Droga do gwiazd – Linkin Park

24/07/2017

 

20 lipca świat obiegła smutna informacja o samobójczej śmierci wokalisty popularnego zespołu Linkin Park. Dlatego właśnie dziś przybliżamy wam krótką historię tej rockowej perełki.

 

Chyba nie ma osoby, która choć raz nie zetknęła się z najpopularniejszymi utworami Linkin Park – „Numb” i „New Divide”. Niezależnie od tego, czy pasjonujemy się w muzyce rockowej, na pewno przypadkiem – w autobusie, samochodzie, na ulicy –usłyszeliśmy ostrzejsze brzmienia najbardziej rozpoznawalnego zespołu, który swoich sympatyków ma wśród osób lubiących pierwszy plan gitary basowej i mocno podkreśloną ekspresję dźwięku.

 

Początek

 

Linkin Park został założony w 1996 roku w Los Angeles. Pierwszą jego nazwą było Xero. Oficjalny debiut zespołu to 2000 rok z płytą „Hybrid Theory”, która stała się hitem. Początek XXI wieku to silne zapotrzebowanie na mocniejsze brzmienia, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Muzyka LP to mieszanka wybuchowa nie tylko pierwotnego rocka, ale również popu czy wkradającego się za sprawą gości rapu. Pierwszy album sprzedał się w około 10 milionach kopii, co pozwoliło muzykom na eksperymenty muzyczne. Poza zmarłym Chesterem Benningtonem w skład zespołu wchodzili: Brad Delson (gitara), Dave „Phoenix” Farrell

 

(bas), Rob Bourdon (perkusja), Joe Hahn (DJ programmer) oraz Mike Shinoda (wokal). Przez ponad 20 lat swojego istnienia zdobyli rzeszę fanów, a każdy ich przebój był hitem. Zdobyli wiele nagród za swoją działalność, m.in.: nagrodę Grammy. W ich dorobku jest także platyna w ponad 30 krajach. Warto wspomnieć o ich drugim studyjnym albumie, w którym usłyszymy mocny krzyk Benningtona, znanego z potężnego głosu muśniętej charakterystycznym drżeniem i chrypą. Gitarowe riffy i rapowanie Mike’a przyczyniły się do początków eksperymentów muzycznych, do których przyzwyczaił nas zespół. W ostatecznym rozrachunku, „Meteora’’ stała się prawdziwym przebojem, zajmując czołowe miejsce w zestawieniu Billboard.

Swoją obecność w twórczości muzyków z Linkin Park mocno podkreśla film, który został wyreżyserowany przez Joe’go Hahna pt. Mall”. Całość ścieżki dźwiękowej zawdzięczamy właśnie perle wśród rockowych zespołów.

 

 

 

Niestety, pieniądze, sława i ciepło, jakie fani w solidnych dawkach wysyłali LP na każdym ich koncercie, to nie wszystko. 20 lipca w mediach pojawiła się wstrząsająca informacja o samobójczej śmierci czołowego wokalisty, Chestera Benningtona. Muzyk znany był z tego, iż swoimi tekstami niósł nadzieję tym, którzy ją utracili. Wiemy, że zmagał się z depresją, a jego piosenki (w szczególności z nowej płyty) były wołaniem o pomoc. Śpiewał jak anioł, krzyczał jak diabeł. Strata Benningtona to poważny uszczerbek na scenie muzycznej. Wszechstronność, talent i niezwykły głos  tego wszystkiego zabraknie w kolejnych utworach LP.

 

W niedzielę, Linkin Park wydał oficjalne oświadczenie o odwołaniu trasy koncertowej, promującej ich najnowszy album „One More Light”. Jest to siódmy krążek zespołu, który ukazał się w maju bieżącego roku. Trasa po Ameryce Północnej miała rozpocząć się 27 lipca. Wcześniej LP koncertował w Europie i Ameryce Południowej. W czerwcu zagrali w Krakowie, wydarzenie przyciągnęło miliony sympatyków.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska