5 mitów o królikach. W te rzeczy nie wierz!

 

Królik miniaturka swoim urokiem podbija serca wszystkich ludzi, nie tylko miłośników zwierząt. Przez swój niewielki rozmiar oraz spokojny charakter wiele osób decyduje się na jego zakup. Często jednak nie mają pojęcia o prawidłowej opiece i wierzą w powszechne mity na ich temat. Oto najpopularniejsze z nich. 

Królik miniaturka to jedno z najchętniej wybieranych zwierząt domowych. Kupując królika często kierujemy się ich uroczym wyglądem oraz powielanymi plotkami o łatwej opiece. Wbrew pozorom utrzymanie jest trudne i może przysporzyć wiele kłopotów osobom, które wcześniej nie miały styczności z uszatym zwierzęciem. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy posiadać podstawową wiedzę o królikach. Nie możemy także zapominać o najpopularniejszych mitach, które krążą w internecie. 

Mit 1
Królik jest gryzoniem

Ten pogląd można usłyszeć bardzo często od osób, które nie znają się na królikach. To błędne stwierdzenie powielane jest przez fakt, iż króliki posiadają zęby, które muszą ścierać. Często zdarza im się przegryźć niepilnowane, napotkane rzeczy, takie jak kable czy słuchawki. Przez to od razu zaliczane są do grupy gryzoni. Tak naprawdę królik to zajęczak z rodziny zającowatych. Jest to udomowiona forma królika europejskiego.

Źródło: pexels.com

 
Mit 2
Królik żyje krótko

Wielu z nas może się wydawać, że króliki żyją do około 4 lat. Nic bardziej mylnego. Zwierzęta te żyją nawet do 10 lat! Jeśli nasz pupil będzie zdrowy oraz jeśli będzie miał zapewnioną dobrą opiekę to spokojnie pożyje z nami długo. Zdarzają się także przypadki, gdzie nasi uszaci przyjaciele odchodzą zbyt wcześnie. Spowodowane to może być różnymi chorobami, które nie były wykryte i leczone. Króliki niestety mogą poważnie chorować, dlatego tak ważna jest, by zapewnić im opiekę weterynaryjną. Nawet jeśli naszemu zwierzakowi nic nie dolega, to jednak warto chodzić co jakiś czas na kontrolę.

Źródło: pexels.com

 
Mit 3
Królik to zwierze klatkowe

Wydawać by się mogło, że jeśli decydujemy się na kupno królika to potrzebna będzie klatka, w której nasz pupil będzie mógł spędzać czas. Otóż niekoniecznie. Królik może świetnie sobie radzić jako zwierzę bezklatkowe oraz w miejscu z wygrodzonym terenem. Może dla niektórych to trochę dziwne, bo jednak królik to zupełnie inne zwierzę niż pies czy kot. Jednak uszaki także lubią mieć kontakt z człowiekiem i często domagają się uwagi. Nasi przyjaciele potrzebują otwartego terenu gdzie będą mogli swobodnie się poruszać. Klatka niestety uniemożliwia zwierzakowi wybieganie się. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy teren to nasz pupil będzie bardziej zadowolony poza klatką. A chyba szczęście naszego królika jest najważniejsze, prawda?

Źródło: pexels.com


Mit 4
Wapno oraz kolby ścierają zęby królika

W sklepach zoologicznych jest pełno produktów, które mają rzekomo ścierać zęby królika. Prawda jest taka, że te wszystkie kolorowe kolby, wapna z dodatkami nie ścierają zębów królika. Są one bardzo szkodliwe dla uszaków. Na przykład wapń, odkłada się w nerkach, co prowadzi do piasku, a także do kamicy nerkowej. Kolby natomiast zawierają dużo cukru, ziaren i mogą powodować problemy układem pokarmowym. Warto też dodać, że królikom nie powinno dawać się suchego chleba, gdyż leżący w żołądku fermentuje, przez co dobre bakterie giną, a namnażają się te szkodliwe. Jeśli nie będziemy podawać sztucznych produktów pupilom to zapobiegniemy wielu chorobom. Królik ściera zęby przede wszystkim żując siano. Siano jest podstawą diety i powinno stanowić osiemdziesiąt procent dziennego spożycia. W ścieraniu zębów także doskonale sprawdzają się gałązki.

Źródło: pexels.com


Mit 5
Króliki można podnosić za uszy

Pewnie nie raz widziałeś jak na wsi dziadek bierze królika właśnie za uszy. Absolutnie nikt nie powinien tak robić. Uszy tego zwierzaka są bardzo wrażliwe. Trzymając za nie królika możesz sprawić mu wielki ból, który może prowadzić nawet do omdlenia. Prawidłowo powinno się go podnosić jedną ręką pod przednie łapki, natomiast drugą pod pupę. Jest to najlepsza metoda, gdyż zapewnia wygodę nam i naszemu pupilowi.

Źródło: pexels.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska