Mleko roślinne a dieta, czy każdy może je spożywać?

 

Laktoza występująca naturalnie w nabiale stała się problemem zdrowotnym wielu osób. Z pomocą przychodzą zamienniki roślinne. Ale obok mleka roślinnego urosło wiele mitów, które można obalić istniejącymi badaniami naukowymi. Czy zatem zdrowo jest pić mleko, a może napój roślinny? I czy jest to wyłącznie opcja dla wegan i wegetarian?

Dla osób z nietolerancją laktozy, których jest blisko 80%, dla wegan i wegetarian albo dla poszukiwaczy nowych smaków i alternatyw w żywieniu, mleko roślinne to idealne rozwiązanie.
Konkretniej mleko czy napój? Walka o nazewnictwo jest absurdalna, chodzi wyłącznie o produkt spożywczy, który umownie można nazwać właśnie mlekiem. Jego dalsza część ewidentnie wskazuje na preferencje żywieniowe konsumentów. Coraz częściej zamienniki roślinne są upowszechniane i wykorzystywane w kuchni. Takim składnikom i produktom zawdzięczamy nie tylko niebanalne walory smakowe ale też cenne właściwości zdrowotne. Tak jest też w przypadku mleka roślinnego.

Fotografia: www.pexels.com

 

Zobacz także: Nietolerancja laktozy – jak rozpoznać
 

Co to jest mleko roślinne?
Mleko roślinne to nic innego jak napój, który powstaje wskutek moczenia, a w dalszym ciągu rozdrabniania orzechów, ziaren, zbóż, pestek, czy nasion strączkowych. Dzięki temu otrzymujemy płyn, który wyglądem, smakiem oraz zastosowaniem do złudzenia przypomina mleko. I temu zawdzięcza swoją nazwę, ale można je nazywać również napojem. Możemy go otrzymać z pestek dyni, owsa, sezamu, gryki, ziaren słonecznika, nasion konopi, orzechów włoskich, nerkowca, makadamia, laskowych, czy piniowych. Popularne są również napoje z soi, wiórek kokosowych, migdałów czy ryżu.

Fotografia: www.pexels.com


Właściwości mleka roślinnego
Różnorodność napoju roślinnego przekłada się na wiele cennych właściwości, które zawiera. Do podstawowych jednak możemy zaliczyć to, że mleko roślinne nie zawiera laktozy, co jest idealną alternatywą dla osób zmagających się z tą nietolerancją. Co więcej, jest to naturalny wybór zamiennika dla wegan i wegetarian. Ale poza tym mleko roślinne usprawnia trawienie, nie zawiera też cholesterolu i może być pomocne dla osób z mniej aktywnym metabolizmem. Dodatkowo każdy rodzaj napoju roślinnego wzbogaca organizm o cenne witaminy i pierwiastki.

Fotografia: www.pexels.com

 

Gdzie kupić mleko roślinne?
Obecnie napój roślinny jest łatwo dostępny. Różne jego rodzaje znajdziemy na sklepowych półkach. Ważne jest aby wybierać napój najlepszy z możliwych. Należy więc pamiętać o czytaniu etykiet i sprawdzaniu ile dane mleko zawiera cukrów i białka, ale też jaką ma kaloryczność. Każdy rodzaj będzie różnił się od siebie. Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu powinny zwracać na uwagę na etykiety, ponieważ niektóre napoje roślinne zawierają śladowe ilości tego składnika. Poza tym warto też sięgać po napoje wzbogacone o witaminę D i B12 oraz wapń, czyli napoje fortyfikowane.

Do najbardziej popularnych napojów roślinnych należą: napój sojowy, napój kokosowy, napój migdałowy czy napój ryżowy. Oprócz tego, że gotowe mleko roślinne można kupić, to równie dobrze można zrobić je samemu w domu.

Fotografia: www.pexels.com


Do czego dodawać mleko roślinne?
Napój roślinny to głównie zamiennik kulinarny mleka krowiego. Dlatego z powodzeniem można wykorzystywać go analogicznie do dań mlecznych lub też takich, do których dodaje się mleko. Na śniadanie można zjeść owsiankę lub jaglankę z mlekiem roślinnym. Ponadto sprawdzi się do różnego rodzaju koktajli, wegańskich naleśników, gofrów, ciast i wielu innych, czy nawet zwykłej kawy.

 

Zobacz także: Zamienniki wegańskie

Fotografia: www.pexels.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska