Le Mans '66 – recenzja filmu

02/12/2019

 

Maszyna przeciwko maszynie. Zysk versus szacunek. Wypchane koszulki przeciw prawdziwym kierowcom. Człowiek kontra człowiek. „Ford V Ferrari, nazwany w innych krajach tytułem Le Mans '66, podąża tym samym torem co inne filmy wyścigowe. Lecz czymś się różni. 

Ford V Ferrari to prawdziwa historia o słynnej czterokołowej rywalizacji. Matt Damon i Christian Bale wcielają się w role dwóch prawdziwych legend wyścigowych, odpowiednio Carroll Shelby oraz Ken Miles, zrekrutowanych przez konającą firmę motoryzacyjną Ford. Mają oni zbudować samochód, który ożywi fortunę amerykańskiego przedsiębiorstwa. Aby tego dokonać, muszą przełamać motoryzacyjną kontrolę włoskich ogierów z Ferrari; co wymaga dobrego staromodnego grysu, mięśni i ogólnej poplamionej smarem męskości.

 

Zobacz także: Rush: ciekawostki o filmie Rona Howarda

 

Film został ochrzczony Ford V Ferrari, aczkolwiek to nie jest jego dokładny tytuł, ponieważ bitwa między Fordem a Ferrari jest tylko ramą tej prawdziwej historii. Le Mans '66, również nie jest odpowiedni. To nazwa słynnego 24-godzinnego wyścigu, testującego wytrzymałość kierowców. Jest jedynie tym, co leży na końcu drogi. W tym filmie, chodzi o coś zupełnie innego. Coś, co nie tak szybko i łatwo dostrzec. Coś, co można zrozumieć wyłącznie przy zakończeniu. 

 

Film opowiada historię przyjaźni, i samochodów wyścigowych. Rywalizacja dwóch potęg spada na drugie miejsce, to przyjaźń odgrywa pierwszoplanową rolę. Przyjaźń pomiędzy Shelbym i Milesem – byłym kierowcą, zmuszonym do wcześniejszej emerytury z powodu choroby serca, i ekscentrycznym brytyjskim kierowcą. Carroll Shelby jest bardziej umiarkowany, z hartowaną wydajnością. Ken Miles z kolei to dzikie auto. Bale zaszczepia każdą scenę maniakalną, często przezabawną energią, która czyni go jednym z najbardziej czarujących w historycznej karierze aktorskiej.

Pomimo dwóch niedopasowanych osobowości, obaj dzielą indywidualną energię i zamiłowanie do samochodów. 

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

Zobacz także: Dlaczego tak trudno nam się przyjaźnić?

 

Oparta na postaci kierowcy historia jest pełna cudownych konfliktów, wewnętrznych i zewnętrznych zmagań, oraz odkupienia. Samochody reprezentują ambicję, wyobraźnię, odwagę i siłę woli, która toczy się ścieżką pełną przeszkód, a przeciwnicy próbują rozwiać nadzieje i losy tych, którzy odważą się marzyć. Ponieważ wyścigi to nie tylko połączenie człowieka z maszyną czy utarczek między mężczyznami. W tym sporcie chodzi o instynkt, czystą wizję, poszukiwanie idealnego okrążenia  nawet jeśli musisz ryzykować życie, aby to zrobić.

 

Reszta filmu dotyczy ucieczki, przekroczenia naszych ziemskich ograniczeń i docenienia małych chwil miłosierdzia i łaski, które się ujawniają gdy nasze życie pędzi tak szybko, że prawie niemożliwe jest uchwycenie czegoś namacalnego na bardzo długo.

Źródło: www.pinterest.com

 

Z ewentualnymi, lub bez, nominacjami czy wygraną, Ford V Ferrari zdobył już uznanie publiczności. I to dzięki ich słowom zbiornik tego filmu będzie pełny aż do mety. To już kolejny rażący przykład obalający wieczny mit, że Hollywood nie tworzy dramatów dla dorosłych, a tymbardziej wspaniałych. Film jest hitem kinowym na potrzeby prawdziwego dramatu. 

 

A więc, czy Le Mans '66 jest tak dobry, jak twierdzą widzowie i krytycy? Tak, z pewnością taki jest. To świetnie wygrywająca kombinacja, która powinna spodobać się wszystkim, w najlepszy możliwy sposób. Nie musicie kochać Forda czy przepadać za Ferrari, aby kibicować filmowi. W rzeczy samej, nie musicie nawet lubić wyścigów lub samochodów. Tak dobre filmy chwytają za serce w pierwszej chwili, i nigdy nie puszczają.

 

Źródło: www.pinterest.com

 

Zobacz także: Recenzja filmu „Sztuka ścigania się w deszczu”

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska