Najlepsze filmy polskie z lat 70. Te filmy każdy Polak powinien znać!

 

Nasz kolejny przegląd najlepszych filmów zarówno tych zagranicznych, jak i polskich na przestrzeni dekad zarezerwowany zostanie produkcjom naszego rodzimego kina. Dzisiaj skupimy się kinie lat 70. To dekada, w której powstało dużo komedii rozpoznawanych do dnia dzisiejszego.

„Rejs”
Kultowy film w reżyserii Marka Piwowskiego. Groteskowy obrazek życia Polaków podczas trwającego w najlepsze PRL-u. Niedoskonałość formy, pourywane dialogi czy absurdalność niektórych sytuacji sprawiają, że śmiejemy się przez łzy. Fabuła jest bardzo prosta: na statku pojawia się nagle mężczyzna, którego wczasowicze biorą za kierownika „czasu wolnego” – organizuje zabawy, obrady i różne zebrania.

 
„Nie ma róży bez ognia”
Cóż za wspaniała komedia lat 70.! Młode małżeństwo Filikiewiczów, które w końcu przeprowadza się do większego mieszkania, otrzymuje w pakiecie nowego lokatora, który (jak się później okazuje) jest byłym mężem Wandy – żony Jacka Filikiewicza. Bareja w doskonały i prześmiewczy sposób przedstawia absurdy życia w PRL-owskiej rzeczywistości, a zwłaszcza jej niedorzeczny system prawny. 

 

Zobacz także: Najlepsze filmy zagraniczne z lat 70.

 

„Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”
Główny bohater po dowiedzeniu się o ciąży swojej kochanki postanawia udowodnić żonie zdradę, aby zachować swoją reputację. Wynajmuje więc fotografa, aby znalazł coś na jego żonę. Film pokazuje fałszywość dygnitarzy.

 

„Czterdziestolatek”
Mimo że nie jest to film, ale jednak polskie kino lat 70. nie może obejść się bez „Czterdziestolatka”. Do dziś śpiewamy nieśmiertelne: „Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień...”. Życie bohaterów jest bliskie Polakom, bo zawiera w sobie mnóstwo charakterystycznych rzeczy, które nie zmieniły się na przestrzeni lat. Wciąż są żywe i aktualne, co sprawia, że z przyjemnością powracamy do tego serialu!

 
Zobacz także: 15 polskich hitów z lat 70.

 

„Człowiek z marmuru”
Polski film polityczny ukazujący losy studentki filmowej Agnieszki, która zbierając materiały o przodowniku pracy – Mateuszu Birkucie, dowiaduje się prawdy o tym, jak został wypromowany oraz ile kosztowała go praca na rzecz działań propagandowych. Film wywołał wielki szum na ówczesnej scenie politycznej, ale mimo to dostał się na Festiwal Filmowy w Cannes. 

 
„Podróż za jeden uśmiech”
Przyjemna komedia przedstawiająca losy dwóch chłopców chcących wybrać się nad morze. Podczas zamieszania gubią pieniądze przeznaczone na wyjazd, ale to ich nie załamuje. Postanawiają dostać się nad polskie morze i kropka. Przemierzają Polskę różnymi środkami transportu, płacąc uroczymi uśmiechami. Duduś i Poldek napotykają wiele przygód, poznają nowych ludzi, a przy okazji dorastają. Film ciepły i zabawny.

 

Zobacz także: Najlepsze polskie filmy z lat 60. Musisz je obejrzeć!
 

„Poszukiwany-poszukiwana”
Kolejny film Stanisława Barei, jak zwykle przepełniony humorem z powodu życia w PRL-u. Niesłusznie oskarżony o kradzież obrazu pracownik muzeum przybiera nową tożsamość. Od teraz żyje w przebraniu jako Marysia i zostaje zatrudniony jako gosposia. Później okazuje się, że praca gospodyni domowej jest dużo bardziej opłacalna, więc zachwycona żona głównego bohatera nie informuje męża, że obraz się odnalazł. Doskonała PRL-owska satyra społeczna.

 

„Noce i dnie”
Film z 1975 roku, którego nie można nie znać. Filmowa adaptacja powieści Marii Dąbrowskiej o tym samym tytule. Opowiada o losach dwóch pokoleń rodziny Niechciców. Barbara Niechcic, nie chcąc umrzeć samotnie wychodzi za Bogumiła, którego nie kocha. Przedstawione losy Barbary wciągają i sprawiają, że ogląda się ten piękny film z przyjemnością. Scena Karola Strasburgera idącego przez wodę z bukietem nenufarów przy dźwiękach muzyki to obraz, którego nie da się zapomnieć.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska