Oceń książkę po jej zawartości. Okładki książek, które przykuwają uwagę. Część II

 

Książka jest nieodłącznym elementem, bez którego życie byłoby mniej ciekawe i inspirujące. Dzięki nim poznajemy niesamowitych bohaterów, którzy codziennie tak jak my zmagają się z problemami i rozterkami. Dobrze napisana książka potrafi wzruszyć, rozbawić i zmienić nasz stosunek do pewnych kategorii myślowych. Książki są jednocześnie skarbnicą wiedzy, która przekazywana z pokolenia na pokolenie uzupełnia i pielęgnuje naszą wiedzę.

Maya Jasanoff – „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata”

 

Joseph Conrad jest jednym z najsłynniejszych i najpoczytniejszych angielskich pisarzy i publicystów. Literat żył na przełomie XIX i XX wieku. Mimo że wiele osób myśli, że był Anglikiem, to niestety są w… błędzie! Pisarz miał polskie korzenie, którymi obdarowali go rodzice pochodzący z Berdyczowa – ukraińskiego miasta. Na mocy unii lubelskiej z 1569 roku miasto stało się częścią terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

Pisarz zasłynął dzięki swojej twórczości oraz niezaprzeczalnemu talentowi pisarskiemu.  Do dziś w szkołach omawia się jego najsłynniejsze dzieło „Jądro ciemności”, które porusza kwestię kolonializmu oraz wpływów europejskich na dziewicze tereny afrykańskiej dżungli. Innymi znanymi dziełami pisarza są: „Lord Jim”, „Nostromo”, „Ocalenie” oraz „Smuga cienia”. Joseph Conrad osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej w 1984 roku. Jego pseudonim jest połączeniem dwóch imion: Józef i Konrad, ponieważ pisarz naprawdę nazywał się Józef Korzeniowski. Twórczość pisarza w znaczący sposób wpłynęła na literaturę światową, łącząc tym samym nurt romantyzmu z pozytywizmem oraz symbolizmu z impresjonizmem. Aniela Zagórska spokrewniona z Josephem Conradem w latach 1923–1939 przetłumaczyła prawie wszystkie jego dzieła. Pod koniec życia pisarz bardzo chciał powrócić do Polski, ale zbyt wiele spraw trzymało go w Anglii.

Zdjęcie: Klaudia Stępień

 

Książka „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata” to prawdopodobnie jedna z najciekawszych propozycji książkowych o kolonializmie, czego potwierdzeniem jest przyznanie jej miana „Najlepszej książki 2017 roku według „New York Times”. Maya Jasanoff  historyczka młodego pokolenia  w fascynujący sposób przedstawia czytelnikom autorytet literacki. Książka podąża śladami czterech największych dzieł pisarza: „Jądra ciemności”, „Lorda Jima”, „Nostromo” oraz „Tajnego agenta”. Autorka książki zestawiła ze sobą dwie epoki globalizacji – współczesność oraz przełom XIX i XX wieku.

 

Maya Jasanoff stworzyła intrygujący obraz, który przedstawia pisarza w zupełnie innym świetle, dzięki czemu jest bardziej obiektywny. Wraz z autorką, czytelnik wyrusza w niezapomnianą podróż po całym świecie naszych własnych lęków, koszmarów i pragnień. Fabuła książki opiera się na przedstawieniu szczegółów z życia Conrada oraz świadectw, które zawarto w jego dziełach. Okładka książki w szczególny sposób przykuwa uwagę każdego z nas, ponieważ zawarto na niej wykonany techniką rysunkową szkic Josepha Conrada oraz statek, który jest bezpośrednim nawiązaniem do jego początków w marynarstwie. Pisarz niezwykle cenił sobie poczucie wolności, które ogarniało go gdy wypływał na morze. Dodatkowo na okładce książki zamieszczono róże wiatrów, która była wykorzystywana przez żeglarzy podczas nanoszenia poprawek na stare morskie mapy. Książka jest wciągająca, ponieważ przedstawia historię jednego z ważniejszych międzynarodowych i polskich pisarzy.

 

Zobacz także: Oceń książkę po jej zawartości. Okładki książek, które przykuwają uwagę

 

Hans Joachim Lang – „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”

 

Książka jest uzupełnieniem wznowienia wstrząsającego reportażu Hansa-Joachima Langa, który przedstawia mroczne przestrzenie II wojny światowej i tym samym Holokaustu. Dzięki wypowiedziom świadków rekonstruuje przestrzeń zbrodniczej masakry, której dokonali nazistowscy żołnierze i lekarze. Tytułowy blok 10 był miejscem, w którym poddawano eksperymentom medycznym kobiety. Po traumatycznych przeżyciach, nie były w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Książka Langa jest złożonym hołdem dla ofiar, które były uczestnikami terroru zakłamanego systemu politycznego.

 

Dzieło reporterskie przedstawia kobiety, nieznane z imienia i nazwiska, które zostały zgładzone w piekielnej machinie. Hans-Joachim Lang odsłania coraz bardziej przejmujące karty nazistowskiego procederu. Dziennikarz wyjątkowo okrutnie odziera z intymności każdą sytuację, każde wydarzenie oraz każdą osobę. Odpowiada na wiele pytań, w tym na te najbardziej intrygujące: kim był profesor Clauberg oraz jakie metody stosowali pseudolekarze? Przerażająca wizja ginekologa Carla Clauberga została wprowadzona w czyn, aby obnażać i okaleczać narządy płciowe zrozpaczonych więźniarek. „Kobiety z bloku 10” jest reportażem o sugestywnej wizji upodlenia człowieka przez człowieka. Czytelnik przygląda się temu, jak cierpiały ciała kobiet, jak umierały i walczyły o godność oraz wolność.

 Zdjęcie: Klaudia Stępień

 

Autor książki „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” jest niemieckim dziennikarzem i historykiem oraz profesorem honorowym antropologii kulturowej na Uniwersytecie w Tybindze. To również bardzo wykształcony mężczyzna, który ukończył studia językowe i nauki polityczne. Obecnie jest redaktorem naukowym niemieckiej sekcji naukowej oraz autorem kilku książek i publikacji związanych z II wojną światową.

 

Książka „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” opowiada historię 800 kobiet, które były poddawane pseudonaukowym eksperymentom medycznym w Oświęcimiu. Bezkompromisowa walka o przetrwanie w brutalnej rzeczywistości miesza się z błyskotliwym życiem rodzin nazistów, których ideologia wypaczyła człowieczeństwo i ostatnie resztki dobra. Reportaż to zapisany dokument historii, który portretuje piekło wybrukowane morderczymi intencjami, złymi uczynkami oraz białymi kitlami. Rozmówczyń autora jest bardzo dużo. Ofiary oraz kaci były „zwyczajnym” obrazem codzienności tamtego okresu. Historia opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami jest próbą zobrazowania życia więźniarek oraz oprawców, którzy w bestialski sposób dokonywali na nich zatrważających eksperymentów.

 

Kathrin Lange – „Serce ze szkła”

 

Główna bohaterka powieści to Kacey Dawson, która zawsze drwiła z czyhającego przed nią niebezpieczeństwa. Dziewczyna podejmowała impulsywne oraz bezmyślne decyzje, które przysporzyły jej wiele kłopotów. Choć jest nieźle zapowiadającą się gitarzystką, to porażka na koncercie w Las Vegas może wpłynąć negatywnie na jej dalszą karierę muzyczną. Zdezorientowana dziewczyna budzi się z ogromnym kacem. Nie jest w stanie sobie przypomnieć co wydarzyło się przed błogim upojeniem.

 

Natomiast artysta Jonah Fletcher to bohater, który odkrywa, że pozostało mu jeszcze kilka miesięcy życia. Przyrzeka sobie, że jak najlepiej wykorzysta każdą chwilę. Mężczyzna pragnie zobaczyć własną wystawę instalacji ze szkła w cenionej galerii sztuki. Los na przekór życiowych planów bohaterów krzyżuje ich drogi, doprowadzając do tego, że Jonah zakochuje się w młodej rockmance, która usnęła po imprezie w jego domu. Początkowa niechęć i poczucie wyobcowania zamienia się w piękne, ale skazane na klęskę uczucie. Ale czy, aby na pewno? Kilkudniowa przystań u Jonah, staje się dla Kacey powodem do opamiętania się i zastanowieniem się nad swoim życiem. Ich uczucie staje się tak kruche jak szkło, ponieważ ciężar uczuć powoli roztrzaskuje je na milion kawałków. Życie jest pełne bólu i nienawiści, o czym przekonają się bohaterowie…

 

Jeśli myślicie, że ta książka opowiada tę historię, muszę niestety zbić was z tropu… Niestety, ale istnieją dwie opowieści, które mają taki sam tytuł. Jedyną rzeczą, która je odróżnia jest autorka, okładka książki oraz poruszany wątek romantyczny. I tutaj musicie pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Zawsze zwracajcie uwagę na okładkę książki, ponieważ może was zmylić.

Zdjęcie: Klaudia Stępień

 

Opowieść „Serce ze szkła” to wzruszająca opowieść o miłości, która rozpoczęła bezpośrednio wstęp do dwóch następnych książek „Serce w kawałkach” oraz „Serce z popiołu”. „Serce ze szkła” to przejmująca opowieść o tym, czy warto kochać i w jaki sposób powinniśmy to czynić. Autorką tej już „prawdziwej” książki jest niemiecka pisarka Kathrin Lange, która w swoim dorobku pisarskim ma kilka powieści. Trylogia „Serce ze szkła” przedstawia historię Julii, która jest zmuszona przez ojca do spędzenia zimowej przerwy świątecznej na pewnej wyspie. Głównym powodem wyjazdu młodej dziewczyny jest David – syn pracodawcy ojca Julii, którego narzeczona niedawno zginęła, spadając z klifu. Dziewczyna ma być towarzyszką, która uśmierzy jego ból. Po przyjeździe jest oczarowana mężczyzną, który wzbudza w niej nieznane dotąd uczucia. Julia jest rozdrażniona niemożnością spełnienia swoich uczuć, tym bardziej gdy dowiaduje się o dziewiętnastoletniej klątwie. Odkrywa, że kilka kobiet zginęło na wyspie tragiczną śmiercią, które za sprawą tajemniczych sił zostały skłonione do rzucenia się z klifu w morską otchłań. Dziewczyna jest w fatalnym stanie i nie jest w stanie racjonalnie myśleć. Miłość do Davida okaże się jeszcze bardziej niebezpieczna, niż wcześniej myślała. Trylogia została zainspirowana słynną powieścią „Rebeka” autorstwa Daphne du Maurier.

 

Niestety bardzo często zwracamy jedynie uwagę na intrygującą okładkę, która przykuwa naszą uwagę. Przez to omijamy zdeklarowane dzieła, których niepozorna okładka jest myląca. Na całym świecie są miliardy, a nawet biliony książek, których nie jesteśmy w stanie przeczytać. I choć jest to bardzo zatrważające stwierdzenie, powinniśmy z pewnością przeczytać rodzime lektury oraz zaznajomić się z międzynarodowymi klasykami. A jeśli starczy nam jeszcze czasu na jakąś dobrą książkę, z uśmiechem na twarzy powinniśmy po nią sięgnąć. Książka to część serca jej autora oraz dusza każdego czytelnika.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska