5 mitów związanych z dietą

 

Któż z nas nigdy nie był na diecie? A ilu z nas jest w stanie powiedzieć, że podczas odchudzania nie popełniało żadnych błędów? Prezentujemy i obalamy najpopularniejsze mity związane z dietą.

Bez głodówki ani rusz!

Dieta = ciągłe uczucie głodu? Niekoniecznie. Można by nawet przekornie stwierdzić, że dobrze dobrana dieta wcale nie zakłada irytującego uczucia ssania w żołądku. Pomijając diety redukcyjne, zakładające spożywanie mniejszej ilości kalorii niż potrzebujemy (które można stosować tylko przez krótki czas), prawidłowo skomponowany jadłospis będzie dostarczał nam tyle energii, ile potrzebujemy. Nie musimy objadać się pizzą i frytkami, by czuć się „pełnym”. Ciemne makarony, kasze czy warzywa również zapełnią nasz żołądek, a w dodatku zrobią to w zdrowszy sposób.

 

Koniec jedzenia o 18

Godzina 18 obrosła już sławą niczym złoty pociąg nieopodal Wałbrzycha. Niby każdy wie, że taka zasada istnieje, ale w gruncie rzeczy nie potrafimy wytłumaczyć po co i dlaczego. Będąc na diecie kończymy więc jedzenie punkt 18 i na resztkach energii próbujemy dotrwać do północy. Zwykle kończy się to nocnym podjadaniem. A dlaczego? Ponieważ owa „godzina 18” tyczy się tych, którzy idą spać wcześniej. Ważne, by ostatni posiłek zjeść 2-3 godziny przed snem, ponieważ po pójściu spać nasz metabolizm zwalnia i organizm nie jest w stanie przyswoić tego, co rzutem na taśmę wrzuciliśmy do żołądka. Jeśli jesteś nocnym markiem i chodzisz do łóżka po północy, swój ostatni posiłek możesz zjeść spokojnie o 21.

 

Najważniejszy wynik na wadze

Często popełnianym błędem jest myślenie, że sukces na diecie musi bezpośrednio przekładać się na stracone kilogramy. Zakładamy, że w pół roku schudniemy x kilogramów i jesteśmy w stanie poświęcić wszystko, by osiągnąć ten cel. Warto pamiętać, że wynik na wadze nie jest najważniejszy. Jeśli stosujesz dietę, wylewasz hektolitry potu na treningu a wskazówka na wadze ani drgnie to zamiast popadać frustrację po prostu spójrz w lustro. Mądra dieta i dobrze dobrane ćwiczenia sprawią, że zmienisz się wizualnie. Stracisz centymetry w kilku partiach ciała. A jeśli nie idzie to w parze z traconymi kilogramami, nie ma się czym przejmować. Regularne treningi, szczególnie siłowe, przyczyniają się do rozrostu mięśni, a co za tym idzie, do wzrostu wagi. Zamiast co tydzień stawać na wadze, zaopatrz się w centymetr i obserwuj postępy w konkretnych parametrach swojego ciała.

 

Istnieje idealna dieta

Niepowodzenia w diecie często wiążą się z tym, że słuchamy złych doradców. Inwestujemy w suplementy reklamowane jako „cudowne pigułki po których zrzucisz 10 kg w tydzień”, stosujemy katorżnicze diety „znanych dietetyków”, a wszystko to dlatego, że u naszej przyjaciółki lub sąsiadki owa dieta się sprawdziła. Co kilka miesięcy mamy boom na pewną dietę, która okazuje się tylko szkodliwą modą a nie skuteczną i zdrową drogą do osiągnięcia ładnej sylwetki. Podstawowym orężem w walce z tym mitem jest uważne przyglądanie się sobie, swoim możliwościom i gustom kulinarnym. A jeszcze skuteczniejsza jest konsultacja z dobrym dietetykiem, który rozpisze jadłospis i ćwiczenia biorąc pod uwagę twoje uwarunkowania, cel do osiągnięcia oraz upodobania smakowe.

 

Dieta to krótkotrwała przygoda

W internecie aż roi się od przepisów na kilkutygodniowe czy kilkumiesięczne diety. Zjawisko to nasila się szczególnie po świętach lub przed wakacjami, gdzie wielu z nas poszukuje wskazówek, jak szybko zrzucić zbędne kilogramy. To pułapka, na którą często się nabieramy. Skuteczna i zdrowa dieta to nie rozwiązania, które stosuje się przez krótki czas. W ten sposób możemy nabawić się tylko efektu jojo. Dieta to przede wszystkim styl życia. Wypracowanie pewnych nawyków, które pomogą nam cieszyć się wymarzoną sylwetką i dobrym samopoczuciem nie przez kilka tygodni, a przez długie lata.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska