Lecznicze właściwości roślin

 

Koncerny farmaceutyczne zarabiają grube miliony korzystając z zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju lekarstwa. Na szczęście medycyna naturalna nie odeszła w zapomnienie. Rośliny, które wykorzystywały nasze babcie, mogą równie dobrze i dzisiaj znaleźć zastosowanie w codziennym życiu. Co najważniejsze, są o wiele tańsze i mniej szkodliwe od pigułek oferowanych na rynku.

Anginka

Ta popularna roślina doniczkowa ma silne działanie przeciwbakteryjne. Dzięki zawartości różnego rodzaju olejków eterycznych jest szczególnie przydatna w odkażaniu i walce z bólem różnych narządów. Znanym zastosowaniem anginki jest leczenie zapaleń narządu słuchu. Wystarczy włożyć listek anginki do ucha, by już po kilkunastu minutach cieszyć się zmniejszeniem dokuczliwego bólu. Olejek z anginki ma też działanie antydepresyjne. Jest polecany osobom, które cierpią na napięcia nerwowe czy zmienne stany emocjonalne.

 

Babka lancetowata

W czasach, gdy dzieci więcej czasu spędzały na podwórku niż przed komputerem, babka lancetowata była szczególnie popularna. Przykładało się ją do zdartych kolan i łokci, by w ten sposób przyspieszyć gojenie ran. Oprócz tego, zapomnianego już trochę działania, roślina ta ma jeszcze inne właściwości. Za sprawą działania wykrztuśnego jest pomocna w leczeniu kaszlu. Pomaga również zwalczać różnego rodzaju schorzenia górnych dróg oddechowych.

 

Cebula

Ze względu na smak i mało przyjemny zapach nie jest królową polskich warzyw, ale należy jej się szczególna uwaga. Już od wieków znajduje zastosowanie w polskich domach przy leczeniu przeziębienia. Ze względu na właściwości bakteriobójcze i potężną dawkę witaminy C zawartą w cebuli, jest ona popularnym składnikiem domowych syropów wzmacniających odporność. Warzywo to ma jeszcze jedną, mało znaną właściwość: jest świetnym lekarstwem na kaca. Zupa cebulowa wspomaga bowiem funkcjonowanie osłabionej działaniem alkoholu wątroby.

 

Aloes

Z liści aloesu uzyskuje się miąższ, który ma szereg zastosowań. Do najpopularniejszych z nich należy gojenie ran. Aloes działa przeciwzapalnie, łagodzi ból i swędzenie, pomaga również przy odmrożeniach mniejszego stopnia. Sok z tej rośliny wspomaga działanie układu trawiennego i jest stosowany przy niestrawności oraz chorobie wrzodowej.

 

 

Pietruszka

Choć natkę pietruszki często stosujemy w kuchni, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jej leczniczego działania. Natka za sprawą dużej zawartości witaminy C może być nazywana bombą witaminową, ponieważ zawiera trzy razy więcej tego składnika niż cytryna! Co więcej, dzięki silnemu działaniu moczopędnemu, jest szczególnie przydatna w leczeniu kamicy nerkowej.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska