5 najciekawszych horrorów o nawiedzonych domach wartych obejrzenia

25/07/2019

 

Najstraszniejsze horrory te skrywające jakąś tajemnicę z ciekawą i intrygującą fabułą. Często więc wybieramy straszne historie o przeklętych miejscach. Czy oglądaliście zatem poniższe dzieła filmowe?

Amityville – głos, który każe zabić

 

Horror „Amityville” z 2005 roku oparty na prawdziwej historii morderstwa amerykańskiej rodziny jest remakiem filmu z 1979 roku pt. „Horror Amityville”. W przypadku obydwu klasyków kina grozy reżyserzy inspirowali się historią państwa DeFeo. Ich syn Ronald zastrzelił ich i swoje rodzeństwo pozbawiając ich życia we śnie.

 

Wszystko dlatego, że w roku zabójstwa, w 1974 roku prawdopodobnie przez jakiś czas słyszał głosy duchów Indian, które namawiały go do zabicia swojej rodziny. Po tym wydarzeniu do domu wraz z dziećmi wprowadzili się państwo Lutz, którzy szybko zaczęli doświadczać paranormalnych zjawisk dziejących się w ścianach tego budynku. Skutkowało to wyprowadzką już po 28 dniach.

 

Mając taki materiał na film, aż grzech było z niego nie skorzystać. I choć podobno Ronald DeFeo, Jr. odwołał swoje wcześniejsze zeznania w sądzie, tłumacząc, że wcale nie słyszał tajemniczych głosów nakłaniających go do zbrodni, ale był pod wpływem heroiny i alkoholu to sama historia domu w wiosce Amityville stała się nieodłącznym elementem światowej kinematografii.

 

źródło: youtube.pl

 

Inni – oni zawsze wracają

 

Film „Inni” to już prawdziwy klasyk kina grozy. To filmowe dzieło zawdzięcza swoją pozycję przerażającej i nastrojowej fabule, która skutecznie trzyma odbiorców w napięciu aż do samego końca seansu. Akcja filmu nabiera tempa, kiedy wdowie i jej dwójce dzieci cierpiącym na nadwrażliwość na światło zaczyna się wydawać, że ich olbrzymi gotycki dom jest nawiedzony przez duchy. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna i bardzo zaskakująca. Bohaterowie, którzy nie zdają sobie sprawy z tego kim tak naprawdę są i kim są goście w ich „azylu”, będą musieli wypić kielich goryczy i zmierzyć się z rzeczywistością. Ten nieoczekiwany finał nie neguje jednak i nie umniejsza znaczenia wcześniejszych wydarzeń, które rozgrywają się w filmie, ale je wzbogaca.

 

Zobacz także: Najlepsze seriale grozy

 

Atmosferę „Innych” buduje fakt, że większość scen rozgrywa się w ciemnych, zakurzonych pomieszczeniach wiejskiego domu, a na zewnątrz przeważnie panuje mgła, która jest idealnym tłem dziejących się wydarzeń. Na uwagę zasługuje też doskonała rola Nicole Kidman, która wcielając się w panią Grace Stewart doskonale pokazuje dramat bohaterki i intensywność przeżywanych przez nią emocji.

 

źródło: youtube.pl

 

Obecność – zło nie śpi

 

Historia Lorraine i Eda Warrenów w filmie „Obecność” jest o tyle ciekawa, że aktorzy grają główne role osób, które naprawdę żyły i przez wiele lat zajmowały się badaniem przypadków nawiedzeń, zjawisk paranormalnych, a także odprawiały egzorcyzmy.

Fabuła filmu pokazuje jedną ze spraw, z którą Ed i  Lorraine mieli do czynienia naprawdę, a była ona tak niezwykła, że podobno ujawnili ją dopiero po wielu latach. Dlatego w filmie para demonologów próbuje rozwikłać problem państwa Perron i ich dzieci, których dom w latach 70. znajduje się we władzy demona. Tym razem sprawa staje się wyzwaniem nawet dla samych badaczy, jednak podejmują oni próbę uratowania życia zdesperowanej rodziny.

 

Reżyser filmu „Obecność” skutecznie straszy widzów, stosując długie ujęcia, wymuszoną perspektywę i inne klasyczne triki filmowe. Widzowie początkowo często nie widzą na co z przerażeniem spoglądają bohaterowie, co skutecznie wzmaga napięcie, gdy nagle zostają zaskoczeni przybliżeniem wprost na twarz złej istoty.

 

źródło: youtube.pl

 

Paranormal Activity – niebezpieczna, niewidzialna siła

 

Horror  „Paranormal Activity”, który sprawi, że na waszym ciele pojawi się gęsia skórka, jest stworzony według techniki filmowej found footage. Dzięki niej widz ma wrażenie, że ogląda znaleziony paradokument nakręcony amatorską kamerą. Ten zrobiony niskim kosztem film zdobył tak dużą popularność, że jego reżyser Oren Peli postanowił wydać jeszcze pięć kolejnych części tej strasznej historii. Każda z nich jest w jakimś stopniu powiązana – wyjaśnia poruszone wcześniej wątki i wprowadza nowe, tworząc swego rodzaju złożone uniwersum.

 

Pierwszy film „Paranormal Activity” rozpoczynający tę przeraźliwą historię przedstawia losy Katie i Micah, którzy po przybyciu do swojego nowego domu zaczynają czuć obecność coraz to potężniejszej demonicznej mocy. Dlatego też postanawiają zainstalować w swoich pokojach kamery, ponieważ nocą „zło” nie śpi. Wraz z rozwojem fabuły wszystko zaczyna się wyjaśniać, a główna bohaterka zostaje opętana, co doprowadza do końcowej tragedii.

 

źródło: youtube.pl

 

Sinister – śmierć zapisana na taśmie filmowej

 

Oryginalny w swej fabule obraz filmowy „Sinister” pokazuje, że usilna pogoń za karierą i samorealizacją może…dosłownie zabić. Przekonuje się o tym główny bohater filmu pisarz kryminałów Ellison Oswalt, który płaci cenę swojego życia i swojej rodziny. Kiedy specjalnie wprowadza się on do domu, w którym wcześniej zdarzyła się okrutna zbrodnia, przy okazji znajduje stare taśmy z niepokojącymi domowymi filmami. W toku śledztwa odkrywa co, a raczej kto łączy te wszystkie przykre wydarzenia i niestety sam staje się ich uczestnikiem – ofiarą.

 

Zobacz także: Najlepsze horrory ostatnich lat

 

Film „Sinister”, który doczekał się również drugiej części, można uznać za naprawdę wciągający i przerażający filmowy obraz. To wszystko dzięki tajemniczym postaciom, ale na widza wpływa też także niepokojąca ścieżka dźwiękowa oraz oryginalna i nieprzewidywalna fabuła.

 

źródło: youtube.pl

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska