Najlepsze filmy zagraniczne z lat 90. Widzieliście wszystkie?

 

Lata 90. to czas przełomowy, w którym powstało najwięcej dzieł rozpoznawanych i lubianych po dziś dzień. W tym przeglądzie pojawią się jedne z najlepszych produkcji kinematografii.

Naturalnie, jest ich zbyt dużo, żeby dało się je wymienić w jednym zestawieniu, więc sprawdźcie drugą część „najlepszych filmów zagranicznych z lat 90.”!

 

„Miasteczko Halloween”/„Nightmare Before Christmas”
Film w reżyserii Henry’ego Selicka i Tima Burtona, który zapada w pamięć nie tylko ze względu na nietypową animację (poklatkową), ale również z powodu zwariowanej fabuły z jeszcze bardziej zwariowanymi bohaterami; niesamowita muzyka Danny’ego Elfmana również zasługuje na wyróżnienie. Film bardzo ciekawy i nietypowy, ale zapewniający chwilę oderwania się od rzeczywistości i zanurzenia w zupełnie innym świecie.

 

„Zielona mila”/„The Green Mile”
Adaptacja filmowa książki Stephena Kinga o tym samym tytule opowiadająca o tym, że ludzka natura nie zmienia się pomimo wcześniejszych doświadczeń. Film melancholijny, skłaniający do przemyśleń nad śmiercią i niesprawiedliwością, mający swój niezwykły klimat. 

 

Zobacz także: Najlepsze filmy polskie z lat 90., które każdy Polak powinien znać

 

„Titanic”
Wiele razy słyszy się, że to babski film do popłakania, ale prawda jest taka, że ten, kto tak myśli, nie dostrzegł w dziele najważniejszych rzeczy. Może gdyby Rose i Jack spotkali się w innym miejscu i innym czasie, to by im wyszło. Jednak najwięcej emocji wzbudza w nas właśnie świadomość, że im nie wyjdzie. Wiemy, że są dla siebie stworzeni i nawet czasem zapominamy, że za chwilę ma zdarzyć się katastrofa. „Titanic” to wspaniałe dzieło, które za każdym razem pozostawia człowieka przepełnionego silnymi uczuciami.

Zobacz także: Myśleliście, że o Titanicu wiedzieliście wszystko? Błąd!

 

„Król lew”/ „The Lion King”
Chyba większość z nas zgodzi się, że „Król lew” jest najpiękniejszym filmem animowanym w kinematografii. Wprowadza w świat, gdzie to zwierzęta rządzą i wzrusza, kiedy młody Simba musi dojrzeć i wziąć odpowiedzialność za swoje stado. Historia prosta, ale niezwykle przejmująca, a muzyka Hansa Zimmera to już majstersztyk. Film dzieciństwa, do którego wraca się po latach.

 

Zobacz także: Najlepsze filmy zagraniczne z lat 80., które warto znać (Część 2)

 

„Przyczajony tygrys, ukryty smok”/„Crouching Tiger, Hidden Dragon”
Film, który pozostawia widza oszołomionego. Wszystko zostało wyważone i skupione na oddaniu emocji.  Świetnie zagrane postacie, doskonale poprowadzona historia, jeśli zna się kontekst kulturowy, bo w przeciwnym wypadku oglądanie tej produkcji będzie trudniejsze.

 

„Matrix”
Neo, Morfeusz, Trinity, Agent Smith czy Wyrocznia to postacie znane przez wszystkich. Och, ten bullet-time z „Matrixa” na zawsze zmienił oblicze kina akcji! Świetna rozrywka, w której wraz z głównym bohaterem dowiadujemy się, że jego życie tak naprawdę jest zwykłym obrazem wysyłanym do mózgu przez roboty. 

 

Zobacz także: 20 zagranicznych hitów z lat 90.

 

„Życie jest piękne”/„La vita è bella”

Produkcja Roberta Beginiego jest połączeniem humoru i historii o holokauście. Tematyka trudna, gdzie łatwo przekroczyć dopuszczalną granicę, ale reżyser przedstawił opowieść w taki sposób, że wszystko jest spójną całością. Gra na emocjach widza, wywołując w nim śmiech przez gorzkie łzy, dzięki czemu dosadniej dociera do nas groza holokaustu. 

 

Zobacz także: Najlepsze filmy zagraniczne z lat 80., które warto znać

 

„Skazani na Shawshank”/„The Shawshank Redemption”
Kolejna w naszym zestawieniu adaptacja filmowa książki Kinga. Ponadto jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Opowieść o przyjaźni, nadziei i walce o przetrwanie – dosyć uniwersalnie. Nie dajmy się jednak temu zwieść. Ta produkcja to arcydzieło, które nigdy się nie znudzi. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska