Stare polskie seriale

31/03/2017

 

 

Na tych serialach się wychowywaliśmy. Oglądaliśmy je wraz z rodzicami, dziadkami. Całe rodziny siadały i na bieżąco śledziły losy swoich ulubionych bohaterów. To były czasy, gdy telewizja nie miała za wiele od zaoferowania. Program na każdy dzień wyglądał niemalże identycznie. W kółko leciały te same produkcje, a gdy już pojawiło się coś nowego, każdy z wielkim zainteresowaniem to oglądał. Teraz gdy pojawia się nowy serial, czytamy recenzje i decydujemy, czy będziemy go oglądać czy też nie. Poza tym zawsze mamy do wyboru kilkanaście innych, polskich czy zagranicznych. Obecnie ludzie do dyspozycji mają kilkadziesiąt kanałów w telewizji i na każdym z nich nadawane jest coś innego. Kiedyś były tylko trzy, oglądaliśmy to co „dawała” telewizja, nie to co sami sobie wybraliśmy. Może i te seriale się powtarzały, może były do siebie podobne. Ale każdy z nich miał swój urok. To właśnie te produkcje królowały w dawnej polskiej telewizji...

 

Janosik

 

 

O Janosiku krążyły legendy. To postać autentyczna, Juraj Jánošík żył w latach 1688-1713. Był synem Martina Jánošíka i Anny Cesnekovej. Urodził się na Słowacji. Historia „Janosika” została przedstawiona w wersji kinowej i serialu. Obie produkcje nadawane były równocześnie. Chcąc uniknąć porównań producenci serialu powiedzieli, że ich bohater nie jest „prawdziwym” Janosikiem, tylko nosi to samo imię. Jednak przez niemalże identyczne losy obu bohaterów, trudno w to uwierzyć. Fabuła opierała się na historii, legendach, spisanych baśniach i na innej historycznej postaci. Janosik został ucharakteryzowany na „Legendę Tatr” czyli Kazimierza Przerwę-Tetmajera. Z jedną różnicą. Cała akcja została przeniesiona w czasie. Historia prezentowana w filmie i serialu dzieje się na początku XIX wieku. A sam „Janosik” nie jest tylko zbójem, który mści się za krzywdy innych. To aktywny uczestnik narodowych bitew. To bohater. W serialu w główną rolę wcielił się dobrze znany polski aktor, Marek Perepeczko. Serial powstał w 1974 roku, poza Polską emitowany był również w Niemczech.

 

Czterej Pancerni i Pies

 

 

Produkcja powstała na podstawie książki o tym samym tytule, której autorem jest Janusz Przymanowski. Stworzył on również scenariusz do serialu. Prezentowane są tu czasy II wojny światowej, losy „Rudego” i psa Szarika. W końcu pojawił się „pies bohater”, który zdobył wielu fanów. Ten owczarek niemiecki ciekawił i bawił widzów. Wszyscy znamy Szarika, pamiętamy go lepiej niż samych bohaterów serialu. Jego bohaterskie zachowania i momenty, w których ratował swoich kompanów ciągle mamy przed oczami. Co ciekawe, Szarika grały tak naprawdę 3 różne psy. Zmieniały się w zależności od sceny. Był „Szarik atakujący” i „Szarik węszący”. Żeby ukryć różnicę między zwierzakami farbowano im sieć. Psy sprawiały wiele problemów na planie. Tak naprawdę żaden z nich nie lubił swojego serialowego właściciela Janka. Przekonanie ich do niego zajęło treserom sporo czasu, obawiano się nawet, że przez tą niechęć opóźni się cała produkcja. Po śmierci Szarik został wypchany i jest obecnie „ozdobą” muzeum Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach. Serial powstawał przez 4 lata od 1966 roku. Całość zamyka się w 21 odcinkach, które podzielona na 3 serie.

 

Alternatywy 4

 

Pamiętne i zabawne czasy PRL-u. Serial przedstawia losy osób pochodzących z różnych grup społecznych, od alkoholika, przez striptizerkę po profesora. Łączy ich jedno, wszyscy mieszkają w nowo pobudowanym warszawskim bloku. Jest to komedia, która doskonale oddaje realia życia w tamtych czasach. Znajdziemy tu wszystko co kojarzy się PRL-em, talony na podstawowe produkty, kartki na żywność i oczywiście problemy mieszkaniowe. Fabuła nie jest skomplikowana, to po prostu codzienne życie mieszkańców, chociaż w tym wypadku, może lepiej powiedzieć „obywateli”. Początkowo widzowie sceptycznie podchodzili do serialu. Dla osób żyjących w tamtych czasach tematyka wydawała się być nietrafiona. Jednak ostatecznie sposób, w jaki przedstawione zostało codzienne życie, przypadł im do gustu. Serial rozbawiał do łez. Powstał w 1983 roku jednak przez cenzurę pierwszy odcinek wyemitowany został trzy lata później. Chociaż tak naprawdę całość serialu obejrzeć mogliśmy dopiero 30 lat później. Cenzura wycięła wiele scen i dość istotnych fragmentów. Na szczęście udało się je odnaleźć w archiwach Telewizji Polskiej i dzięki cyfrowej rekonstrukcji zostały one przywrócone. Produkcja doczekała się kontynuacji pod innym tytułem w 2006 roku pokazano „Dymelmatu 5”. Jednak przez krytykę nakręcono tylko 3 odcinki.

 

Czterdziestolatek

 

To serial obnażający absurdy Polski socjalistycznej. Główny bohater to pochodzący z klasy średniej inżynier Stefan Karwowski. Poznajemy go w dniu jego 40 urodzin. Jest w trakcie budowy Dworca Centralnego i Trasy Łazienkowskiej. Jego życie rodzinne i zawodowe przepełnione jest zabawnymi przygodami. Widzowie pokochali ten serial i grającego główną rolę Andrzeja Kopiczyńskiego. Pierwszy odcinek wyemitował Program Pierwszy Telewizji Polskiej w 1975 roku.

 

 

Korekta: Justyna.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska