Życie less waste – 12 sposobów, żeby śmiecić mniej

 

Czy wiesz, że rocznie produkujesz około 500 kg śmieci? Tak przynajmniej mówi ogólnoświatowa statystyka. W czasach, kiedy po Pacyfiku dryfuje olbrzymia wyspa śmieci, a zwierzęta umierają, bo biorą plastikowe odpady za jedzenie, wzrasta świadomość, że za niszczenie planety odpowiada każdy z nas. I choć wyeliminowanie śmieci z naszego życia całkowicie wydaje się bardzo trudne, można postarać się przestrzegać zasad trendu less waste – śmiecić mniej i robić to bardziej świadomie. 

Od czego zacząć ograniczanie produkowanych odpadów?

 

1. Nie kupuj wody butelkowanej

Jakość wody w Polsce jest całkiem dobra, więc zwykła kranówka nadaje się do picia. Aby nieco ją polepszyć, zainwestuj w akcesoria filtrujące wodę: butelkę i dzbanek. Wymiana filtra co miesiąc to niewielki wydatek, a ilość generowanego plastiku jest zdecydowanie mniejsza niż przy kupowaniu wody w butelkach.

 

2. Wybieraj szkło

Jeśli do wyboru masz sok w butelce szklanej lub plastikowej – wybieraj szkło. To samo z sosami, kremami do smarowania itp. Szklane opakowania łatwiej ponownie wykorzystać – zamiast kupować specjalne pojemniki w Ikei, cukier czy mąkę można przesypać do zwykłego słoika. A gorąca zupa przelana do słoika będzie zdatna do użytku jeszcze po kilku tygodniach od ugotowania.

 

 

 

3. Kupuj na wagę

Ryż, makaron i inne produkty sypkie można kupić na wagę – wystarczy zabrać na zakupy swoje pojemniki. Nie wszystkie sklepy oferują taką opcję, ale na targu i w sklepach ekologicznych to raczej norma. Ostatnio sprzedaż do własnych pojemników wprowadził Carrefour w Bydgoszczy – być może wkrótce inne markety pójdą jego śladem.

 

4. Bierz własną torbę na zakupy

Chodzenie na zakupy z własną torbą oszczędza nie tylko środowisko, ale też portfel – zamiast każdorazowo płacić ok. 15 gr za foliówkę, lepiej zainwestować w jej bawełnianą alternatywę. Warto mieć ją zawsze przy sobie. W Rossmanie znajdziesz kolorowe torby, które po złożeniu mieszczą się nawet w kieszeni.

 

 

 

5. Uszyj woreczki z firanki

Zamiast wyrzucać starą firankę, uszyj z niej woreczki na zakupy. Zastąpią ci foliowe zrywki na owoce i warzywa. Do przechowywania pieczywa najlepszy będzie lniany worek. Woreczki z firanki mogą być też używane do prania delikatnych ubrań i bielizny.

 

6. Zamiast foliowego woreczka – woskowijka

Woskowijka wygląda jak kolorowy papier do owinięcia kanapek i owoców. Sprawdza się równie dobrze co foliowy woreczek, ale po użyciu wystarczy ją przetrzeć i można zapakować kolejną kanapkę.

 

7. Zrezygnuj z jednorazówek w fast foodach

Zainwestuj w zestaw metalowych lub drewnianych sztućców i noś je ze sobą. Zamiast plastikowych rurek, w kinie lub barze używaj swojej. Te z bambusa lub metalu są solidne i ciekawie wyglądają. Kawę zamawiaj do własnego kubka – w wielu miejscach dostaniesz wtedy nawet zniżkę!

 

8. Nie zamawiaj jedzenia na wynos

Trzymające temperaturę opakowania na burgery czy kebaby są zwykle robione z materiałów nienadających się do recyklingu. Jeśli naprawdę musisz zamówić jedzenie do domu, wybierz pizzę. Papierowe pudełko po niej szybciej się rozłoży.

 

9. Rób własne środki czystości

Jest to opcja zdrowsza, tańsza i przy okazji ekologiczna. Zrobienie proszku do prania czy płynu do mycia naczyń zajmie ci tylko chwilkę. Więcej na ten temat tutaj.

 

 

10. Nie wyrzucaj – naprawiaj

Prawdziwą plagą naszych czasów jest to, że wyrzucamy rzeczy, zamiast je naprawiać. Postaraj się „powalczyć” o zepsute rzeczy – urwany pasek od torebki da się przyszyć, a w niedziałającym mikserze wystarczy czasem wymienić jeden element i sprzęt wróci do życia.

 

11. Nie marnuj żywności

Przed zakupami zaplanuj posiłki na kolejne dni i nie wchodź do sklepu, kiedy jesteś głodny. Pomoże ci to w kupowaniu jedynie tych produktów, które będą ci potrzebne. Jeśli zostaną ci jakieś resztki, postaraj się je wykorzystać – zrób sałatkę, dorzuć niepotrzebne warzywo do zupy, a z przejrzałych owoców zrób smoothie. Jeśli nie dasz rady zjeść wszystkiego – podziel się. W większych miastach pojawiają się wspólne lodówki, a foodsharing staje się coraz bardziej popularny. Oddaj to, czego nie potrzebujesz, a weź to, co oddał ktoś inny. Jeśli w okolicy nie ma wyznaczonych lodówek, zaproponuj kawałek ciasta sąsiadce, a mięsko z rosołu – jej psu. Na pewno będą zadowoleni. ;)
 

 

 

12. Dziel się

Kiedy stwierdzisz, że masz za dużo rzeczy, nie wyrzucaj ich. Ubrania i niechciane plecaki możesz oddać bezdomnym, którzy ich naprawdę potrzebują. Właściwie wszystko, co jest zbędne, możesz wystawić na OLX lub facebookowych grupkach – zamiast wyrzucać, możesz nawet nieco zarobić. A o rzeczy wystawione za darmo ludzie często będą się niemal bić. ;)

 

Za tydzień pojawi się lista kolejnych pomysłów (do zastosowania głównie w łazience). Metod na ograniczanie produkcji odpadów jest naprawdę wiele i warto wprowadzać je stopniowo. Świata nie zbawi jedna osoba nie śmiecąca w ogóle, ale milion osób śmiecących mniej niż dzień, miesiąc i rok wcześniej. To od czego zaczniesz?

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska