Najlepsze filmy na Święto Niepodległości - „A to Polska właśnie!”

 

11 listopada obchodzimy w Polsce setną rocznicę odzyskania niepodległości. 2018 to również wyjątkowy rok dla polskiego kina, które obchodzi swoje 110. urodziny wraz z filmem „Pruska kultura” z 1908 roku. Specjalnie na Dzień Odzyskania Niepodległości wybrałam dla was zatem 7 (jeden dodatkowo), być może nieoczywistych, ale w mojej ocenie świetnych filmów.

Nędznicy, 2012

 Źródło: https://www.youtube.com/user/LesMiserablesFilm/videos

 

Kinowy hit na podstawie XIX-wiecznej powieści Victora Hugo to historia w formie musicalu. Operując estetycznymi kadrami i świetną ścieżką dźwiękową opowiada o różnicach i nierównościach społecznych Francji pierwszej połowy XIX wieku, o dążeniu do wolności za wszelką cenę i o tym, jak małe zdarzenia mogą urosnąć do rangi niebotycznych. To także opowieść o wielkich nadziejach młodych ludzi, które wcale nie różnią się tak bardzo od marzeń i tęsknot Polaków po 123. latach zaborów.

 

Wesele, 1972

 Źródło: https://www.youtube.com/channel/UC3qcCTLtp0kE2lXg8_JQFYw


Kultowe dzieło Andrzeja Wajdy będące adaptację znanego powszechnie dramatu Wyspiańskiego, ukazuje postawy polskiego społeczeństwa (zarówno inteligencji, jak i chłopów) w jednym z ostatnich pokoleń przed I Wojną Światową. Przedstawia z jednej strony rezygnację z walki i apatię, z drugiej jednak wciąż tlącą się chęć zjednoczenia w celu uzyskania wolności. Film jest pełen charakterystycznej dla pierwowzoru symboliki i zdecydowanie pomaga zrozumieć emocje, które targały ówczesnym narodem polskim.

 

Sufrażystka, 2015

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/movieclipsTRAILERS/videos


Nie można zapomnieć, że obok stulecia niepodległości w 2018 roku obchodzimy również setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Film Sarah Gavron ukazuje początek tej trudnej walki, w jaką zaangażowały się na przełomie XIX i XX wieku amerykańskie sufrażystki: ich poświęcenie, zaangażowanie, ciężką pracę. Skłania do refleksji nad tym jak wiele podstawowych praw, które przysługują nam teraz, w tamtym okresie wydawało się niedostępnymi.

 

Patriota, 2000

 

 Źródło: https://www.youtube.com/channel/UClgRkhTL3_hImCAmdLfDE4g


Wysokobudżetowy i bardzo znany film z przełomu wieków, to kolejna w tym zestawieniu opowieść o dążeniu do wolności (tym razem Amerykanów). Stany Zjednoczone przetarły szlaki późniejszym ruchom niepodległościowym, uzyskując suwerenność mniej więcej w tym czasie, gdy Polska powoli ją traciła. Prawie trzygodzinny obraz filmowy z Melem Gibsonem w roli głównej opowiada o wydarzeniach wojennych z perspektywy jednej osoby, przypominając boleśnie o tym, że żaden konflikt nie jest tylko statystyką, a raczej tragedią jednostki.

 

Przełęcz ocalonych, 2016

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/LionsgateLIVE/videos

 

Pozostając na gruncie amerykańskim przenosimy się do czasów schyłku II Wojny Światowej. Wspomniany już Mel Gibson tym razem w roli reżysera, ukazuje historię faktycznego bohatera wojennego Desmonda Dossa, żołnierza, który jednak odmówił zabijania z powodów moralnych. Film nie jest mimo to pozbawiony krwawych scen batalistycznych. Skomponowane z pełnymi rozmachu ujęciami i świetnie prowadzoną epicką narracją, przypominają o nierzadko bezsensownym cierpieniu wielu ludzi.

 

Persepolis, 2007

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/SonyPicturesClassics/videos


Czarno-biała animacja będąca niejako pamiętnikiem jej reżyserki Marjane Satrapi, przedstawia dzieciństwo i dojrzewanie w czasach rewolucji islamskiej w Iranie. To film, który nie boi się pokazywać trudnych wyborów bohaterów, sprzeczności, które nimi targają, a także pozwala zastanowić się nad ceną, jaką ludność cywilna ponosi często w obliczu przewrotów i wojen. Umożliwia także spojrzenie na tę część historii świata i konfliktów, które są nam odległe kulturowo.

V jak Vendetta, 2005

 

 Źrodło: https://www.youtube.com/user/jackmanou/videos


Przyznaję, ten film to z mojej strony dość nieoczywisty wybór. Choć jednak jest adaptacją komiksu i przedstawia alternatywną wizję świata, to ta wizja wcale nie jest tak nierealna. Totalitarna Anglia rządzona przez niebezpiecznie przypominającą nazistowskie ugrupowanie organizację, to kraj w którym – jak w kotle – wrze i dymi tak mocno, że musi w końcu dojść do buntu mieszkańców. Siostry Wachowskie nakręciły film, który w czasie Święta Niepodległości może przypominać, że wolność wcale niekoniecznie jest nam dana na zawsze.

 

Bonus: Gadające głowy, 1980

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/tommyloverpl/videos


Temu czternastominutowemu obrazowi Krzysztofa Kieślowskiego w którym różne osoby od niemowlaka do stuletniej kobiety mają odpowiadać na proste pytania, zwyczajnie trzeba poświęcić choć odrobinę uwagi. Wystarczy chwila by zadać sobie pytanie, czy choć minęło sto lat od 1918, naprawdę tak dużo nas różni od ówczesnych Polaków?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska