Czym zaskakuje Eurowizja? Przegląd najdziwniejszych występów

 

Eurowizja to największy konkurs piosenki na świecie. Co roku wiele krajów pragnie wybić się wśród konkurencji, stosując różne sztuczki. Czasem zdarzają się perełki, czasem koszmarki, ale zawsze jest przynajmniej kilka piosenek, które zostają zapamiętane jako tak dziwne, że aż dobre. Poniżej znajdziecie listę występów, do których warto powrócić dla przywołania uśmiechu.

1. Verka Serchudka – Dancing Lasha Tumbai

 

Ukraińska piosenka, która w 2006 roku zajęła drugie miejsce, podbiła serca widzów humorem. Verka, czyli tak naprawdę Andrij Mychajłowycz Danyłko, weszła na scenę w kosmicznym stroju z wielką gwiazdą na czubku głowy i zaśpiewała swój utwór, kalecząc języki angielski i niemiecki. Piosenka wzbudziła sporo kontrowersji, bo „Lasha Tumbai” brzmi podobnie do „Russia goodbye”, a było to tuż po Pomarańczowej Rewolucji. Podobno po mongolsku oznacza to jednak „bita śmietana” i o tym właśnie śpiewa Verka…

 

 2. Cezar – It’s My Life

 

Propozycja Rumunii z 2013 roku to połączenie opery z disco lub popem. Cezar wygląda jak prawnuczek Draculi, a wrażenie to pogłębia scena utrzymana w czerwieniach. Dlaczego pamiętamy tę piosenkę? Jest to zasługa niezwykłej skali, w jakiej artysta śpiewa. Dźwięk mógłby tu kruszyć kieliszki, ale jest to coś, czego nie da się opisać – to trzeba usłyszeć.

 

 

 

3. SunStroke Projekt – Run Away

 

Kojarzycie Epic Sax Guya? To ten sympatyczny facet, rzucający bioderkami w przód i w tył podczas grania. Do przedłużonej wersji jego występu głową kiwał nawet Gandalf. Epic Sax Guy pojawił się na Eurowizji podczas występu Mołdawii w 2010 roku. Chociaż sama piosenka „Run Away” nie została za bardzo zapamięta, jej wycinek ma miliony wyświetleń. Powstała nawet wersja 10-godzinna dla koneserów. SunStroke Projekt pojawili się ponownie na Eurowizji w 2017 roku. W piosence „Hey, Mamma!” również poświęcono moment dla bohatera Internetu.

 

 

4. Krista Siegfrids  Marry Me

 

W 2013 roku na eurowizyjnej scenie pojawiła się Krista Siegfrids z Finlandii - drobna, szczupła blondynka o typowo skandynawskiej urodzie. Elementem zaskoczenia było to, że jako strój kobieta wybrała suknię ślubną. Wszystko wyjaśniło się jednak, gdy zaczęła swój występ, a w głośnikach wybrzmiał odgłos kościelnych dzwonów.

Sprawa wyglądała następująco: Krista była tak zdesperowana, aby w końcu wyjść za swojego chłopaka – który był z nią już 10 lat i nic nie wskazywało na to, że zamierza się oświadczyć  że postanowiła zaśpiewać o tym przed milionami osób i w ten sposób „subtelnie” dać mu do zrozumienia, że najwyższy czas na ożenek. Kupiła więc suknię ślubną, zaprosiła tancerki przebrane za druhny i poleciała do Szwecji, aby wziąć udział w konkursie.

Tam, aby jeszcze bardziej zwrócić na siebie uwagę widzów i mediów (oraz swojego chłopaka), podczas ostatnich taktów piosenki Krista wzięła za rękę jedną z tancerek i pocałowała ją, sugerując, że cała piosenka skierowana była właśnie do dziewczyny. Był to jej swoisty sposób na wyrażenie poparcia dla środowisk LGBT, które eurowizyjni artyści wielokrotnie wspierali.

Co prawda chłopak Kristy nie zdobył się na oświadczyny od razu po jej delikatnej sugestii w trakcie Eurowizji, jednak w końcu udało jej się dopiąć swego  para zaręczyła się w 2014 roku. Jeśli uważacie więc, że wasza druga połówka zbyt długo zwleka z decyzją o wspólnej przyszłości, wiecie co robić.

 

 5. Måns Zelmerlöw i Petra Mede - Love, Love, Peace, Peace

 

Podczas finału Eurowizji 2016 roku w Sztokholmie prowadzącym przypadła rola zaśpiewania piosenki podsumowującej najdziwniejsze momenty w historii konkursu. Żadne elementy, które się w niej pojawiają, nie są wymyślone. Sam utwór spokojnie mógłby wygrać, gdyby można było na niego głosować. Na scenie pojawiają się tu też Alexander Rybak oraz grupa Lordi  zwycięzcy z poprzednich lat. Ten film idealnie streszcza to, czego można się spodziewać co roku w maju - dużo się dzieje, jest kolorowo i abstrakcyjnie.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska