Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Lady Pank

 

W latach 80. byli głosem swojego pokolenia. W tym roku mija 37 lat odkąd powstał Lady Pank – legendarny polski zespół, z którego piosenkami identyfikujemy się do dziś.

Początki Lady Pank

Był koniec roku 1981. We Wrocławiu Jan Borysewicz i Andrzej Mogielnicki po odejściu z Budki Suflera postanowili założyć zespół. Pierwszym zarejestrowanym singlem był „Mała Lady Punk” z wokalem Borysewicza. Tytuł utworu był inspiracją nazwy zespołu, aczkolwiek żeby nie sugerować gatunku, w którym mieliby grać, drugi człon zmienili na znany wszystkim „pank”. Kolejny utwór – „Minus 10 w Rio” – nagrany już został z Edmundem Stasiakiem, Januszem Panasewiczem (w tej piosence wykonał tylko refren), Andrzejem Polakiem i Pawłem Mielczarkiem. Nadal nie był to stały skład. W sierpniu 1982 roku grupa miała swój debiut na scenie w warszawskim klubie Park. Po kilku koncertach nareszcie wyklarował się (powiedzmy) stały skład Lady Pank: Janusz Panasewicz (wokal), Jan Borysewicz (gitara solowa), Paweł Mścisławski (gitara basowa), Edmund Stasiak (gitara) oraz Jarosław Szlagowski (perkusja). Dziś mówimy, że to rockowy zespół, wtedy ich muzyka kwalifikowała się do nowo rozwijającego się gatunku zwanym New Wave.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Bajm

 

Pierwszy album, pierwsze sukcesy

Zespół bardzo szybko zyskał popularność w całym kraju. Rok 1983 był przełomowy w ich historii, bowiem wydali swój debiutancki album i zagrali ponad 360 koncertów. Album „Lady Pank” do dzisiaj uważany jest za jeden z najważniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej oraz rockowej. Rozszedł się w ponad milionowym nakładzie i jest jedynym albumem w historii, z którego aż 6 utworów zajęło 1. miejsce na Liście przebojów Programu Trzeciego. To właśnie z tej płyty pochodzą znane nam do dziś hity: „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Fabryka małp” czy „Moje Kilimandżaro”.

 

Lady Pank podbija Stany Zjednoczone

Rok później wydali drugi album, który tylko utwierdził, że Lady Pank to klasa sama w sobie. „Ohyda” była bardziej urozmaicona, ale podbiła serca fanów niemal tak samo, jak jej poprzedniczka. Kolejne lata to kolejne przełomy w historii zespołu: zaczęli grać również zagranicą, co w tamtych czasach było dużym prestiżem. Niedługo potem muzycy wyjechali do Stanów Zjednoczonych, gdzie wydali angielską wersję pierwszego albumu, na której znalazł się m.in. utwór „Minus zero”. Barierą okazał się język, z którym muzycy mieli problem (co nawet słychać w utworach), więc szybko wrócili do ojczyzny.

 

Zobacz także: 15 polskich hitów z lat 80.

 

Lady Pank grali koncerty na najbardziej prestiżowych polskich scenach, m.in. w Opolu czy Sopocie. W drugiej połowie lat 80. Jan Borysewicz z pomocą Janusza Panasewicza nagrali soundtrack do filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Wywołali spore poruszenie w mediach – jak to kontrowersyjny zespół nagrywa piosenki dla dzieci? Ale w tym tkwiła siła Lady Pank – zdobywali serca tych starszych i tych młodszych. W 1986 roku władze zawiesiły działalność zespołu po incydencie Borysewicza w roli głównej: na koncercie we Wrocławiu muzyk obnażył się publicznie. Z tą sytuacją wiąże się też inna historia, bowiem na okładce trzeciego albumu Lady Pank pt. „LP3 – nigdy za wiele rokendrola!” pojawiła się postać ze zsuniętymi spodniami. Muzycy twierdzą, że to zbieg okoliczności, że okładka była już wcześniej zatwierdzona i nie nawiązuje do tej sytuacji, ale legenda pozostała legendą.

 

Zawsze tam gdzie Ty

W kolejnych latach nieustannie zmieniał się skład zespołu, ktoś odchodził, ktoś powracał, ciągle coś się działo. Nie przeszkadzało to jednak w lansowaniu nowych przebojów i wydawania kolejnych świetnych albumów. Mówi się, że pierwsze albumy są najlepsze, potem zawsze fanom czegoś brakuje, nie inaczej było z Lady Pank. Każdy kolejny krążek porównywany był do debiutu i (niestety) zawsze wypadał nieco gorzej. Chociaż w 1990 albumem „Zawsze tam gdzie Ty” z tytułowym singlem na nowo podbili polski rynek. Chwilę potem zawiesili działalność, a w 1994 powrócili i grają do dziś.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Papa Dance

 

W ciągu ponad 35-letniej działalności zespół dorobił się wielu nagród i tytułów. Każdy z muzyków poza zespołem próbował też sił jako solowy artysta czy we współpracy z innymi artystami. Np. Borysewicz w 2003 roku wraz z Pawłem Kukizem wydali album „Borysewicz & Kukiz”, z którego pochodzi znany wszystkim „Bo tutaj jest jak jest” (najczęściej grany utwór w stacjach radiowych w 2003 roku) czy „Jeśli tylko chcesz”. Borysewicz odpowiada również za muzykę do takich filmów jak „Ajlawiu”, „E=mc2” czy „Złoty środek”. Panasewicz z kolei wystąpił w paru filmach, serialu „39 i pół”, był jurorem w „Bitwie na głosy” i „Idolu”, a w ubiegłym miesiącu w Olecku odsłonięto pomnik muzyka siedzącego na ławce.

 

Lady Pank dzisiaj

W tym roku, z okazji oficjalnej 35. rocznicy od debiutanckiego, legendarnego albumu „Lady Pank”, zespół przygotował remake płyty oraz dużą trasę koncertową. Do wykonania największych hitów zostali zaproszeni popularni polscy artyści, m.in. Grzegorz Markowski z zespołu Perfect, Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski czy Katarzyna Nosowska. Krążek ukazał się 15 czerwca 2018 r., czyli 5 dni przed rocznicą premiery debiutanckiego albumu. Nowe aranżacje są dowodem na to, że zespół jest w doskonałej kondycji i mamy nadzieję, że będą dla nas grać do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska