Najlepsze miniseriale

10/03/2017

 

Można śmiało powiedzieć, że miniseriale to tak naprawdę trochę bardziej rozbudowane filmy pełnometrażowe. Cała akcja zamyka się w paru odcinkach. Ulubioną tematyką tego rodzaju seriali jest historia, prawdziwe losy, elementy biograficzne osób, które z jakichś powodów zapisały się w dziejach świata. Największą zaletą miniseriali jest właśnie czas ich trwania. Nie trzeba długo czekać na rozwiązanie zagadek czy tajemnic, wszystko wyjaśnia się w przeciągu kilku odcinków.

Sztorm stulecia

 


 

Serial na podstawie powieści Stephena Kinga, który jest również autorem scenariusza. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku na wyspie. Zbliża się ogromny sztorm i śnieżyca. Mieszkańcy są do tego przyzwyczajeni, takie warunki atmosferyczne to dla nich norma. Doskonale wiedzą, co należy robić, aby przygotować się na to, co ma nadejść. Jednak tym razem jest inaczej. Do miasteczka przybywa tajemnicza postać, która zawładnie życiem mieszkańców. Nieznajomy stawia im warunek. Odejdzie i zostawi ich w spokoju, jeśli dadzą mu wszystko, czego chce. Gdy spełnią jego żądania ich życie powróci do normy. Jego oczekiwania okazują się dramatyczne. Mieszkańcy muszą wybrać rodzinę, która poświęci swoje dziecko. Tylko w ten sposób ocalą życie pozostałym. Mroczny klimat, do którego zostają wprowadzeni widzowie, sprawił, że ludzie na całym świecie pokochali tę produkcję. Serial niemalże od początku do samego końca trzyma w niezwykłym napięciu. Dodatkowym atutem są świetnie zrobione ujęcia i wyjątkowa sceneria.

Ja, Klaudiusz

 

 

Klasyk kina. Wyprodukowany w Wielkiej Brytanii w 1976 roku. Przełamał wszelkie granice, pokazał producentom jak zacząć tworzyć kino kostiumowe. Jest adaptacją dylogii Roberta Gravesa – „Ja, Klaudiusz” i „Klaudiusz i Messalina”. Stał się jednym z najbardziej znanych seriali w historii stacji BBC. Inteligentnie rozbudowana fabuła i świetnie dopracowane dialogi bez wątpienia miały największy wpływ na sukces całej produkcji. Serial przedstawia losy jednego z najbardziej nietypowych cesarzy Imperium Rzymskiego. Ukazuje mroczne kulisy rodu i budowanie potęgi Rzymu. Całość zamyka się w 15 odcinkach.

 

 

Tajemnice Laketop

 

 

Akcja rozgrywa się w Nowej Zelandii. Główną bohaterką jest 12-letnia córka bossa tamtejszej mafii, która zachodzi w ciążę i nie chce nikomu powiedzieć, kto jest ojcem jej dziecka. Po pewnym czasie dziewczynka znika w tajemniczych okolicznościach. Sprawą zaczyna interesować się policja. Do poszukiwań dziecka przydzielona zostaje policjantka, która po wielu latach wraca do rodzinnego miasteczka. Przybyła tu, by opiekować się chorą matką, jednak jej głównym zadaniem zostaje znalezienie dziewczynki. W trakcie śledztwa zaczyna odkrywać mroczne tajemnice miasta i jego mieszkańców. „Tajemnice Laketop” jest to serial produkcji australijsko-brytyjsko-amerykańskiej, którego reżyserami są Jane Campion i Garth Davis. Pierwsza premiera odbyła się w 2013 roku na Festiwalu Filmowym Sundance, a trzy miesiące później Sundance Channel (obecnie Sundance TV) rozpoczął jego emisję w telewizji. W Polsce serial pojawił się w listopadzie 2013 roku, a pierwszą stacją, która go nadała było Ale Kino+. Produkcja zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Obecnie trwają prace nad drugim sezonem, który podobnie jak pierwszy będzie składał się z 7 odcinków.

 

 

 

Dom Saddama

 

 

W tym serialu bliżej przyglądamy się postaci Saddama Husajna. Przedstawione zostają losy przed, jak i po upadku jednego z najbardziej znanych dyktatorów na świecie. Poza wątkiem historycznym poznajemy jego życie prywatne, relacje z rodziną i najbliższymi doradcami. I problemy z jakimi się borykał. Jest to serial produkcji brytyjskiej, nadawany przez stację HBO od 30 lipca 2008 roku. Do Polski trafił rok później. Składa się z czterech części, każda po 60 minut.

 

 

Kompania braci

 

 

To jeden z najwybitniejszych miniseriali w historii kina. Akcja opiera się na książce Stephena Ambrose’a, a jego producentami są Steven Spielberg i Tom Hanks. Produkcja została okrzyknięta największym sukcesem telewizyjnym w historii stacji HBO. Od samego początku było wiadomo, że ten serial będzie czymś wyjątkowym, nowatorskim. Stacja telewizyjna na tę realizację wydała 125 milionów dolarów, kolejne 15 milionów pochłonęła promocja. Do takich kwot przyzwyczaiły nas wielkie produkcje Hollywood, a nie serial, który ma zaledwie 10 odcinków. Serial przedstawia losy Kompanii E, 506 pułku piechoty spadochronowej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Całość przedstawiona jest z punktu widzenia osób, które przeżyły II Wojnę Światową. Chociaż trzeba przyznać, że akcja nie od razu wciąga. Powoli buduje napięcie, z każdym odcinkiem coraz bardziej zapisuje się w pamięci widza. „Kompania braci” to jedno z tych dzieł kina, które po obejrzeniu zapamiętujemy na całe życie.

 

 

Korekta: Olga Miziuk

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska