Kurt Cobain nadal żyje? Ciekawostki muzyczne z lat 2000-2009 (cz. II)

22/04/2018

 

Druga część ciekawostek muzycznych z lat 2000–2009 to parę historii z życia wziętych, m.in. o tym, jak kilku muzyków o różnych gustach muzycznych potrafi stworzyć muzykę niezwykle dobrą w odbiorze. To także ukłon w stronę literatury, która niejednokrotnie stawała się inspiracją dla muzyków. Jest to wreszcie anegdota o tym, dlaczego warto być aktywnym fizycznie, uprawiać sport i posiadać umiejętności, które mogą nam pomóc w najmniej oczekiwanym momencie.

1. Niewolnik dźwięku

 

Ikona grunge’u – Chris Cornell – po zawieszeniu działalności przez Soundgarden czepiał się różnych alternatywnych muzycznych projektów, próbował nagrywać solo i całkiem nieźle mu to wyszło. Jednak to powołany do życia w 2001 roku projekt Audioslave przywrócił muzykowi drugie życie. Do współpracy w zespole zaprosił on byłych muzyków Rage Against the Machine. Wraz z Bradem Wilkiem, Tomem Morello i Timem Commerfordem w przeciągu 3 lat działalności pod szyldem Audioslave wydali 3 albumy, które tchnęły świeży powiew do świata szeroko rozumianej muzyki rockowej. Oprócz dźwiękowego kunsztu, wydawnictwa zespołu zdobyły wielki sukces komercyjny. 6 maja 2005 roku zespół zagrał darmowy koncert na Kubie dla 50-tysięcznej publiczności, stając się pierwszym amerykańskim zespołem w tym kraju.

 

2. Umbrella

 

Wielki hit Rihanny, Umbrella, z jej trzeciego albumu „Good Girl Gone Bad”, został stworzony przez dwóch muzyków: rapera The Dream oraz producenta muzycznego Tricky Stewarta. Pierwotnie utwór miał najpierw trafić w ręce Britney Spears, a następnie Mary J. Blige, lecz ostatecznie to Rihanna zaśpiewała słynne wersy: „Under my umbrella/Ella, ella, eh, eh, eh”.

Zobacz także: Roczniki ’90 wkraczają na parkiety, czyli największe hity lat 2000-2009

 

3. Nowy, wspaniały świat

 

Początek XXI wieku zbiegł się z nowym rozdziałem w życiu Iron Maiden. Jeszcze w 1999 roku do składu grupy powrócili: wokalista Bruce Dickinson oraz gitarzysta Adrian Smith, by rok później zadebiutował 12. studyjny album Żelaznej Dziewicy – „Brave New World”. Cały album bazuje na wydanej w 1932 roku powieści Aldousa Huxleya „Nowy wspaniały świat”. Huxley z kolei zaczerpnął tytuł swojej powieści z „Burzy” Williama Shakespeare’a, a konkretnie z kwestii Mirandy, która mówi: „How beauteous mankind is! O brave new world,/That has such people in't”.

Zobacz także: Wiedzieliście, że Eminem zawdzięcza rozwój kariery Bushowi? Ciekawostki muzyczne z lat 2000-2009 (cz. I)

 

4. Muzyczne sztuki walki

 

Maynard James Keenan, wokalista zespołu Tool, jest też wielbicielem i zawodnikiem sportów walki takich jak brazylijskie jiu-jitsu. Umiejętność walki w parterze przydała mu się podczas jednego z koncertów w 1997 roku, kiedy na scenę niespodziewanie wtargnął mężczyzna z publiczności. Maynard udał, że chce go objąć, po czym go przewrócił, usiadł na nim tak, by nie miał on możliwości ruchu i kontynuował występ zespołu. Gość leżał pod ciężarem wokalisty niemal 10 minut. Po zakończeniu utworu Maynard uwolnił fana, którego zabrała ochrona.

 

 

5. Powrót z zaświatów

 

Kurt Cobain popełnił samobójstwo 5 kwietnia 1994 roku, jednak w świadomości fanów jego oraz Nirvany na zawsze pozostanie żywy i obecny. W 2002 roku ukazał się kompilacyjny album „Nirvana”, zbierający najbardziej znane utwory zespołu oraz jeden, niewydany wcześniej, zatytułowany „You know You’re Right”. Został on zarejestrowany podczas ostatniej studyjnej sesji zespołu, 30 stycznia 1994 roku, a datę jego powstania określa się na 1993 rok.

Zobacz także: Muzyka lat 80. Komu Madonna zawdzięcza „Like a Virgin”?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska