Najlepsze blogi i vlogi filmowe, które warto znać

 

Filmy i seriale stanowią sporą część naszego życia i otaczają nas zewsząd. Czy to wieczorny maraton z Netflixem na kanapie, czy jeden odcinek na wyjątkowo nudnym wykładzie (nie róbcie tak!), czy może sobotnie wyjście do multipleksu z grupką znajomych – to właśnie ten rodzaj sztuki, poza muzyką, „konsumujemy” najczęściej. Ale skąd czerpać informacje, co nowego wychodzi, co warto obejrzeć, a na co lepiej nie tracić czasu? Przygotowałam dla was zestawienie siedmiu najlepszych blogów oraz vlogów filmowych i serialowych, które na pewno pomogą w wyborze.

Zwierz popkulturalny

 

Blog z długoletnią tradycją, prowadzony przez Katarzynę Czajkę-Kominiarczuk, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich stron o popkulturze. Posty pojawiają się bardzo często, a autorka dodatkowo zajmuje się działalnością naukową, prowadzi we współpracy dwa podcasty, a czasem nawet komentuje rozdanie Oscarów! Niesamowicie miłe miejsce w sieci ze świetną, wnikliwą i szeroką analizą tekstów kultury różnych gatunków, a także trafnymi spostrzeżeniami autorki na tematy społeczne.

 

Kusi na kulturę


Kajetan Kusina pisze nie tylko o filmach i serialach, lecz także o kulturze i popkulturze szeroko pojętej, w interesujący i bezpretensjonalny sposób. Czytając jego bloga, można poczuć się jak na luźnym spotkaniu towarzyskim z wymienianiem poglądów na temat filmów i seriali, bo autor nie sili się na operowanie patosem i trudnymi sformułowaniami filmoznawczymi. A do tego jego opinie są zawsze trafione, poparte dobrą argumentacją i omawiające istotne zalety i wady produkcji.

 

Jakbyniepaczeć

 

 

Kaja Szafrańska i Janusz Raczyński od 2014 roku prowadzą na Youtubie kanał poświęcony serialom: ich recenzjom, powrotom różnych produkcji, nowościom oraz różnym zestawieniom najlepszych przedstawicieli danych gatunków. Ostatnio wyruszyli także w podróż po Stanach Zjednoczonych śladami miejsc z kultowych seriali, co również dokumentują na kanale. Ogromna dawka wiedzy serialowej w bardzo przystępnym i angażującym wydaniu.

 

Zobacz także: O wnętrzach na blogu – przydatne strony przy urządzaniu mieszkania

 

Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa


Fanpejdż na Facebooku, który wyrósł na fali popularności stron o tzw. „typowych”: robotnikach, studentach pielęgniarstwa czy malarzach, i – jako jeden z niewielu – świetnie radzi sobie do teraz. Jędrzej reprezentuje niekonwencjonalny rodzaj pisania o filmach – zazwyczaj z użyciem caps locka, nie boi się także wypowiadać swoich, często mocno krytycznych, opinii, opartych jednak na ugruntowanej, dużej wiedzy filmoznawczej. Strona zdecydowanie warta poznania!

 

Sfilmowani

 

 

Ten kanał na Youtubie, prowadzony przez Agnieszkę Pisarek, Dawida Adamka i Michała Urbańskiego, niedawno obchodził swoje piąte urodziny. Przez ten czas vlogerom udało się zrecenzować setki filmów w przystępny, jasny i poparty dużą wiedzą sposób. Tworzą oni ponadto relacje z najciekawszych polskich festiwali filmowych oraz luźniejsze materiały w postaci rankingów, przeglądów, czasem zahaczając tematyką o seriale czy gry video. Dzięki żartom, których prowadzący nie szczędzą, ogląda się ich naprawdę przyjemnie.

 

Zobacz także: Królowe YouTuba, czyli fit vlogerki, z którymi warto ćwiczyć

 

Zryta Bania Stanleya


Autor fanpejdża, podpisujący się jako Stanley, dużo uwagi poświęca filmom, które w jakiś sposób odstają od przyjemnych, klasycznych kinowych hitów. Nie stroni od poszukiwania coraz to ciekawszych produkcji, także w dziedzinie seriali, na co dowodem są jego dwie grupy na Facebooku: Filmy, które ryją banię zbyt mocno” oraz Seriale, które ryją banię zbyt mocno. Znany jest też ze świetnego kontaktu z fanami poprzez zadawanie pytań okołofilmowych mocno angażujących odbiorców.

 

Kinowy ekspres

 

 

Jakub Dębski, znany w internecie jako Dem, sam siebie uważa głównie za twórcę komiksów. Ale jego miłość do filmów poskutkowała tym, że w latach 2015-2017 prowadził na YouTubie serię dotyczącą najnowszych premier kinowych, a także filmów pojawiających się na festiwalach (również tych niszowych). Kinowy ekspres działa nadal w formie fanpejdża na Facebooku, a Dem wciąż co tydzień informuje, co ciekawego pojawi się w kinach oraz na platformach streamingowych, a czego jednak nie poleca.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska