Najbardziej agresywne rasy psów

26/04/2017

 

Gdy myślimy o agresywnych psach, od razu przed oczami stają nam czarne dobermany i rottweilery. Pojawiają się też pitbule, no i może owczarki niemieckie. Potężne psy o wielkich zębach, silnych szczękach – „maszyny do zabijania”. Tymczasem to wcale nie te rasy uznawane są za najbardziej niebezpieczne.

 

10. Moskiewski stróżujący

 

 

To duży pies, masywny, potężny. Wcale nie wygląda na niebezpiecznego. Troszkę przypomina Bernardyna. Dlatego wydaje się być łagodny i przyjazny, jak „Beethoven”, którego znamy z serii filmów. Ta rasa bardzo rzadko przejawia agresję wobec właściciela czy domowników. Z reguły nie atakuje ludzi. Jej największą wadą jest silnie zakorzeniony instynkt terytorialny. To właśnie on jest powodem złej sławy tych psów. Gdy uznają kogoś za intruza, będą walczyły do ostatniej kropli krwi. Nawet jeśli przeciwnik będzie większy i znacznie silniejszy, nie zrezygnują z walki. Obrona swojego terytorium stanowi dla niego priorytet.

 

9. Anatolijski pies pasterski

 

Rasa o mocnej budowie, stworzona do pilnowania stad. Wyjątkowo odporna na surowe warunki atmosferyczne. Te psy są bardzo inteligentne, szybkie, zwinne i niestety nieufne. Bardzo ciężko zdobyć ich zaufanie. Skupiają się na swoich obowiązkach. Obrona i zaganianie zwierząt stadnych są dla nich najważniejsze. Zaatakują jeśli stwierdzą, że ich podopiecznym zagraża niebezpieczeństwo. Psy tej rasy wymagają szkolenia. Nie nadają się dla każdego. Właściciel musi spędzić dużo czasu na tresurze i budowaniu poprawnej relacji.

 

8. Akbash dog

 

 

Ta rasa uznawana jest za nieobliczalną i wyjątkowo niebezpieczną. Ma Tureckie korzenie. Podobnie jak Anatolian karabash, stworzona do pilnowania stad. To psy o niezwykłej odwadze. Potrafią rzucić się nawet na niedźwiedzia, gdy ten zagraża pilnowanym przez nich zwierzętom. Psy tej rasy łatwo wpadają w złość, nie trudno sprowokować je do ataku. Nadają się do trzymania w domu. Są oddane właścicielom, akceptują dzieci i inne zwierzęta domowe. Jak niemalże wszystkie psy w tym rankingu, ten również wymaga tresury.

 

7. Rottweiler

 

 

No i jest w końcu nasz ukochany Rottweiler. To średniej wielkości psy o masywnej budowie. Z reguły są łagodne i kochają dzieci. Wierne i oddane całej rodzinie. Cechuje je odwaga i pewność siebie. Tresura Rottweilera wcale nie jest trudna, to pies łatwy do ułożenia i chętny do współpracy. Domowników traktuje jak rodzinę, dlatego ochrona ich jest dla niego priorytetem. Aby ten pies nie sprawiał problemów wystarczy tylko jedno – trzeba dostarczyć mu dużą dawkę ruchu.

 

 

6. Tosa

 

Zła sława tej rasy nie bierze się znikąd. W Japonii trzymane są głównie do walk psów, ponieważ są one tam legalne. W Polsce jest mało popularna, ponieważ sprawia dużo problemów. Te psy są urodzonymi wojownikami, odważne, pewne siebie, samodzielne. Wymagają łagodnego, ale stanowczego wychowania. Absolutnie nie wolno rozbudzać w nich zachowań agresywnych, ponieważ łatwo mogą stać się nieobliczalne. Tosa to jedna z nielicznych ras, która bez tresury może być niebezpieczna nawet dla właściciela. Odpowiednio prowadzony może stać się najlepszym psem na świecie. Rasę cechuje opanowanie, cierpliwość, odwaga i śmiałość (tylko wytresowane osobniki). Nawet jeśli ten pies zachowuje się idealnie, właściciel nigdy nie powinien do końca mu ufać. Ataki na właścicieli przez Tosę zdarzają się niezwykle często.

 

5. Dog kanaryjski

 

Pies średniej wielkości, o charakterystycznej budowie. Rasa stworzona do pilnowania bydła, w tej roli sprawdzają się doskonale. Oddane właścicielowi i całej rodzinie, jednak bardzo nieufne wobec obcych. Niezwykle czujny i pewny siebie. Z reguły nie stanowi zagrożenia dla właściciela, jednak skłonny jest do zachowań agresywnych, dlatego powinien być tresowany i układany przez osobę doświadczoną.

 

4. Dog argentyński

 

Tę rasę charakteryzuje atletyczna budowa. Mimo zauważalnego umięśnienia, patrząc na tego psa mamy wrażenie, że jest łagodny i przyjazny. Niestety, to mylne wrażenie. Właścicieli obdarza niezwykle silną miłością, jest oddany i wierny. Z reguły nie stwarza zagrożenia dla ludzi, jednak bywa niebezpieczny dla innych zwierząt. Po tresurze zaakceptuje innego psa na swoim terytorium. Jeśli właściciel nie ma innych zwierząt, ta rasa nie wymaga profesjonalnego szkolenia. Ten pies z miłości do swoich właścicieli zrobi wszystko, tresura jest dość łatwa. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy osoba posiadająca osobnika tej rasy zamarzy o innym psie.

 

 

3. Buldog amerykański

 

Pies bardzo zróżnicowany pod względem budowy. Wbrew nazwie rasa wcale nie pochodzi z USA, powstała ona jeszcze za czasów cesarstwa Rzymskiego. Następnie przetransportowana do Anglii, a stamtąd do Stanów. To zwierzęta bardzo oddane właścicielowi, niezwykle silnie przeżywają rozłąkę z domownikami. Jednak negatywnie nastawione do obcych osób. W sytuacji zagrożenia, są nieustępliwe. Ten pies prędzej umrze niż ustąpi i uniknie konfrontacji. Wymagają starannej tresury, która nie jest łatwa przez ich dominującą naturę. Odpowiednio prowadzone potrafią być posłuszne.

 

 

2. Dog z Majorki

 

Pies z natury spokojny i przyjazny, jednak w obliczu zagrożenia może przemienić się w prawdziwą bestię. Odważny i pewny siebie. Gotowy do obrony swojej rodziny w każdej chwili. Mało jest odnotowanych ataków przez psy tej rasy na właścicieli. Bardziej niż dla ludzi niebezpieczny jest dla innych zwierząt. Wymaga konsekwentnej tresury i uwagi od samego początku. W późniejszym wieku bardzo trudno u nich wyeliminować niechciane zachowanie.

 

1. Amerykański pitbull terrier

 

Rasa średniej wielkości, o mocnej i dobrze umięśnionej budowie. Posiada wrodzoną agresję wobec innych psów i zwierząt, ale nigdy wobec ludzi. Cechuje je waleczność, odwaga i imponująca odporność na ból. Przez to bardzo często wykorzystywane są do walk psów. Dla właściciela nie stanowi zagrożenia, odpowiednio prowadzony stanie się najlepszym przyjacielem człowieka

   

   

  Istnieją rasy mniej lub bardziej agresywne, lecz musimy pamiętać, że za każde złe zachowanie psa odpowiedzialny jest człowiek. Pies, który nie był uczony agresji i nie doznał jej ze strony właściciela, nie zaatakuje go (z wyjątkiem rasy Tosa). Zwierzę uderzone raz, zapamięta to na całe życie. Większość złych zachowań u naszych czworonożnych przyjaciół da się wyeliminować przez odpowiednią tresurę, cierpliwość i okazaną miłość.

   

   

   

   

  Korekta: Olga Miziuk

   Share on Facebook
   Share on Twitter
   Please reload

   Ostatnie posty
   Please reload

   RSS Feed

   Skontaktuj się z nami

   Znajdziesz nas:

   • Facebook Social Icon
   • Instagram Social Icon
   • snapchat dailyvibes
   • YouTube Social Icon

   DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
   Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
   Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

   Warszawa, Polska