawet GPS nie potrafi określić ich lokalizacji. Z biegiem wydarzeń akcja z mocnego dreszczowca przemienia się w najprawdziwszy horror. Nie da się przewidzieć zakończenia, nic w tym filmie nie jest takim, jakim się wydaje. I choć początek oklepany, to cała reszta całkowicie nowatorska. Słowa z plakatów reklamujących tą produkcje doskonale ją podsumowują - „Myślisz, że wiesz czym jest horror? Zrozumiesz, że nie wiesz nic.”

 

 

Obecność (2013)

 

Zjawiska paranormalne muszą być straszne i przerażające, a w tym filmie wszystko się do nich sprowadza. Para badaczy zjawisk nadprzyrodzonych zostaje wezwana do domu, który nawiedza tajemnicza zjawa i nie daje spokoju mieszkańcom. Wydaje się im, że będzie to szybka i łatwa sprawa. Zajmowali się już gorszymi, a opowieści mieszkańców nie zrobiły na nich wrażenia. Po przybyciu na miejsce stwierdzają, że przeciwnik jest silniejszy niż mogłoby się wydawać. Szybko przekonują się, że demon z farmy jest najstraszniejszym z jakim mieli do czynienia.

 

 

Następny jesteś ty (2011)

 

Bez wątpienia jest to jeden z najinteligentniejszych filmów ostatnich lat. Czy jest horrorem? Można by się kłócić. Ja podporządkowałabym go do rangi thrillera, lecz producenci twierdzą inaczej. Ten film jest wyjątkowo nieprzewidywalny. Początek wydaje się jednak dosyć banalny. Gang uzbrojonych i zamaskowanych ludzi napada na miasteczko i terroryzuje mieszkańców. Tak, gdzieś to już widzieliśmy. W głowach widzów automatycznie tworzy się zakończenie. Krwawa masakra, biedne uciekające rodziny, pewnie jakieś dziecko wpadnie w poważne tarapaty. Jednak nie. Reżyser zadbał o to byśmy się nie nudzili. Jeden z mieszkańców okazuje się być wyjątkowo utalentowanym, sprytnym zabójcą. Rozpoczyna się walka, a nie ucieczka. Element tajemnicy, kim są napastnicy i dlaczego atakują niewinne rodziny towarzyszy nam prawie do samego końca. Akcja co chwilę się zmienia. Wszystko to razem tworzy naprawdę dobre kino grozy.

 

 

Dom diabła (2009)

 

Dom na odludziu, „demon” drzemiący w dziecku, magia księżyca. To elementy horroru, które twórcy lubią najbardziej. Takich filmów powstało mnóstwo, z mniejszym lub większym sukcesem. Po fenomenalnym „Omenie”, który do dziś przeraża ludzi z niemal całego świata, scenarzyści, reżyserowie i producenci namiętnie powielają takie wątki. „Dom diabła” trochę się od nich różni i mimo dobrze znanego schematu prezentuje coś nowego. Trzyma w napięciu i szokuje, a przecież o to w horrorach chodzi najbardziej. Cała akcja kręci się wokół młodej studentki, która dostaje pracę jako opiekunka do dziecka. Początkowo wydaje się, że będzie to praca marzeń. Łatwa, miła i przyjemna. Jednak bardzo szybko przekonuje się, że była w błędzie. Obowiązki, jakie nałożyła na nią rodzina, są co najmniej dziwne. A pora ich wykonywania pokrywa się z zaćmieniem księżyca. Nie tego się spodziewała. Prawda okazuje się być bardziej przerażająca niż można by sobie to wyobrazić.

 

 

Ostatni dom po lewej stronie (2009)

 

Osobiście uwielbiam, gdy w horrorach wydarzenia skupiają się wokół grupy przyjaciół. Tak jest w tym filmie. Główną bohaterką jest Marie, znudzona dziewczyna, która nie zamierza spędzić kolejnego weekendu z rodzicami w domu. Wraz z najlepszą przyjaciółką i nowo poznanym kolegą decydują się na odpoczynek w motelu. Weekend, którym miał przynieść spokój i relaks, zmienia się w najgorszy czas w ich życiu. Do akcji wkracza zbiegły z więzienia krewny wspomnianego chłopaka i jego podejrzani przyjaciele. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. Gdy mordercy postanawiają ukryć się w rodzinnym domu Marie, wszystko diametralnie się zmienia. Po pewnym czasie to oni zaczynają żałować tego, że na kryjówkę wybrali ostatni dom po lewej stronie.

 

 

Korekta: Aleksandra Borkowska

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska