Najciekawsze wróżby andrzejkowe. „Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”

23/11/2018

 

Andrzejki lada moment. Ten niezwykły listopadowy wieczór na stałe zapisał się już w kulturze i tradycji wielu krajów, w tym Polski. Szukacie ciekawszych wróżb andrzejkowych niż przelewanie wosku czy obieranie jabłek? Jeśli tak, to przeczytajcie koniecznie!

Wróżby andrzejkowe są tradycją przekazywaną w Polsce z pokolenia na pokolenie przynajmniej od pięciu stuleci. Przed laty podchodzono do nich bardzo, bardzo serio. A przeznaczone były tylko dla panien (ewentualnie kawalerów) i często odprawiano indywidualnie, w intymnej wręcz atmosferze. Współcześnie traktujemy je z przymrużeniem oka i traktujemy jak zabawę. Oto kilka interesujących, rzadziej praktykowanych wróżb, które z powodzeniem możesz przetestować na swojej andrzejkowej imprezie.

Fotografia: pexels.com

 

A więc… do dzieła i talerze w dłoń! Na początek przygotuj pięć czystych talerzy jednakowej wielkości. Pod każdy należy włożyć kolejno: obrączkę, różaniec, zwykły liść, kawałek chleba (ewentualnie kluczyk) i liść laurowy. Mieszamy ich kolejność. Następnie każdy z wybranych uczestników wybiera jedno nakrycie i pokazuje reszcie, co wylosował. Jeśli natrafiło się na obrączkę, oznacza to rychłe zamążpójście, różaniec symbolizuje wybór życia zakonnego, liść zapowiada długotrwałe staropanieństwo, chleb bądź klucz – dobrobyt, a liść laurowy – sławę.

 

Świetnym pomysłem na andrzejkową przekąskę są różnego rodzaju owoce. Na przygotowanej wcześniej tacy układamy niektóre z nich. Jednej z osób zasłaniamy oczy. Jej zadanie polega na wybraniu jednego owocu. Musi określić, czy chce ten, który znajduje się na przykład z lewej lub prawej strony. Co oznacza wybór każdego z nich? Jabłko określa stworzenie szczęśliwego związku, cytrus z kolei źle ulokowane uczucia, a śliwka bądź wiśnia – dana osoba będzie żyć sama przez najbliższy rok.

Fotografia: pexels.com

 

Przyszedł czas na smaczny, rozgrzewający napój – herbatę. Najlepiej, by nie była ekspresowa z torebki, ale liściasta, ponieważ będziesz odczytywać przyszłość z fusów. Co prawda to dość trudna umiejętność, ale dla chcącego nic trudnego! Liście herbaty przesyp do jasnych filiżanek (warunek konieczny). Po wypiciu herbacianego naparu – byle nie do samego końca – lewą ręką przekręć filiżankę trzy razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Trzeba ją teraz odwrócić do góry dnem na talerzyku lub spodku, by pozbyć się pozostałego płynu. Znów odwróć szkło i spróbuj dostrzec jakiś konkretny wzór, który się utworzył z herbacianych listków. Jeśli ułożyły się one na kształt buta, oznacza to, że czeka cię podróż, korona jest zapowiedzią awansu bądź podwyżki, a kwadrat symbolizuje kłopoty.

 

Zobacz także: Andrzejki, Jędrzejki, Jędrzejówki, a może Ostatki? – cztery nazwy, jedno „święto”

 

Nie ma to jak wspólna herbata z przyjaciółkami… Czy wiesz jednak, że można sprawdzić, która jest ci najbliższa? To bardzo proste. Wystarczy, że na niewielkich karteczkach wypiszesz imiona wszystkich najbliższych towarzyszek – po jednym na kartkę. Następnie wrzucamy je do sporej miski. Do naczynia wlewamy chłodną wodę. Karteczka z imieniem, która wypłynie najszybciej, oznacza przyjaciółkę od serca. Podobnie można zrobić z życzeniami. Wystarczy, że na każdej karteczce wypiszesz po jednym życzeniu.

Fotografia: pexels.com

 

Może po tylu emocjach warto wybrać się na krótki spacer? W trakcie przechadzki znajdź drzewo wiśni lub czereśni i utnij jedną gałązkę. Po powrocie wstaw ją do wody. Jeśli gałąź zakwitnie 24 grudnia to odpowiedź jest prosta – rychło staniesz na ślubnym kobiercu. A co, gdy nie znasz jeszcze imienia swojego przyszłego męża? No cóż, wystarczy, że przed pójściem spać wypiszesz na pojedynczych arkuszach papieru poszczególne imiona i włożysz je pod poduszkę. Od razu po przebudzeniu musisz wyjąć jedną kartkę. Może będzie to Marek albo Adam? Sprawdź!

 

Zobacz także: Andrzejkowa podróż dookoła świata

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska