Najlepsze filmy polskie z lat 80. Te filmy każdy Polak powinien znać!

 

Lata 80. w naszej rodzimej kinematografii obfitowały w wiele filmów ciekawych i godnych uwagi. W dzisiejszym przeglądzie zawarto największe hity z tamtych czasów.

„Miś”
Jedna z komedii Stanisława Barei, która stała się kultowa dla naszego kina. Łączy ze sobą humor i absurd PRL-owskiej rzeczywistości. Główny wątek to spór pomiędzy prezesem klubu sportowego a jego byłą żoną o dostęp do konta w Londynie. Film jest okraszony wieloma komicznymi obrazami z czasów Polski Ludowej. Scena spadającej kukły stała się symbolem końca komunizmu.

 

Zobacz także: Najlepsze filmy zagraniczne z lat 80, które warto znać (Część 2)

 

„Zabij mnie, glino”
Świetne kino akcji z 1987 roku wyreżyserowane przez Jacka Bromskiego. Opowiada o przestępcy Maliku, który dwukrotnie ucieka z więzienia, a w pogoń za nim udaje się porucznik Popczyk. Film do końca trzyma widza w napięciu, zapewnia dreszczyk emocji. Kreacje młodego Bogusia Lindy, Piotra Machalicy i Anny Romantowskiej to trio, które dostarczy nam wielu emocji podczas oglądania.

 

Zobacz także: Najlepsze filmy polskie z lat 70. Te filmy każdy Polak powinien znać!

 

„Kogel-Mogel”
Kto nie zna historii Katarzyny Solskiej, która tuż przed ślubem ucieka do Warszawy, żeby studiować pedagogikę? Tam zatrudnia się jako gospodyni i niania Piotrusia. Podczas oglądania „Kogla-Mogla” nie zabraknie wielu zabawnych sytuacji i nieporozumień pomiędzy bohaterami. Przyjemna oraz lekka komedia romantyczna znana i lubiana przez wielu Polaków.

 

Zobacz także: „Botoks” – gwóźdź do trumny Vegi

 

„Kingsajz”
Kryminał wymieszany z fantastyką i satyrą na komunizm, do tego świetna obsada i gra aktorska sprawiły, że jest to jeden z najlepszych filmów w naszej kinematografii. W Szuflandii – świecie znajdującym się pod Instytutem Czwartorzędu żyją krasnoludki z nadszyszkownikiem Kilkujadkiem na czele i to on jest w posiadaniu tytułowego „królewskiego rozmiaru”, czyli eliksiru pozwalającego urosnąć do ludzkich rozmiarów i jednocześnie przedostać się do krainy ludzi. Jednak, gdy alchemik Adaś przypadkowo uzyskuje Kingzajs, okazuje się, że kilka osób nie chce, aby ta tajemnica wyszła na jaw.

 

 

Zobacz także:  10 filmów, które Cię poruszą

 

 

„Alternatywy 4”
Mimo że nie jest to film, to jednak polska kinematografia lat 80. nie może obejść się bez tego kultowego serialu. Znów obecność nawiązań do sceny politycznej jest bardzo dobrze dostrzegalna. Stanisław Anioł – zwolniony działacz partyjny otrzymuje posadę dozorcy w jednym z bloków. Przez ciągłe kontrolowanie mieszkańców, w przeróżnych aspektach ich życia, podporządkowuje sobie cały blok, który jest odbiciem systemu komunistycznego.

 

 

Zobacz także: Najlepsze seriale na wakacje. Co oglądać latem?

 

„C.K. Dezerterzy”
Tytułowymi bohaterami są żołnierze armii austro-węgierskiej pod przywództwem szeregowca Jana Kani pod koniec I wojny światowej. Planują ucieczkę. Film zabawny z niezapomnianymi kreacjami Marka Kondrata, Wiktora Zborowskiego czy Wojciecha Pokory.

 

 

Zobacz także: Najlepsze seriale HBO, które warto obejrzeć

 

„Sprawa się rypła”
Komedia Janusza Kidawy zdecydowanie zasługuje na większą uwagę. W jednej z wsi na Żywiecczyźnie odbywają się setne urodziny babci Plackowej emitowane na żywo. Do rodziny Placków przyjeżdża urzędniczka z prezentem (złoty zegarek i dwa tysiące złotych). Rodzina nie mówi jej, że babcia niedawno umarła, co więcej, że poszła do kościoła. Za kilka dni Józek, syn Ludwika Placka, wbiega do domu i oznajmia: „tato, tato, sprawa się rypła”. 

 

 

Zobacz także: Filmy o miłości

 

„Seksmisja”
No to, to już klasyk naszego rodzimego kina. Film prześmieszny, pełen aluzji do PRL-u, który jest doskonałą rozrywką dla spostrzegawczego widza. Kiedy zahibernowani w 1991 roku (planowo na trzy lata) główni bohaterowie budzą się ciut później, bo aż 53 lata później, okazuje się, że podczas ich snu wybuchła wojna, która zniszczyła męskie geny, więc kobiety zaczęły rozmnażać się metodą in vitro z wykorzystaniem partenogenezy. Nasi bohaterowie nie chcą zgodzić się na zmianę płci, co więcej chcą przywrócić swoją. Nie sposób nie przytoczyć kilku fantastycznych wypowiedzi: „Kobieta mnie bije...”, „To nas tu o mało nie wykastrowali, a ty cyganie będziesz sobie cycki przyprawiał?!”, „Ciemność widzę, ciemność!”, „Barykaduj! barykaduj! co za tandeta...”, „Nie wstanę! tak będę leżał!”.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska