Zespoły metalowe z całego świata cz. 1 - Niemcy

 

Zaglądasz do płytoteki, szukając czegoś interesującego. Jak kobieta przed szafą, przerzucasz znane Ci okładki, nie mogąc się zdecydować. Może nadszedł czas nabyć coś nowego, ekscytującego? Ten cykl ci w tym pomoże. Oto zespoły metalowe z całego świata. Na pierwszy ogień - Niemcy.

1.Orden Ogan

Zespół, który w swoich kawałkach łączy power metal z elementami folku, a czasem nawet metalu progresywnego. Jest to przykład świetnego łączenia gatunków i wykorzystania chórków w nowej muzyce metalowej.

 

 

2.Guano Apes

Jedyny na tej liście zespół, na którego czele stoi kobieta. Choć nierzadko jest to źle przyjmowane w muzyce metalowej, głos Sandry Nasić zaskakuje siłą i brzmieniem. Mimo, że określani są jako nu metal, w ich muzyce słychać cechy charakterystyczne dla rapu, a także muzyki pop.

 

 

3.Saltatio Mortis

Jedni z niewielu na scenie niemieckiej przedstawiciele medieval metalu. Ich muzykę charakteryzuje eksperymentalne brzmienie. W kawałkach możemy niejednokrotnie usłyszeć takie instrumenty jak hurdy-gurdy, dudy czy chapman stick, charakteryzujący się znacznie większą skalą niż przeciętna gitara.

 

4.Kreator

Pod obecną nazwą znani od ‘84 roku. Jest to ciemna strona niemieckiego metalu. Jest to thrash metal o ostrym wokalu i dynamicznym liniom gitarowym rodem z lat 80. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli zespołów takich jak Megadeth czy Anthrax.

 

5.Rammstein

Znany na całym świecie zespół, który rozpowszechnił niemiecki industrial metal. Ich “Du Hast” znają nawet dzieci. Znani są ze swego oryginalnego podejścia zarówno do koncertów, jak i muzyki - ich wystąpienia na żywo dorównują oryginalnością występom KISS. Nigdy nie nagrywają na siłę - po wydaniu albumu i kilku trasach koncertowych zawieszają działalność w oczekiwaniu na wenę.

 

6.Helloween

Nie mylić z Halloween. Ten zespoł to ciekawa mieszanka gatunkowa - łączą w swojej muzyce mellodic metal, power metal i heavy metal, a wszystko to opakowane w speed metal. W nowszych kawałkach widać zmianę stylu - zespół z typowego speed metalu przechodzi do formy przypominającej czasem muzykę Iron Maiden.

 

7.Powerwolf

Miks niemiecko-rumuński. Ich muzyka to power metal o stylu przypominającym znany zespół Sabaton, jednak ich tematyka często zmierza w stronę religii i folku. Tak jak w przypadku Sabatonu, jest to przykład świetnego zastosowania chórków. W odróżnieniu od powyższych zespołów power metalowych, wyróżniają ich bardzo wyraźnie akcentowane klawisze.

 

 

8.Megahertz

Kolejny przedstawiciel reprezentowanego przez Rammsteina industrialnego metalu niemieckiego. Jest to na tyle charakterystyczny gatunek, że możemy tu mówić wręcz o utworzeniu nowej klasy - german metalu. W odróżnieniu od Rammsteina, ich muzyka jest bardziej stonowana, a brzmienie skłania się w stronę melodycznych klawiszy, niż ostrej gitary.

 

9.Van Canto

Grupa wykonująca metal a capella. Jakkolwiek niedorzecznie by to brzmiało, jest to możliwe. W swoich nagraniach używają jedynie perkusji. Pozostałe ścieżki nagrane są za pomocą głosu. Na swoim koncie mają wiele coverów zespołów takich jak Metallica, Iron Maiden czy Sabaton. Wokalista tego ostatniego wystąpił gościnnie w ich klipie do “Primo Victoria”. Dzięki nim wiemy, jak wielkie możliwości ma ludzki głos.

 

10.Finsterforst

Ich podstawowym motywem są germańskie mity i ogólnie pojęta natura. Jest to grupa folk metalu w jednej z jego czystszych wersji, a ich muzyka charakteryzuje się dużym naciskiem na linię akordeonową, co kontrastuje z ciężkim brzmieniem gitary i agresywnym wokalem rzadziej spotykanym w muzyce folk metalowej.

Już niedługo, kolejna porcja metalu. Jakim krajem powinniśmy zająć się tym razem? Możliwości jest wiele. Zostawcie swoje propozycje w komentarzach.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska