„W świetle księżyca czarni stają się błękitni” ­– „Moonlight”

 

Zdobył Złoty Glob w kategorii Najlepszy dramat. Otrzymał aż osiem nominacji do Oscara. Producentem tego filmu jest sam Brad Pitt. Proszę Państwa, oto „Moonlight”.

Film oscarowy aż do cna. Przede wszystkim ze względu na tematykę społeczną, z prawami człowieka u podstaw. Historia przedstawia czarnoskórego chłopaka, który dorasta na oczach widzów. Boryka się z dyskryminacją pod względem nie tyle rasowym, co seksualnym. Musi przetrwać w świecie pełnym gangsterki i narkotyków. I choć przedstawione w „Moonlight” idee są piękne, przesadyzm nie jest rzeczą dobrą.

 

„Moonlight” to kolejny obejrzany przeze mnie film nominowany do głównej kategorii. Obawiam się, że ma duże szanse, choć jest produkcją raczej przeciętną. Żadna postać w nim przedstawiona, a przede wszystkim główna, nie przekonała mnie swoją historią. Nic dziwnego zatem, że film nie otrzymał nominacji dla aktorów pierwszoplanowych. Nominowani aktorzy drugoplanowi, tj. Mahershala Ali oraz Naomie Harris, odznaczeni zostali, można odnieść wrażenie, że na upartego.

 

 

Muzyka w filmie była mdła. W żaden sposób nie oddziaływała na odbiór produkcji, a wręcz była niezauważalna. Kadry były w miarę interesujące, choć zdjęcia bardzo słabe w porównaniu z innymi produkcjami, które otrzymywały statuetki w tej dziedzinie. Jedynie w kategorii montaż „Moonlight” faktycznie zasłużył na nagrodę. Film odznacza się na tym tle, choć ma dwóch mocnych konkurentów, również doskonałych pod tym względem ­– „Nowy początek” oraz „Przełęcz ocalonych”.

 

Nie można odbierać cesarzowi co cesarskie. Historia jest wartościowa, pełna cnót. Za dużo w niej jednak wątków, co wyraźnie drażni odbiorcę. W filmie natomiast pojawiają się wspaniałe metafory, które dodają mu uroku i sprawiają, że robi się całkiem niezły. Sprawdźcie sami wybierając się do kina – polska premiera już jutro!

 

Nie zasługuje jednak na tryumf podczas rozdania nagród Akademii Filmowej. Choć nie ukrywam, że na razie żaden z obejrzanych przeze mnie filmów oscarowych nie porywa. W porównaniu z ubiegłymi latami poziom jest bardzo przeciętny. 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska