Najlepiej sprzedający się pisarze na świecie

 

Talent to coś, czego zdecydowanie nie da się kupić. Napisać naprawdę dobrą książkę to, wbrew pozorom, nie jest łatwa sprawa. Sprzedać ją i tym samym stać się autorem znanym na całym świecie graniczy z cudem. Im się udało. Oto 7. najlepiej sprzedających się autorów w historii literatury.

7. Dan Brown (właśc. Daniel Gerhard Brown)

7. miejsce i 7 książek Dana Browna. Jego thrillery i powieści sensacyjne sprzedały się w ok. 200 mln egzemplarzy. Najbardziej znaną książką jest „Kod Leonarda da Vinci”, której zarzucono nieprawdziwe przedstawienie historii Kościoła rzymskokatolickiego. Zekranizowano 3 książki: „Kod da Vinci” (2006), „Anioły i demony” (2009) oraz „Inferno” (2016).

 

6. Sidney Sheldon (właśc. Sidney Schechtel)

Amerykanin, który powieści zaczął pisać dopiero po pięćdziesiątce. Do tej pory tworzył scenariusze do filmów i sztuk teatralnych. Jego pierwszą powieść – „Nagą twarz” – odrzuciło wiele wydawnictw, gdy jednak została wydana – okazała się wielkim hitem. Do tej pory sprzedano ok. 600 mln książek Sheldona. Według Księgi Rekordów Guinnessa, Sidney Sheldon jest najczęściej tłumaczonym autorem na świecie.

 

5. Harold Robbins

Jego 23 powieści przygodowe zostały sprzedane w ok. 750 mln egzemplarzy. 7 z nich zostało sfilmowanych, z czego w „Królu Kreolu” wystąpił sam Elvis Presley. Robbins ma nawet swoją gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

 

4. E.L. James (właśc. Erika Lena Mitchell)

Pierwsza Brytyjka w dotychczasowym zestawieniu. Znana z trylogii erotycznej „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Sama trylogia została sprzedana w 125 mln egzemplarzy, co daje oszałamiającą średnią 41 mln egzemplarzy na książkę. Księgarnia internetowa Amazon poinformowała swego czasu, że seria „Pięćdziesiąt twarzy Greya” sprzedawała się lepiej niż „Harry Potter”.

 

3. J.K. Rowling (właśc. Joanne Murray)

Kolejna Brytyjka, znana i uwielbiana z serii o nastoletnim czarodzieju Harrym Potterze. Seria rozciągnęła się na 7 powieści (i 8 filmów), po czym autorka wydała książki dodatkowe do serii. Łącznie 11 ze wszystkich książek sprzedało się w 500 mln egzemplarzy. To najchętniej kupowana autorka fantastyki w historii.

 

Zobacz także: Ta, która zachęciła do czytania cały świat

 

2. Agatha Christie (właśc. Agatha Mary Clarissa Miller Christie)

Do tej pory niekwestionowana królowa kryminału. Jej 85 książek sprzedało się w 4 mld (!) egzemplarzy. Wydawała również zbiory opowiadań, romanse pod pseudonimem Mary Westmacott, napisała również sztuki teatralne na podstawie swoich powieści. W 1951 r. wszystkie utwory pisarki w Polsce zostały objęte cenzurą i wycofane z bibliotek.

 

1. William Shakespeare

Któż by się spodziewał, że autor z przełomu XVI i XVII wieku jest najlepiej sprzedającym się autorem aż po dziś dzień? A jednak to prawda. Brytyjski geniusz napisał 42 książki, które łącznie sprzedały się w 4 mld egzemplarzy, co daje średnią 95 mln na książkę! Był nie tylko poetą, ale i dramaturgiem oraz aktorem. Zrewolucjonizował ówczesny teatr, a także… język angielski, gdyż lista jego neologizmów, zawartych w dziełach, zawiera ok. 1600 słów. Jego książki po dziś dzień interpretowane są w postaci filmów czy sztuk teatralnych i nie znikają z list lektur obowiązkowych.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska