Artyści, którzy pochodzą z Lublina. Największe gwiazdy Lubelszczyzny

 

Lublin to serce Polski wschodniej, ale i kopalnia zdolnych artystów. Od wielu, wielu lat z Lubelszczyzny jak z fabryki talentów „wychodzą” gwiazdy znane przez pokolenia i na cały kraj. Oto mniej i bardziej znani artyści, którzy pochodzą z Lublina.

Budka Suflera

Tego zespołu nie trzeba nikomu przedstawiać. Zespół rockowy założony w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę do dziś znają i uwielbiają miliony Polaków, od tych najstarszych po najmłodsze pokolenia. „Jolka, Jolka” puszczana jest na niejednej imprezie, a refreny takich piosenek jak „Takie tango” czy „Bal wszystkich świętych” zanucić potrafi niemal każdy. Choć formalnie zespół już nie istnieje, Cugowski nadal koncertuje z piosenkami zespołu i niejednokrotnie można usłyszeć te przeboje w radiu.

 

Bajm

Beata, Andrzej, Jarosław i Marek – założyciele legendarnej grupy z 1978 roku. To oni wylansowali takie utwory jak „Biała armia” czy „Szklanka wody”, a zaczynali właśnie w lubelskim Centrum Kultury. Ku pamięci domu Beaty Kozidrak powstała nawet piosenka „Lublin, Grodzka 36a”. Band nadal istnieje, choć w nieco innym składzie, ostatnio pożegnaliśmy z tego świata Jarosława Kozidraka, ale w tym roku zespół hucznie będzie obchodził swoje 40-lecie.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Bajm

 

Urszula

Urszula Beata Kasprzak to również rodowita Lublinianka. Tu się urodziła, tu wychowała i tu zaczęła muzyczną karierę dzięki Budce Suflera. „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Bądź zawsze blisko mnie” w duecie z Sewerynem Krajewskim, „Dziś już wiem” – to tylko niektóre z jej przebojów. W tym roku artystka obchodzi 35-lecie swojej obecności na scenie i, jak większość artystów, świętuje to huczną trasą koncertową po całym kraju.

 

Zbigniew Hołdys

Rodowity Lubelak „odpowiedzialny” za takie przeboje jak „Chcemy być sobą”, „Nie płacz Ewka” czy „Autobiografia”. Muzyk, kompozytor, gitarzysta, dziennikarz, poeta i prawdziwa duma Lubelszczyzny.

 

Bracia

Jak Budka Suflera to i Bracia – uzdolnieni synowie Krzysztofa Cugowskiego z zespołem. Mężczyźni kontynuują dzieło swoich poprzedników i grają muzykę rockową. Do najbardziej znanych utworów należą „Nad przepaścią”, „Za szkłem” czy „Po drugiej stronie chmur”. Panowie stale koncertują, występują na największych polskich festiwalach i niejednokrotnie wspierają starszego Cugowskiego na scenie.

 

Skubas

Właściwie Radosław Skubaja – 37-letni muzyk i kompozytor muzyki alternatywnej. Autor dwóch albumów i takich hitów jak „Nie mam dla ciebie miłości” czy „Nie pytaj”. Choć studiował w Katowicach, związany był z rodzinnym miastem i tu też powrócił. Obecnie mało udziela się medialnie, nie wydaje nowych singli, ale koncertuje, np. na Męskim Graniu.

 

Krzysztof Zalewski

Laureat II edycji „Idola”, syn wybitnego aktora Stanisława Brejdyganta. Początkowo posługiwał się pseudonimem Zalef, teraz używa prawdziwego imienia i nazwiska. Ma na koncie cztery albumy solowe i wylansował takie hity jak „Polsko”, „Przyjdź w taką noc” czy ostatnio bardzo popularny utwór przewodni Męskiego Grania 2018 pt. „Początek”, wykonywany z Dawidem Podsiadło i Kortezem.

 

Chonabibe

11 lat temu grupa chłopaków założyła grupę, która tworzy muzykę z gatunku alternatywnego hip-hopu z domieszką reggae. Choć ostatni album wydali 3 lata temu (a mają ich dwa), to nieustannie koncertują i można ich spotkać w każdym krańcu Polski. Zespół znany jest z takich utworów jak „Chodzę własnymi drogami” czy „To co lubię”.

 

TaLLib

TaLLib, a właściwie Tomasz Słota, urodził się w Lublinie w 1986 roku. Jest wykonawcą muzyki reggae i dancehall oraz synem Jerzego Słoty z zespołu VOX. Zaprezentował nam takie utwory jak „Moja Lady” czy „Do końca”.

 

Phedora

Lubelski kwintet, który śmiało może ubiegać się o miano polskiego Linkin Park. Grają muzykę inspirowaną rockiem i progresją, na swoim koncie mają samodzielnie wydany album i kilka bardzo dobrych teledysków, m.in. do piosenki „One breath away” czy „Chasing snowflakes”.

 

Zobacz także: Phedora na mecie drugiej trasy koncertowej

 

Monika Kowalczyk

Niezwykle uzdolniona, młoda lubelska perełka. Dzięki swojej ciężkiej pracy wydała EP-kę, sama pisze i komponuje piosenki. Rok temu wygrała Open Stage organizowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski w ramach KULturaliów. Warto znać wszystkie jej piosenki, a w szczególności „Przypuśćmy” czy „Sepię”.

 

Vestige

Bardzo młody zespół, ale na swoim koncie ma już pierwsze sukcesy. Dwa lata temu wygrał Przegląd Kapel Studenckich organizowany przez Politechnikę Lubelską, w tym roku Open Stage. Czwórka uzdolnionych chłopaków gra alternatywnego rocka.

 

A na koniec, z przymrużeniem oka, piosenka zespołu Primo, którą każdy Lubelak powinien znać ;)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska