Lepiej nie nazywaj tak dziecka

12/09/2017

 

Wybór imienia dla dziecka nie należy do łatwych zadań przyszłych rodziców. Jedni stawiają na klasykę, inni nadają imiona po bliskich krewnych, jeszcze inni nadają swojemu dziecku imię, po kimś, kogo szanują i podziwiają. Niektórzy rodzice stawiają na nowoczesność i oryginalne brzmienia, przez co bardzo często zamiast wyjątkowo – wychodzi komicznie.

W Polsce istnieją trzy zasady, których muszą przestrzegać rodzice przy nadawaniu imienia dziecku. Po pierwsze, imię musi wskazywać płeć. Wyjątkiem od tej reguły jest imię Maria dla chłopca. Ponadto nie powinno być ono nieprzyzwoite i ośmieszać dziecka, a także nie może być zapisane w zdrobniałej formie.

 

Przepisy dotyczące nadawania imion dzieciom znacznie się zmieniły w ciągu ostatnich lat. Aktualnie można nadawać imiona zagraniczne bez polskiej pisowni, tak więc obecnie urzędnicy nie spotykają już Brajanów, Dżesik, Skotów czy Majkelów. Zmiana przepisu w dużej mierze ma być ułatwieniem dla małżeństw mieszanych, których dzieci będą nosiły zagraniczne nazwiska – w takim wypadku polskie imię lub zagraniczne, lecz pisane „po polsku” zdecydowanie nie pasuje. Jednak z tej opcji bardzo chętnie korzystają rodzice, których dzieci będą nosiły typowo polskie nazwiska, i tym sposobem Jacob Kowalski czy Spencer Żmuda nie są rzadkością.

 

W ubiegłym miesiącu w mediach powstała lawina komentarzy po tym, jak Szpital Powiatowy w Zawierciu opublikował zdjęcie dziecka, któremu dano na imię Jeronimo Martin. Prawdopodobnie na cześć słynnej w naszym kraju sieci sklepów. O tym przypadku mówiono w radiu, a nawet telewizji. Chłopiec nie skończył jeszcze pierwszego miesiąca życia, a już stał się pośmiewiskiem dla całego kraju, dobrze, że na razie jest tego kompletnie nieświadomy.

 

Nie tylko ci rodzice popisali się fantazją przy wyborze – to najdziwniejsze imiona dla chłopców, jakie nadano w naszym kraju: Ziemomysł, Żyraf, Myszon, Saturnin, Belzebub, Chaim, Odo, Levente, Torkil, Rodion, Idzi, Borowik, Wolfgang, Toro, Nestor, Lavente, Świętopełek. Przy żeńskich imionach wybór był jeszcze większy, tak narodziły się: Mrówka, Paloma, Calineczka, Amnezja, Sindi, Safira, Jeżyna, Nawojka, Eunika.

 

Oto przykłady imion, na które urzędnicy się nie zgodzili: Eutanazja, Babette, Maciejka, Aleyna, Attika, Bettina, Chloe, Druzjanna, Elma, Franka, Hassiba, Madri, Melodi, Mercedes, Mikołajka, Setsuna, Siriana, Unia, Unka, Vanilia, Vesna, Weneda – żeńskie imiona oraz: Druzjan, Arnoud, Jezus, Dacjan, Jaksa, Hades, Mahawir, Merlin, Montezuma, Neo, Ozzy, Szon, Taras, Trish, Tworzyrod, Viggo.

 

 

Istnieje również oficjalna lista imion zakazanych przez Radę Języka Polskiego, jednak urzędnicy w większości z nich dają zgodę na nazwanie tak dziecka. Oto i one: Abigail, Adriana, Aleks, Adrea, Andrzeja, Anetta, Anika, Annika, Antonia, Arian, Ariana, Arianna, Arletta, Bernadetta, Brajan, Cyntia, Domicella (Domicela), Jagna, Jessica, Jozue, Kamilla, Karmen, Kewin, Klaudian, Korynna (Koryna), Ksymena, Kuba, Liliana, Lotar, Maks, Marieta (Marietta), Marika, Natan, Nel, Nikola, Nikoleta, Noemi, Odetta, Pamela, Petronela (Petronella), Rajner, Stella, Sylwana, Syntia, Wiliam, Żanetta. Jednak mimo to imiona pochodzące z owej listy są często spotykane. W niektórych przypadkach powstaje również pytanie, dlaczego dane imię się na niej znajduje?

 

Jest również lista imion niezalecanych i są to imiona: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba (jako imię żeńskie), Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

 

 

Wybierając imię przede wszystkim powinniśmy się kierować dobrem dziecka, brać pod uwagę, czy nie brzmi śmiesznie i czy nie kojarzy się z czymś lub kimś, z czego inni ludzie mogą się naśmiewać. Nadanie dziecku imienia to decyzja, która będzie miała wpływ na jego całe życie. W większości przypadków takie Brajany, Ziemomysły czy Jeronimo Martin po osiągnięciu pełnoletności zdecydują się na zmianę imienia, jednak zanim to się stanie, dostarczą uśmiechu rówieśnikom w szkole lub kolegom na podwórku. Staną się obiektem kpin i żartów, które mogą wpłynąć na ich samoocenę, wprowadzić w kompleksy lub depresję.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska