Muzyka lat 80. Komu Madonna zawdzięcza „Like a Virgin”?

09/03/2018

 

 Kolejna porcja muzycznych ciekawostek z lat 80. będzie, jak zwykle, niezwykle sentymentalną podróżą wstecz. Jeśli chcecie się dowiedzieć, skąd wzięła się nazwa kultowego zespołu Duran Duran albo który zespół muzyczny występował w kosmosie, stanowczo musicie zajrzeć do tego artykułu.

1. Filmowa nazwa

Popularna w latach 80. grupa wykonująca synth pop i dance rock Duran Duran zaczerpnęła swoją nazwę z filmu „Barbarella” z 1968 roku z Jane Fondą w roli głównej. Jedną z głównych postaci w filmie jest doktor Durand Durand. Członkowie zespołu postanowili odciąć dwie ostatnie litery i przywłaszczyć na swój użytek. Co ciekawe, pierwszy koncert grupa zagrała w 1978 roku w klubie o wdzięcznej nazwie Barbarella’s.

 

2. Gitara ma duże znaczenie

W jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Michaela Jacksona, „Beat It”, stanowiący trzeci singiel z płyty „Thriller”, kluczową rolę odgrywa nie kto inny jak Eddie van Halen – autor słynnego gitarowego solo. Producent krążka, Quincy Jones, zadzwonił pewnego dnia do muzyka, który akurat miał lukę w trasie koncertowej wraz ze swoim zespołem i poprosił o nagranie solo do utworu. Van Halen przybył do studia, zmienił niektóre fragmenty utworu i zaimprowizował dwie solówki. Michael Jackson był zachwycony.

 

3. Wygląd ma znaczenie

Swój charakterystyczny i podbijający serca nastolatków wygląd z okresu „Like a Virgin” zawdzięcza Madonna nowojorskiemu projektantowi – Maripol. Wykreował on postać, która miała niewyobrażalny wpływ na młode pokolenie lat 80., które starało się wyglądać tak, jak ich idolka. Tlenione włosy, kabaretki, koronkowe rękawiczki, bransoletki oraz biżuteria w kształcie krucyfiksów – to były wyznaczniki tego modowego szału.

 

4. Utwór z epoki romantyzmu

Wydany w 1984 roku piąty studyjny album Iron Maiden zawierał na ostatniej pozycji długi, bo ponad trzynastominutowy utwór „Rime of the Ancient Mariner”. Jest to nawiązanie do poematu Samuela Taylora Coleridge’a o takim samym tytule, ogłoszonego drukiem w 1798 roku w tomie „Ballady liryczne”.

 

5. Live Aid

13 lipca 1985 roku odbyły się dwa równoległe koncerty pod szyldem Live Aid – jeden w Londynie na stadionie Wembley, a drugi w Filadelfii na stadionie JFK. Trwały one łącznie 16 godzin i były transmitowane do 110 krajów świata. Łącznie zebrano ponad 125 milionów dolarów dla głodujących w Afryce. Wśród wykonawców znaleźli się m.in.: Phil Collins, Queen, Michael Jackson, U2, Bob Dylan, Sting, Madonna czy Black Sabbath. Jednak to dwa utwory zrobiły największe wrażenie na widzach: „We are the World” oraz „Do they know it’s Christmas”.

 

6. Muzyka z kosmosu

W latach 1988-1989 Pink Floyd promował swój najnowszy album Momentary Lapse of Reason. Jak się okazało, była to najbardziej udana trasa koncertowa w historii zespołu, który dorobił się na niej 135 milionów dolarów. Album zespołu został także zabrany w kosmos przez załogę radzieckiej misji kosmicznej Sjuz TM-7 w 1988 roku, co uczyniło z Floydów pierwszy zespół w historii grający w kosmosie. 

Zobacz także: Ciekawostki muzyczne z lat 80. cz. I

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska