Najbardziej przerażające lalki z horrorów

30/10/2019

 

Nadchodzi Halloween! Dynie śmieją się i robią głupie miny. Gwiazdy przechodzą metamorfozę i imprezują. Dzieci i młodzież wychodzą z domów, aby postraszyć i zabawić się. W tym dniu również lalki ożywają.

Wśród podkategorii horrorów, te o lalkach lub marionetkach, które budzą się do życia, z nieprzyjaznymi instynktami, należą do najczęstszych przyczyn urazów i fobii naszego dzieciństwa. To prawdziwy koszmar, który charakteryzuje lęki kilku pokoleń, być może na równi z fobią klaunów. W tym roku wraz z wydaniem nowej ekranizacji filmu „Laleczka” i „Annabelle wraca do domu”, a także nadchodzącego filmu „Brahms: The Boy II”, lalki i marionetki zdecydowanie powracają do koszmarów nowych (i starych) generacji. Z okazji ich przybycia oraz dnia Halloween, prezentujemy 13 najbardziej niepokojących scen w historii lalek grozy.

 

Zobacz także: Halloween - wszystko co musisz o nim wiedzieć

 

1. Scena początkowa - Dead Silence (2007)

 

Film w reżyserii Jamesa Wana nie odniósł dużego sukcesu komrcyjnego, ale z biegiem lat stał się prawdziwym kultem tego gatunku. Scena otwierająca jest z pewnością świetnym wykonaniem, jak na film, który zasługuje na obejrzenie. Uwaga, obecność lalek brzuchomówców, dla tych, którzy chcą przygotować się na najgorsze.

 

 

2. Blade - Puppet Master (1989)

 

Blade jest trochę jak gwiazda wszystkich lalek grozy, z jego raczej gotyckim wyglądem: płaszczem przeciwdeszczowym i czarnym kapeluszem, nożem w jednej ręce i haczykiem w drugiej oraz ostrymi kolcami wychodzącymi z oczu. Jego twarz była wzorowana na rysach aktora Klausa Kinskiego, który straszył swoim wyglądem. Jego osobliwością jest to, że może stać się bezwzględną maszyną śmierci, jeśli jego pan jest złym człowiekiem; a wręcz przeciwnie, jeśli jego pan jest skłonny do dobra, nawet Blade walczy o dobro.

 

 

3. Na scenę wkracza mechaniczna kukła – Deep Red (1975)

 

W arcydziele Dario Argento jest niezapomniana scena mechanicznej lalki, której morderca używa, by odwrócić uwagę i zabić profesora Giordani. Sekwencja jest idealna, alarmująca, niepokojąca, wysublimowana. Lalka (już rozbita), która jest świadkiem morderstwa profesora, dodaje akcent klasy tej scenie.

 

 

4. Hugo - Dead of Night (1945)

 

Powolne ożywienie lalki Hugo jest naprawdę niepokojące. Bohater Walter Craig jest nawiedzony historią niespokojnego brzuchomówcy, który myśli, że jego lalka Hugo żyje. Z okropnym zdumieniem odkryje prawdę, gdy będzie zamknięty w celi z samym Hugo.

 

 

5. May i Amy - May (2002)

 

Socjopatyczna i samotna May zbyt poważnie traktuje rady matki: jeśli nie masz przyjaciela, zrób sobie jednego. Tworzy więc swoją lalkę, Amy, z którą desperacko próbuje nawiązać relacje, dochodząc do ekstremalnych gestów.

 

 

6. Lalka Zuni atakuje Karen - Trilogy of Terror (1974)

 

W ostatniej części Trylogii Terroru biedna Karen walczy z lalką, która została obudzona upadkiem złotego łańcucha. Lalka jest żądna krwi, a sekwencje tak pięknie nakręcone uczyniły tę scenę kultem terroru. Inspiracja dla filmu „Laleczka Chucky” z 10 lat później.

 

 

Zobacz także: 4 filmy animowane, które musisz obejrzeć na Halloween

 

7. Fats wyjmuje nóż - Magic (1978)

 

Brzuchomówca Corky (Anthony Hopkins) odnosi sukces w swoim nowym numerze dotyczącym jego wulgarnej marionetki - Fats. Kiedy powraca do rodzinnego miasta, by odpocząć, odnajduje swoją dawną miłość Peggy-Ann, poślubioną z Duke'em. Podejrzenia mężczyzny wobec Corky prowadzą go do szpiegowania jego domu, gdzie czeka na niego zły Fats, śledząc całą scenę niepokojącymi oczami.

 

 

8. Klaun dusi Robbie - Poltergeist (1984)

 

W lubianym filmie Poltergeist mamy chyba jedną z najbardziej niepokojących postaci w tej kategorii, ponieważ łączy on postać zabójczej lalki z postacią złego klauna. Zabawka, którą Robbie znajduje w swoim pokoju i której jest (słusznie) przestraszony, magicznie znika z krzesła, ale pojawi się wkrótce później...

 

 

9. Talky Tina mówi - The Twilight Zone, ep. „Living Doll” (1963)

 

Całe pokolenie doznało traumy w serialu The Twilight Zone, który stał się prawdziwym kultem nawet w późniejszych latach. Nie mogło zabraknąć w jego odcinkach jednego, poświęconego kategorii gadających lalek.

 

 

10. Annabelle wpatruje się w Judy - The Conjuring (2013)

 

Pierwszy rozdział sagi „Obecność” wszedł do historii kina grozy i doprowadził do powstania kilku kontynuacji i prequeli. W centrum wszystkiego jest ona: Annabelle. W tej scenie, po raz pierwszy widzimy oznaki jej złośliwości.

 

 

11. Dolly – Dolly Dearest (1991)

 

Amerykańska rodzina, zdecydowana zmienić swoje życie, przenosi się do Meksyku, aby tworzyć lalki. Nie wiedzą, że pobliski archeolog odkrył grobowiec dziecka należącego do starożytnego ludu czcicieli sił zła. Zły duch zawładnie skonstruowanymi lalkami.

 

 

12. Gigsaw – Saw (2004)

 

Nie może być bardziej niepokojąco niż w tej ekranizacji. Marionetka na trójkołowcu pojawia się, by opisać szczegóły testów i środków, których nieszczęśni bohaterowie serii będą musieli wykorzystać, aby mieć nadzieję na przetrwanie.

 

 

13. Pierwsza ofiara Chucky - The Assassin Doll (1988)

 

Skończmy od czego zaczęliśmy, z Chucky. Ostatnia scena tego rankingu dotyczy jego debiutu, czyli pierwszego morderstwa. Praktycznie nie widzimy nic, oprócz ruchomego młota i prostego uderzenia w twarz. To jednak wystarczy, aby napełnić strachem nasze umysły i ożywić najsłynniejszą morderczą lalkę w historii.

 

 

Zobacz także: Cukierek albo psikus! Czyli pomysły na udaną imprezę halloweenową

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska