(Nie)spodziewany lider piłkarskiej G30 – Football Money League 2017

28/01/2017

 Firma Deloitte, która świadczy usługi finansowo-doradcze, już po raz 16 opublikowała ranking najbogatszych klubów piłkarskich na świecie. Bądź co bądź zaskakująca jest pozycja lidera Football Money League 2017. To pokazuje, że zdarzają się wyjątki, kiedy to zdobywane trofea nie czynią klubu od razu najbogatszym ze wszystkich.
 

Kto jest tym tajemniczym i niespodziewanym liderem?

 

Mowa tu o Manchesterze United, który wylądował na samym szczycie rankingu z wynikiem 689 mln euro zysku przy czym w lidze angielskiej zajął dopiero 5 miejsce. „Czerwone Diabły” zwyciężyły co prawda w Pucharze Anglii, ale noga powinęła im się w Champions League, skąd odpadli zawstydzająco szybko – już w fazie grupowej. Spadli do mniej prestiżowo Ligi Europy, ale i tam niewiele pograli – pożegnali się z turniejem już w 1/8 finału – a wyeliminował ich późniejszy finalista, rywal z krajowego podwórka, Liverpool.

 

Zanim jednak przejdziemy do rozpatrzenia przypadku Manchesteru United na czynniki pierwsze, warto rzucić okiem na tabelę przedstawiającą resztę stawki i infografikę pokazującą historię rankingu tworzonego przez Deloitte

 

 

 

 

Branding cenniejszy niż puchary

 

Od 1998 roku, kiedy to Deloitte zaczęło prowadzić taki ranking,  „Czerwone Diabły” zdobyły: 2 razy Ligę Mistrzów, 9 razy Premier League, 3 razy Puchar Anglii, 3 razy Puchar Ligi Angielskiej, 8 razy Superpuchar Anglii nazywany zamiennie „Tarczą Wspólnoty” i raz Klubowe Mistrzostwo Świata.

 

Za szczyt popularności Premier League uważam lata 2005-2012. Klamrą otwierającą jest rok wygrana Liverpoolu w Lidze Mistrzów, a zamykającą tryumf Chelsea w tychże rozgrywkach. W międzyczasie w 2008 roku tryumfował też Manchester United, a do finału dochodził w 2009 i 2011 roku.

 

Jak już wspomniałem, same tytuły nie dałyby takiej popularności, ale były one fundamentem pod zbudowanie tak rozpoznawalnej tożsamości klubu. To te zwycięstwa pozwoliły na wybicie się gwiazd, które przewijały się przez Manchester United jak: David Beckham, Peter Schmeichel, Rio Ferdinand, Paul Scholes, Eric Cantona, Cristiano Ronaldo, Ryan Giggs, Gary Neville. Legendarna postać menedżera sir Alexa Fergusona również odegrała tu kluczową rolę. To on był spoiwem tego wszystkiego, utrzymywał w ryzach nieschodzący z bardzo wysokiego poziomu klub, co widoczne stało się, gdy zakończył trenerską karierę.

 

Manchester City i Chelsea również wygrywały Premier League jednak nie tyle razy, co lider Football Money League 2017. Bayern Monachium i AC Milan wygrywały więcej razy Ligę Mistrzów, ale nie grają w Anglii, która według większości kibiców posiada najbardziej klasową ligę na świecie. Barcelona i Real Madryt mogły się pochwalić nawet silniejszymi nazwiskami w składzie od United.

Ponadto, są popularniejsze na portalach społecznościowych, ale…

 

 

 

…pieniądz przecież nie śmierdzi…

…a zwłaszcza w Premier League! Za same prawa do transmisji telewizyjnych meczów ligi angielskiej sponsorzy zapłacili na lata 2016-2019 uwaga… aż 5 mld funtów, a to jest tylko kwota umowy z krajowymi stacjami. Po dodaniu kontraktów z zagranicznymi kontrahentami suma ta niemal się podwoiła. Dla porównania, w 2013 roku druga pod względem dochodów Bundesliga generowała nieco ponad 2 mld funtów, a Premier League w tym czasie inkasowała już 3 mld. Manchester United nie dostaje jednak aż tak dużego zastrzyku gotówki z tego tytułu, bo od trzech lat nie zajmuje miejsc na podium w lidze.

 

To co wysuwa na prowadzenie klub z czerwonej części Manchesteru ma dość spory związek z koszulkami. Chodzi o sponsorów i producentów, a także o kibiców, którzy te koszulki kupują masowo na całym świecie. Wśród zysków pod tym względem jak dotąd nie mają sobie równych.

 

 

Mimo wszystko przyszłość wcale nie musi być różowa

Jeśli kolejne lata będą równie słabe pod kątem sportowym, to zacznie się to odbijać również i finansowo. Nie można w nieskończoność bazować na dawnej chwale i sławie. W dodatku zadłużenie tego klubu wynosi około 338 mln funtów. Inne kluby nie śpią i już ostrzą zęby, żeby zdetronizować United, a zwłaszcza Real Madryt, który, do tegorocznego raportu, prowadził nieprzerwanie przez 11 lat.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska