Maria Szarapowa „Niepowstrzymana”. Zdobywczyni Wielkiego Szlema Kariery [RECENZJA]

 

Koncentracja i lodowe spojrzenie to cechy, którymi na korcie straszyła swojego przeciwnika Maria Szarapowa. Przez lata wypracowała w sobie wolę walki i pewnego rodzaju zbroję. Jak wyglądały początki jej kariery i czy afera z domniemanym dopingiem zostawiła ślad w jej życiu?

„Niepowstrzymana” to historia tenisistki, która na swój sukces pracowała od najmłodszych lat. Pozostawiając dom na Syberii ruszyła w ciemno z ojcem na Florydę, który postawił wszystko na jedną kartę. Maria Szarapowa już jako dziecko oprócz pasji postrzegała tenis jako biznes.


Jako czterolatka trzymała w ręku rakietę tenisową. Zauważona przez ojca, który do reszty poświęcił się jej karierze, Maria Szarapowa stała się mistrzynią na szeroką skalę. Trudne początki w Stanach Zjednoczonych nauczyły ją szacunku, ciężkiej pracy, zawziętości i pewnego dystansu. Zawodniczka od najmłodszych lat miała wpajane, że będzie na szczycie. Nie przyjaźniła się z dziewczynami z drużyny, we wszystkich widziała przeciwnika. Miała wręcz obsesję na światowej sławy siostrach Williams, z którymi w niedługim czasie przyszło jej się mierzyć.

 

Biografia tenisistki to historia jej życia sportowego. Oprócz wielkich sukcesów, porażek i opisów rozgrywek oraz tego jak krok po kroku dochodziła do upragnionego celu, z książki wybrzmiewa coś bardzo ważnego. Maria Szarapowa nie byłaby tytułowanym sportowcem, gdyby nie jej ojciec, który z uporem maniaka poświęcał swój czas tenisowi. Rozpracowywał go na części i poprawiał córkę na każdym kroku, dając jej tym samym wsparcie. Był z nią od początku, pomagał, towarzyszył, wywierał pewnego rodzaju presję. Aż w końcu to, na co wspólnie pracowali, widać było w rankingach i okrągłych sumach na koncie.


„Niepowstrzymana” to nie tylko opowieść o marzeniu, a raczej celu małej dziewczynki, która stała się numerem jeden w rankingu świata tenisowego. To historia o poświeceniu, obsesji, rodzinie i wielkim świecie. To książka o sportowcu, zafiksowanym na grze, która jest również ratunkiem w trudnych chwilach prywatnych. Maria Szarapowa wielokrotnie przywołuje swoich trenerów, wspomina współpracę z nimi oraz docenia zaplecze, które pozwoliło jej osiągnąć liczne sukcesy. Oprócz tego miłość w sercu do ojczystej Rosji, pielęgnowanie tej kultury przez matkę tenisistki oraz kontuzji, która często dla wielu sportowców jest wyrokiem. Ale Maria, a raczej Masza Szarapowa, to dziewczyna wytrzymała, która została wychowana w myśl konsekwencji, uporu oraz myśli o tym, by być najlepszą. Nie poddawała się, szybko stawała na nogi.

 

Biografia ta wskazuje też na rutynę, której podporządkowany jest każdy sportowiec. Wielkich sukcesach, które cieszą chwilę – mimo, że zostają na zawsze, o niezliczonych treningach, byciu w formie, skupieniu na grze. Oprócz tego obok poczynań sportowych i wielkich sukcesów czytelnik dowiaduje się też o cieniach bycia na szczycie. A także o słabościach i zakupowej terapii Marii Szarapowej.

Niepowstrzymana  taka właśnie w swojej karierze była Maria Szarapowa i nadal jest. Jej charakter, niezłomny, wiecznie walczący i niepowstrzymany, nie pozwala jej spoczywać na laurach i na pewno nie raz jeszcze o niej usłyszymy.


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Marginesy.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska