Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Modern Talking

 

Ich piosenki kojarzą wszyscy, a w latach osiemdziesiątych niejedna nóżka tupała przy dźwiękach takich hitów jak „You’re My Heart, You’re My Soul” czy „Cheri Cheri Lady”. Chociaż zespół nie istnieje od czternastu lat, hity Modern Talking są nieśmiertelne.

Niemiecki duet założył w 1984 roku producent i kompozytor Dieter Bohlen. Przez wiele lat próbował swoich sił jako solowy artysta, nagrał kilka piosenek, ale bez większych sukcesów. Był również producentem kilku wschodzących gwiazd, gdy na jego drodze pojawił się Thomas Anders (właśc. Bernd Weidung). Latem 1984 roku na Majorce powstał pierwszy utwór przyszłej legendy – „You’re My Heart, You’re My Soul”. Bohlen zaproponował dwudziestojednoletniemu Andersowi duet. Ten nie był entuzjastycznie nastawiony do pomysłu, w końcu jednak się zgodził. Nazwa Modern Talking powstała z połączenia dwóch nazw innych zespołów – Modern Romance i Talk Talk.

 

Pierwszy singiel został wydany 29 października 1984 roku, teledysk natomiast miał premierę 17 stycznia. Piosenka odniosła ogromny sukces, którego twórcy się nie spodziewali. W tym samym roku wydali pierwszy album zatytułowany „The 1st Album”, który okazał się prawdziwym hitem komercyjnym. Niemiecki duet z charakterystycznymi chórkami zaczął być coraz bardziej rozpoznawany. Bohlen niemal zawsze w reklamującym jakąś znaną firmę odzieżową dresie, z rozbrajającym śmiechem i z zaangażowaniem grający na gitarze. Anders nieco stonowany, z tajemniczym uśmiechem i hipnotyzującym spojrzeniem. Razem stworzyli legendę! Po raz pierwszy w Niemczech pięć singli z rzędu zajęły 1. miejsce na niemieckiej liście przebojów. Nigdy wcześniej nie udało się to nikomu i po dziś dzień żaden artysta tego nie powtórzył! Każdy album pokrywał się natychmiast platyną, nie tylko w Niemczech, ale i Chile czy RPA.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. dzisiaj – Al Bano i Romina Power

 

Niestety różne temperamenty panów oraz negatywny wpływ żony Thomasa coraz bardziej psuły atmosferę w zespole. Bohlen miał dość już przy czwartym albumie, jednak kontrakt podpisany był na sześć. Dwa ostatnie krążki Modern Talking z pierwszego okresu twórczości były wydane z przymusu i bez większego zaangażowania, stąd nie powtórzyły sukcesu ich poprzedniczek. W ostatnim teledysku grupy z tamtych lat („In 100 years”) panowie nie wystąpili razem w ani jednym ujęciu. Bohlen szukał alternatywy i jeszcze przed ostatnim singlem Modern Talking powstała grupa Blue System i pierwsza piosenka – „Sorry Little Sarah”.

 

Pod koniec 1987 roku zespół oficjalnie się rozpadł, a członkowie rozpoczęli solowe kariery. Dieter założył prowizoryczne studio w domu, gdzie mógł spokojnie rozwijać się jako producent, oraz rozkręcał Blue System. Nagrania nieco odbiegały od twórczości Modern Talking, ale i tak zostały pozytywnie przyjęte. Powstało 13 albumów i ponad 30 singli. W tym czasie Bohlen komponował również dla innych artystów, między innymi wydał cztery płyty Bonnie Tyler.

 

Thomas również próbował sił w karierze solowej. Szukał swojego stylu, pracował też w Ameryce i wydał co prawda w latach 1989-1995 sześć albumów, ale żaden z nich nie odniósł chociaż w połowie takiego sukcesu jak płyty MT. Czarujący głos i hiszpańska uroda nie pomagały – brakowało w jego piosenkach ręki Bohlena.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Sandra

 

Przełomowym rokiem był 1998. Po powrocie do studia Thomas Anders i Dieter Bohlen w marcu zaprezentowali nową aranżację ich pierwszego singla oraz nowy album – „Back For Good”. To był legendarny sukces i mocny powrót na scenę muzyczną oraz listy przebojów na całym świecie. Zespół wydał kolejne sześć albumów, które pokryły się platyną i złotem w wielu krajach. Idąc z duchem czasu, ich piosenki były bardziej dance’owe, co wpisywało się w kanon ówczesnej muzyki, a więc nowe pokolenie zaczęło słuchać kultowego zespołu z czasów młodości ich rodziców.

 

Niestety niezgodność charakterów członków MT ponownie dała się we znaki. W 2003 roku, gdy Bohlen pojechał w trasę koncertową z finalistami talent show, którego był jurorem, Anders występował na scenach w Ameryce z repertuarem i muzykami MT. Bohlen zaczął upominać się o profity płynące z występów pod szyldem zespołu, przez co stosunki duetu znowu się popsuły. W czerwcu 2003 ogłoszono rozpad zespołu, a 21 czerwca dali pożegnalny koncert w Berlinie.

 

Dieter Bohlen do tej pory jest jurorem w dwóch niemieckich talent show – „Deutschland sucht den Superstar” i „Das Supertalent”. Jest producentem muzycznym finalistów tych programów i innych wschodzących niemieckich gwiazd. Wydał kilka autobiografii, a na podstawie jednej z nich powstał film animowany „Dieter – der Film”. Nie tworzy już nowych produkcji dla siebie, występował czasem z piosenkami Modern Talking, ale teraz skupia się na młodych artystach.

 

Thomas Anders natomiast wydał autobiografię z historią Modern Talking ze swojej perspektywy. Po dziś dzień prezentuje nowe single i albumy, ostatni był wydany w tym roku w języku niemieckim. Ostatnio do sprzedaży weszła jego książka kucharska. Ponadto niezmiennie występuje na całym świecie z muzykami z MT i bardzo często można zobaczyć go w Polsce.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska