Łysa Góra — informacje turystyczne

 

Łysa Góra to miejsce pełne tajemnic i legend. Różnie ją nazywano na przestrzeni wieków. Początkowo była Górą Kalwarią, później Łyścem czy Świętym Krzyżem, aż pod koniec średniowiecza upowszechniła się współcześnie znana nazwa. Jednak to nie jedyna ciekawostka, którą warto poznać, gdy zamierzamy wybrać się na Łysą Górę.

Łysa Góra

Znajduje się w Górach Świętokrzyskich na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jej szczyt wznosi się na wysokość 594 m n.p.m. Jest zbudowana z piaskowców kwarcytowych i łupków pochodzących z okresu kambryjskiego.

Gdy wdrapiemy się na szczyt, możemy zobaczyć pozostałości po wale kultowym. Jest to miejsce, gdzie dawniej Słowianie czcili swoich bogów. Dziś znajduje się tam również klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i muzeum Parku Narodowego. Dodatkowo możemy zobaczyć Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż, którego wysokość sięga 157 m.

Łysa Góra jest owiana legendami i sekretami. Większość z nich opowiada o czarownicach, które na szczycie organizowały swoje sabaty i całonocne zabawy.

 

Zobacz także: Łysa Góra – Sabat czarownic

 

Źródło: pexels.com

 

Historia

Początkowo stanowiła miejsce kultu Słowian i Celtów. Według jednych źródeł były to bóstwa Łada, Boda i Leli, a według innych Świst, Poświst i Pogoda. Razem z nazwą Łysiec powstały legendy o sabatach czarownic. Wiąże się ona z tradycją palenia ogni czerwcowych, co było zwalczane przez okoliczne duchowieństwo i zakonników. Na ich prośbę król Kazimierz Jagiellończyk zakazał palenia ognisk, a wiedźmy przeszły do legend.

Na Łysej Górze w kaplicy Oleśnickich są przechowywane relikwie Krzyża Świętego, które – jak podaje legenda – znalazły się tam dzięki księciu Emerykowi. Miał on odwiedzić swojego wuja, a naszego króla, Bolesława Chrobrego. Jednak podczas polowania zabłądził w lesie. Modlił się o ratunek. Złożył też przysięgę, że gdy zostanie ocalony, wybuduje tu klasztor i zostawi w nim swój relikwiarz z fragmentami Krzyża Świętego. I tak się stało.

 

 Źródło: pexels.com

 

Klasztor na Łysej Górze

Na szczycie wybudowane zostało opactwo benedyktyńskie zwane Świętym Krzyżem, które zostało ufundowane przez samego Bolesława Krzywoustego – a nie Bolesława Chrobrego, jak podają legendy. Król kazał wznieść tu kościół w stylu romańskim, z którego do naszych czasów zachował się jedynie fragment muru znajdujący się obecnie w północnej ścianie świątyni.

Obok wybudowano klasztor dla zakonu Ojców Benedyktynów. Jednak obecnie jest zamieszkiwany przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ze względu na zabytkowy charakter można go zwiedzać, ale przy tym zachować należy szacunek dla obiektu sakralnego.

Klasztor ten stanowi jeden z punktów noclegowych na Łysej Górze. Można tam również liczyć na ciepły posiłek czy odpoczynek przy kominku.

Podczas wycieczki warto zwrócić uwagę na krużganki, furtę, a przede wszystkim sam kościół. Godny uwagi jest również Kopiec Adama Czartoryskiego usypany na cześć księcia po jego śmierci. W tym miejscu po upadku powstania listopadowego wygłosił mowę polityczną, a potem modlił się razem ze swoimi oficerami. Dziś po kopcu pozostał jedynie kamienny krąg podstawy. Reszta została zniszczona przez władze carskie po upadku powstania styczniowego.

 

Szlaki

Wśród szlaków prowadzących przez Łysą Górę możemy wymienić dwa główne:

- Niebieski szlak turystyczny (im. Stanisława Jeżewskiego) Święty Krzyż → Pętkowice

- Czerwony szlak turystyczny (Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego) Gołoszyce → Kuźniaki  

Ten drugi jest najdłuższym szlakiem w Górach Świętokrzyskich (liczy ok. 105 km). Na jego trasie znajdują się rezerwaty przyrody i atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć na własne oczy.

 

Zobacz także: Babia Góra – informacje turystyczne

 

 

 Źródło: pexels.com

 

Pełna tajemnic Łysa Góra wciąż zaprasza kolejnych wędrowców, by wspinali się na jej szczyt, podziwiali piękną panoramę i odkrywali historie, o których mało kto słyszał.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska