Jaką rolę odgrywa muzyka w filmie? Najlepsze soundtracki ostatnich lat

10/01/2018

 

Filmy są nieodłączną częścią naszego życia, a muzyka jest nieodłączną częścią filmów. Soundtrack w produkcjach kinowych odgrywa ogromną rolę i często nie możemy wyobrazić sobie naszych ulubionych filmów bez kojarzących się z nimi utworów. Oto przegląd muzyki filmowej, która na stałe towarzyszy przypisanym jej tytułom.

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły

Co nam pierwsze przychodzi na myśl, gdy usłyszymy muzyka związana z filmem lub całą serią? Moim typem jest ścieżka dźwiękowa z serii „Piraci z Karaibów”. Gdy usłyszymy charakterystyczny soundtrack, od razu przed oczyma widnieje nam postać Jacka Sparrowa. Piosenka „Hes Pirate” została opublikowana w 2003 roku wraz z premierą pierwszej części serii. Autorami singla są Hans Zimmer oraz Klaus Badelt. Piosenka była wiele razy remiksowana i puszczana w największych rozgłośniach radiowych, zyskując przy tym ogromną sławę.

 

 

Titanic

Co porusza dogłębnie nasze serca i od razu powoduje napływanie łez do oczu nawet największych twardzieli? Nic innego jak piosenka z filmu „Titanic” wykonana przez Céline Dion – My Heart Will Go On. Wiele osób uważa akurat ten utwór za bardzo „oklepany” i kiczowaty, jednak wzrusza wielu z nas. Kompozycja, napisana na potrzeby filmu z 1997 roku, została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Oscarem w kategorii najlepsza oryginalna piosenka filmowa, nagrodami Grammy w kategoriach Record of the Year, Song of the Year, Best Female Pop Vocal Performance i Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media oraz Złotym Globem.

 

 

Hobbit: Pustkowie Smauga

Wraz z premierą filmu „Hobbit: Pustkowie Smauga” rynek muzyczny opanował pewien utwór, pewnie domyślacie się jaki. Ed Sheeran zyskał ogromną popularność po ekranizacji powieści Tolkiena, w której została użyta wykonywa przez niego piosenka „I See Fire”. Jedna z najbardziej klimatycznych i pasujących do uniwersum „Hobbita”, przemówiła do gustów wielu słuchaczy. Utwór zdobył wiele polskich i zagranicznych list przebojów.

 

 

Ciemniejsza strona Greya

Film oraz piosenka, które zostaną zaraz przywołane, wzbudzają wiele kontrowersji i zarówno pozytywnych, jak i negatywnych komentarzy. „Ciemniejsza Strona Greya” była niewątpliwie jedną z największych filmowych produkcji minionego roku. Mimo powszechnego hejtu film i piosenka z nim związana (ZAYN, Taylor Swift – I Don’t Wanna Live Forever) zdobyły wielką popularność. Piosenka przez długi czas zajmowała wysokie pozycje na światowych listach przebojów.

 

 

Shrek

Ostatnim utworem, który zostanie tutaj przywołany jest piosenka z bajki. Kto z nas nie oglądał kultowego „Shreka”? Mimo zamiaru adresowania filmu animowanego głównie do dzieci, produkcja podbiła serca odbiorców w każdym wieku. Komu z nas zbiera się na wspomnienia i łzy gdy słyszy piosenkę Hallelujah? Sentymentalny klimat i dzieciństwo wielu z nas jest kojarzone właśnie z tym singlem. Piosenka w dniu wydania nie zdobyła wielkiej popularności, lecz doczekała się wielu coverów i na stałe zagościła gdzieś na dnie naszego serca.

 

 

Muzyka filmowa jest tematem rzeką. Każdemu z nas przychodzą na myśl inne utwory związane z różnymi filmami. O gustach się nie dyskutuje. Ważne jest docenienie sztuki dobrania odpowiednich piosenek do soundtracku, tak by pasowały do klimatu i tematu filmu. Muzyka filmowa zostaje w naszej pamięci na długo po obejrzeniu filmu i stale nam będzie o nim przypominać.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska