Powrót do korzeni - nowa płyta Mike’a Oldfielda

 

Jak mówi sam artysta, "nagrywanie "Return To Ommadawn" to jak powrót do mojego prawdziwego ja". Nowa płyta Brytyjczyka jest powrotem do albumu, który dał mu sławę. Czy postępuje słusznie, wracając do początków kariery?

Na scenie zabłysnął w latach 70., gdy pod skrzydłami Virgin Records dał światu “Tubular Bells”. Sława jednak przytłoczyła go co odreagowywał za pomocą używek. Po wydaniu kolejnego albumu postanowił się zmienić. I wtedy nadszedł czas “Ommadawn”. Czas odrodzenia. Była to jego własna, mała rewolucja - jak przystało na introwertyka. Ku jego zdziwieniu “Ommadawn” zostało przyjęte jeszcze lepiej przez fanów niż poprzednie albumy, pomimo jego eksperymentalnego charakteru. Był to punkt zwrotny tak w karierze, jak i w życiu młodego muzyka.

“Return to Ommadawn” to klasyczne zestawienie dwóch suit w wykonaniu Mike’a Oldfielda w zaciszu jego domowego studia. Ma ono przywołać styl, w którym czuje się on najlepiej, a mnogość instrumentów(z których wszystkie grane są przez samego artystę) jego wolność w muzyce.

W tym zimowym czasie, muzyka Oldfielda jest jak ogień trzaskający frywolnie w kominku. Pomimo złożonej struktury utworów, ilość instrumentów nie przytłacza. Wręcz przeciwnie - dopełniają się one, tworząc synergiczną całość. Folkowy charakter utworów nabiera przy tym zupełnie nowego znaczenia - nie widzimy już lokalnej definicji tego słowa, ale coś dużo większego, o zasięgu wykraczającym poza standardowe ludzkie myślenie. Oto przed nami splatają się elementy folklorystyczne różnych kultur, jednocześnie nie zlewając się, a pozostając wyrazistymi sygnałami ich obecności w muzyce.
Jest to z całą pewnością pozycja godna polecenia nie tylko wieloletnim fanom muzyki Mike’a Oldfielda, ale też melomanom ze skłonnościami do ciekawości, głodu nowości i odkrywania nowych doznań muzycznych. Napisana jako wyraz bogatego artyzmu, przesiąknięta jest charakterem artysty. Idealna, na spokojny, zimowy wieczór.

 

 

  

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska