Fobie i lęki, czego się boimy

 

Przyspieszone bicie serca, nerwowość, drżenie czy nawet omdlenia. Te stany bardzo dobrze znają osoby cierpiące na fobie i unikają takich sytuacji w każdy możliwy sposób. Lista fobii jest bardzo długa i zadziwiająca. Poznaj najbardziej nietypowe lęki.


Fobia, czyli powracający lęk przed pewnymi sytuacjami czy przedmiotami. Każdy z nas obawia się wielu rzeczy, niektórych niestety dopada histeryczny strach i normalne funkcjonowanie jest wtedy trudne.


1. Nyktofobia  strach przed ciemnością
Koniec dnia budzi w niektórych strach i dreszcze. Obawa przed ciemnością to stan występujący nie tylko u dzieci. Dorośli również boją się mroku.

 

2. Triskaidekafobia  strach przed liczbą 13
Pechowa przesądna „13” przez niektórych traktowana z przymrużeniem oka. Inni natomiast unikają tej liczby jak mogą, panicznie się jej bojąc. Nawet niektóre hotele czy urzędy unikają oznaczenia pokoju tą liczbą.

 

3. Arachnofobia  strach przed pająkami
Są osoby, które na widok pająka wpadają w panikę. Małe, czarne, chodzące po ścianach – u osób cierpiących na arachnofobie wywołują skrajne emocje, od krzyku po płacz.

 

4. Ergofobia  strach  przed pracą
Wydawać by się mogło, że praca to normalna kolej rzeczy, niestety, u niektórych wywołuje panikę. To samo tyczy się niektórych uczniów, którzy być może cierpią na skolionofobię, czyli lęk przed szkołą.

 

 5. Tafefobia  strach przed pogrzebaniem żywcem
Śmierć budzi strach u wielu osób. To niewątpliwie jedna z wielkich tajemnic. Zdarza się słyszeć opowieści o tym, że pochowano kogoś, kto jeszcze żył. Takie historie jeszcze bardziej przerażają ludzi, którzy cierpią na lęk przed pogrzebaniem żywcem.

 


6. Koulrofobia  strach przed klaunami
Czerwony nos, charakterystyczny strój i balon w ręku. Klaun to zabawna postać, niestety, u niektórych budzi paniczny strach. Nic dziwnego, że literatura i kino wykorzystuje motyw tej postaci w horrorach.
Straszenie kluanami w USA jest dość popularne, ludzie przebierają się i straszą dosłownie na każdym kroku i o każdej porze dnia i nocy.

 

7. Trichophobia  strach przed leżącymi „wszędzie” włosami
Ludzie cierpiący na tę fobię widzą dosłownie wszędzie porozrzucane włosy. Drażni ich widok czesania czy nawet bawienia się włosami.  

 

8. Spectrophobia  strach przed lustrami
Kolejny przesąd związany ze zbiciem lustra może u niektórych budzić strach. Ponadto w wielu horrorach motyw lustra również jest bardzo często wykorzystywany. Ludzie z przerażeniem więc unikają luster i myśli o nich.

 

9. Lepidopterofobia  strach przed motylami
Te piękne skrzydlate owady budzą u niektórych obsesyjny lęk. Nawet trzepot ich skrzydeł doprowadza ich do paranoi.  

 

10. Vestiphobia  strach przed ubraniami
Niektórzy cierpią na zakupoholizm, kupują ubrania na potęgę a niektórzy obawiają się ich włożenia i noszenia. Obcisłe rzeczy, golfy, szale czy krawaty budzą poważne przerażenie u ludzi cierpiących na tę fobię.  

 

11. Pediofobia – strach przed lalkami
Porcelanowe, Barbie czy te mówiące mogą budzić realny lęk u niektórych osób. Niepewność i ciągły niepokój czy zabawka żyje, czy nie, to dla cierpiących na pediofobie niemal codzienność.   

 

12. Rytifobia – lęk przed zmarszczkami
Na tę fobię cierpią częściej panie, które nie potrafią pogodzić się z upływającym czasem. Zdarza się też, że lęk przed pojawieniem się zmarszczek dotyka młode osoby. Nadmierna pielęgnacja i operacje plastyczne mogą być niebezpiecznym skutkiem tej fobii.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska