Melancholik-idealista czy szalony sangwinik? O typach osobowości cz. I

17/01/2018

 

Choć według przysłowia przeciwieństwa się przyciągają, czasem trudno jest powstrzymać się od komentarza, że są ludzie, których temperamenty różnią się tak drastycznie, iż nawet przebywanie w jednym pomieszczeniu wywołuje między nimi iskrzenie. Niejednokrotnie pojawia się wówczas pytanie, czy i jakie typy charakteru mogą ze sobą żyć we względnym spokoju i harmonii?

 

Chociaż nieustannie słuchamy o tym, że nie ma dwóch takich samych osób i charakterów, już w V w. p.n.e. zauważono, że ludzie mimo wielkiej różnorodności dzielą się na cztery podstawowe typy temperamentów: sangwinika, melancholika, choleryka i flegmatyka.  Poglądy te głosił początkowo grecki lekarz Hipokrates, a kilka wieków później dopracował je lekarz, wywodzący się z Rzymu, Claudius Gallen.

 

Bardzo często wśród znajomych zdarza nam się spotkać pary na pozór całkowicie niedobrane. Ona – typowa szara myszka, nieśmiała, zamknięta w sobie, ostrożna w nawiązywaniu kontaktów. I on – król imprez, otoczony znajomymi, z milionem pomysłów na minutę. Jak ze sobą wytrzymują? On – nie tłamsząc jej swoją osobowością, ona – nie działając równie energicznie i często ze sceptycyzmem reagując na jego szalone pomysły?

 

 

Co ciekawe okazuje się, że przeciwstawne charaktery, takie jak sangwinik i melancholik, mogą działać na siebie bardzo… inspirująco. Ten pierwszy może rozkręcić spotkanie i ułatwić przekroczenie pierwszych barier w znajomości. Typ drugi natomiast działa stabilizująco i nieraz przywołuje do porządku pogrążonego w twórczym chaosie sangwinika.

 

 

Być może zastanawiasz się którym typem jesteś?

Badania dowiodły, że nie można jednoznacznie określić siebie jako jeden, konkretny typ temperamentu. W każdym z nas jest ich mix, ale któryś rodzaj dominuje.

 

Jeśli bliżej ci do melancholika jesteś perfekcjonistką, lubisz mieć wszystko poukładane i zaplanowane. Nie przepadasz za spontanicznością, a w kontaktach międzyludzkich stawiasz na długie i trwałe więzi z najbliższą grupką przyjaciół. Można określić cię jako idealistkę ze skłonnością do narzekania, ale też bardzo wrażliwym i szczerym sercem.

 

 

Dominuje u ciebie temperament sangwinika, jeśli cechuje cię duża otwartość i wrażliwość na innych. Wszędzie jest cię pełno i należysz do osób bardzo ekspresywnych. Otwarcie wyrażasz swoje emocje, jednak często bywają one krótkotrwałe, stąd możesz uchodzić za osobę o słomianym zapale. Łatwo przychodzi ci kontakt z drugim człowiekiem i zdecydowanie trudno cię nie zapamiętać!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska