Książkowe podsumowanie 2019 roku – zaczytani po uszy

 

Niewątpliwie 2019 rok przejdzie do historii polskiej literatury, ponieważ polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała jako jedna z nielicznych kobiet Nagrodę Nobla w dziedzinie „Literatura” za 2018 rok. Sporo emocji przyniosły również liczne adaptacje filmowe znanych i cenionych powieści, w tym m.in. „Doktor Sen”, który jest kontynuacją „Lśnienia” Stephena Kinga, „The Witcher” na podstawie sagi wiedźmińskiej czy „After” w oparciu o serię amerykańskiej powieściopisarki. W tym roku ukazało się również mnóstwo atrakcyjnych książek, które są godne uwagi. Każdy z nas był z pewnością zaczytany po uszy.

Wydarzenia literackie

 • Akademia Szwedzka ogłosiła laureatów literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 - uhonorowani zostali Olga Tokarczuk i Austriak Peter Handke. Polska literatura została uhonorowana Nagrodą Nobla po raz piąty, a Olga Tokarczuk została drugą Polką w historii, której udało się zdobyć tę nagrodę (pierwszą była Wisława Szymborska). Olga Tokarczuk jest również laureatką nagrody The Man Booker International Prize za 2018 rok za powieść „Bieguni” oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”. Po ogłoszeniu listy laureatów w dziedzinie literatury, sprzedaż książek Olgi Tokarczuk znacznie wzrosła. Dzięki wygranej Polki, o jej twórczości dowiedzieli się również zagraniczni czytelnicy, którzy być może sięgną również po polskie pozycje książkowe.

 • Na platformie Netflix zostały udostępnione odcinki serialu fantasy „The Witcher”, które bazują na opowiadaniach i książkach polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego. „Wiedźmin” jest obecnie jedną z najpopularniejszych sag fantastycznych, w których przedstawiony świat jest pełen niebezpieczeństw, a główny bohater musi zmagać się z własnymi demonami przeszłości i swoimi słabościami. Niewątpliwie jest to jedno z najciekawszych wydarzeń roku, zarówno pod względem serialowym, jak i również pod względem literackim. Dzięki wielkiemu zainteresowaniu ze strony zagranicznych twórców, pierwszy sezon może zostać kontynuowany. Odtwórcą głównej roli jest Henry Cavill, który jest znany z takich filmów jak „Hrabia Monte Christo” czy głównej roli w „Supermenie”.

 • W 2019 roku Susan Choi i Sarah M. Broom zdobyły na National Book Awards najwyższe nagrody w dziedzinie fikcji i non-fiction, ponieważ według jury National Book Awards najlepszą książką w kategorii „literatura faktu” była w tym roku poruszająca historia rodziny autorki - „The Yellow House”. Powieść w polskiej wersji językowej ukaże się już w 2020 roku. W kategorii „literatura piękna” nagrodzono piątą powieść Susan Choi - „Trust Exercise”, która ukazuje historię nastolatków uczęszczających do elitarnej szkoły teatralnej na południu Stanów.

Biografie

 Źródło: empik.com

 • „Becoming. Moja historia” Michelle Obama – to fascynujący zbiór wspomnień napisanych przez jedną z najbardziej lubianych Pierwszych Dam Stanów Zjednoczonych. Michelle Obama przedstawiła w książce liczne historie okraszone szczerym i odważnym humorem. W biografii „Becoming. Moja historia” opisała również swoje doświadczenia, które ją ukształtowały od samego dzieciństwa. Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich kobiet, ponieważ sama jej autorka ukazuje, że życie pierwszej damy Stanów Zjednoczonych jest pełne wyrzeczeń, bólu i zmęczenia. Przez lata musiała ona godzić macierzyństwo z karierą, dodatkowo wspierając swojego męża – Baracka Obamę.

 • „Szaflarska. Grać, aby żyć” Katarzyna Kubisiowska – autorka biografii zebrała wszystkie niezbędne informacje o Danucie Szaflarskiej - polskiej ikonie sceny i filmu oraz jednej z najwybitniejszych aktorek. Katarzyna Kubisiowska przedstawiła w biografii zupełnie nieznany obraz aktorki, która pozostała w światłach sceny do ostatnich miesięcy swojego długiego, stuletniego życia. To również piękna opowieść o tym, w jaki sposób każdy z nas powinien realizować się i spełniać swoje marzenia.

 • „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” Łukasz Klinke, Arkadiusz Bartosiak – jeśli jesteście wielbicielami twórczości Andrzeja Seweryna, ta biografia jest właśnie dla was. Książka jest bardzo dobrą pozycją na polskim rynku literackim, w której przedstawiono biografię jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Biografia jest również wywiadem-rzeką, który został przeprowadzony między Łukaszem Klinke i Arkadiuszem Bartosiakiem a Andrzejem Sewerynem. Aktor opowiada o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, młodości i początkach pracy artystycznej, a także życiu osobistym, rozterkach miłosnych i marzeniach.

Fantastyka

 Źródło: empik.com

 • „Instytut” Stephen King - to najnowsza powieść mistrza horroru i grozy, który powrócił do motywów ze swych najlepszych powieści. Fabuła książki opiera się na eksperymentach przeprowadzonych w nietypowej placówce. Agenci Instytutu porywają dzieci obdarzone nadnaturalnymi zdolnościami, a następnie bacznie obserwują ich w zamknięciu. Nikt jednak nie wie co naukowcy robią z uprowadzonymi dziećmi. Głównym bohaterem jest Luke Ellis – chłopiec, który podobnie jak inne dzieci zostały uprowadzony ze względu na swoje ponadprzeciętne umiejętności. W ośrodku, dzieci przechodzą trening swoich zdolności pod okiem surowych i wymagających opiekunów. Stephen King ponownie kreuje niesamowity świat przedstawiony w „Instytucie”, gdzie funkcjonariusze amerykańskiej demokracji są przepełnieni złem i chciwością ludzi. Książka jest ciekawą formą krytyki systemu politycznego. Jest to jednak również wciągająca i poruszająca opowieść, której głównymi bohaterami są dzieci.

 • „Chilling Adventures of Sabrina. Sezon na czarownice” Sarah Rees Brennan to papierowa wersja popularnego w ostatnich miesiącach serialu Netflixa. Jest to więc świetna propozycja dla fanów mrocznych klimatów i magii, w której nastoletnia dziewczyna Sabrina musi zmagać się ze swoimi rozterkami magicznymi i dokonać wyboru pomiędzy dobrem a złem. Całą sprawę komplikuje jej chłopak-człowiek oraz zwariowane ciotki czarownice - Zelda i Hilda. Moim zdaniem jest to doskonała propozycja na jesienne wieczory dla wszystkich fanów literatury fantastycznej, a także wielbicieli netflixowego serialu. Sabrina jest z pozoru zwykłą dziewczyną, która uczęszcza do normalnej szkoły. Z przyjemnością ogląda horrory, świętuje Halloween i stara się ukryć przed znajomymi, że istnieje coś takiego jak magia. Jednak w dniu 16 urodzin Sabrina musi podjąć decyzję, czy pragnie przyjąć chrzest od Czarnego Pana i rozpocząć naukę w Szkole Magii. Jeśli się sprzeciwi, nie będzie mogła żyć w świecie pełnym magii. Sabrina obmyśla jednak sprytny plan i postanawia zrobić coś, czego nie zrobiła przed nią żadna dziewczyna.

 • „W domu robaka" George R.R.Martin, czyli znany na całym świecie autor serii fantastycznej „Gra o tron”, która stała się wielkim serialowym odkryciem. Pomimo sukcesu serii, pisarz nie zwalnia tempa i napisał kolejną powieść z gatunku dark fantasy, która zaskakuje światem przedstawionym. Zagubiony główny bohater Annelyn żył do czasu w podziemnym mieście jak król. Miał wiele przywilejów, wpływów oraz szacunek wielu znakomitych obywateli. Pewien incydent doprowadził do tego, że poprzysiągł zemstę na Dostarczycielu Mięsa, który upokorzył Annelyna w obecności wszystkich jego szlachetnie urodzonych znajomych. Główny bohater musi zmienić swoją osobowość i dostrzec otaczającą go rzeczywistość. Zapuszcza się więc w ziejące pustką podziemne czeluście, aby dowiedzieć się co skrywa tamto tajemnicze miejsce. Tytułowy mityczny Biały Robak oczekuje przyjścia Annelyna.

Kryminał

 

 Źródło: empik.com

 • „Iluzjonista” Remigiusz Mróz - to już druga książka, której bohaterem jest ekscentryczny Gerard Edling. Serię zapoczątkowała książka zatytułowana „Behawiorysta” z 2016 roku. Obecnie Remigiusz Mróz jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, wielką popularnością cieszą się zwłaszcza jego serie kryminalne. Według tygodnika „Wprost” był najlepiej zarabiającym pisarzem w Polsce w 2019 roku. Głównym bohaterem serii jest Gerard Edling, który specjalizuje się w kinezyce, czyli interpretowaniu komunikacji niewerbalnej. Jego pomoc jest nieoceniona w najtrudniejszych sprawach prowadzonych przez funkcjonariuszy policji. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy zostają odnalezione zwłoki na jednym z kąpielisk w Opolu. Policja odnajduje na ciele ofiary podpis, który już kiedyś widywano. Sprawa przypomina tę, którą Gerard Edling prowadził 30 lat temu, jednak wkrótce mężczyzna dowie się, że akta sprawy zaginęły, a świadkowie w tajemniczych okolicznościach.

 • „Szeptacz” Alex North – tym razem mamy do czynienia z kryminałem i interesującą powieścią grozy, która może spodobać się wielu czytelnikom. Alex North postanowił nakreślić obszerny rys psychologiczny głównych bohaterów, dzięki czemu czytelnik uzyskuje pełną problematykę ich myśli, pragnień oraz marzeń. Powieść Alexa Northa jest obowiązkową pozycją czytelniczą dla wszystkich fanów powieści grozy. Głównym bohaterem książki jest Tom Kennedy, który nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanej żony. Dodatkowo jest przytłoczony problemami z synem, z którym nie potrafi się porozumieć. Mężczyzna postanawia wyjechać do spokojnego Featherbank, aby rozpocząć swoje życie od początku. Miasteczko skrywa jednak mrożącą krew w żyłach przeszłość - przed dwudziestoma laty seryjny morderca zabił w nim pięciu chłopców. Morderca zyskał przezwisko „Szeptacz”, ponieważ nocą szeptał pod oknami swoich kilkuletnich ofiar.

 • „Rana” Wojciech Chmielarz – polski pisarz, autor m.in. bardzo dobrze przyjętego „Żmijowiska”, postanowił napisać nowy thriller psychologiczny, w którym swoją tematyką porusza tematy trudne i bolesne. Tym razem wychodzi on od narysowania śmierci nastoletniej dziewczyny Marysi, która wpadła pod koła rozpędzonego pociągu. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy jej śmierć była  nieszczęśliwym wypadkiem czy raczej próbą samobójczą. O całej sprawie rozmyśla również Elżbieta, która jest nauczycielką w prywatnej szkole, do której uczęszczała tragicznie zmarła dziewczynka. Kobieta na własna rękę postanawia przeprowadzić śledztwo, aby wyjaśnić wszystkie niejasne informacje. Osobami, które mogą pomóc kobiecie są Gniewomir i Klementyna, ale niechętnie podchodzą do jakiejkolwiek współpracy.

Reportaże

 

 Źródło: czarne.com.pl

 • „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karolina Bednarz – Kraj Kwitnącej Wiśni jest fascynujący, niezwykły ale i mroczny, tajemniczy. Dla większości Europejczyków kojarzy się jedynie z gejszami, sushi czy anime, które zdobyły wielką popularność - zwłaszcza na Zachodzie. Inaczej jednak przedstawia Japonię grupa kobiet, które muszą walczyć z stereotypami, zaściankowymi poglądami czy japońskimi tradycjami. Kobiety są tutaj dyskryminowane zarówno w pracy, jak i w domu. Nikt jednak nie dokłada tutaj wszelkich starań, aby zmienić tę sytuację. Pozostawione jedynie same sobie, doprowadzają siebie do izolacji, przemocy, a najgorszych przypadkach do prób samobójczych. Tytułowe kwiaty to kobiety, których piękno zostało zbrukane i schowane przed światłem dziennym.

 • „Wnuki Jozuego” Paweł Smoleński – znany polski reportażysta i publicysta ponownie napisał interesujący reportaż, który w fascynujący sposób opisuje historię Izraelczyków i Palestyńczyków uwikłanych w długoletni konflikt. Ważną rolę odgrywa tutaj nawiązanie do Pisma Świętego, w którym została przedstawiona czterdziestoletnie tułaczka Żydów przez pustynię. Pan Bóg nakazał Mojżeszowi, aby wyprowadził ich z Egiptu. Gdy zestarzał się, na swojego następcę wybrał Jozuego, który dał życie kolejnym pokoleniom Żydów. Obecnie walczą oni z arabskimi sąsiadami o ziemię, którą utracili. Trudno jednak pogodzić dwa zwaśnione ze sobą kraje, które walczą o kawałek ziemi i godne życie dla swoich wnuków.

 • „Aleja Włókniarek” Marta Madejska - reportaż Madejskiej jest pełną bólu, smutku i tragedii historii pracownic, matek i kobiet, które w łódzkich fabrykach były zmuszone do walczenia o lepszą przyszłość dla wszystkich Polek i Polaków. Dzięki reporterce możemy poznać dziewczyny, które musiały rozpocząć pracę już w wieku kilkunastu lat. Każda z nich była siłą napędową, z którą nikt się jednak nie liczył. Pracownice były nisko opłacane, wykorzystywane przez swych pracodawców i zmuszane do poświęcania pracy nadprogramowych godzin. W końcu postanowiły jednak sprzeciwić się, wymuszając wprowadzenie nowego regulaminu i przepisów, które zabezpieczyłyby ich status pracowniczy.

Romans

 Źródło: empik.com

 • „After” Anna Todd – W 2019 roku został wydany pierwszy tom serii „After” – „Płomień pod moją skórą” autorstwa Anny Todd. Główną bohaterką książki jest Tessa, której całe życie jest zaplanowane. Pragnie wziąć ślub z chłopakiem Noahem, którego zna od najmłodszych lat. Pragnie dostać się na wymarzone studia oraz uzyskać staż, który umożliwi jej zdobycie pracy w dobrze prosperującym wydawnictwie. Jest przekonana o tym, że nic nie jest w stanie zmącić jej spokoju. Na kampusie poznaje jednak Hardina, przy którym świat wygląda zupełnie inaczej. Z upływem czasu staje się on jej obiektem westchnień. Całe jej życie staje pod wielkim znakiem zapytania. Autorka serii Anna Todd jest amerykańską powieściopisarką, której rozpoznawalność przyniósł jej cykl „After”. Pierwsza, a zarazem debiutancka z serii “After” została zekranizowana.

 • „Tylko raz w roku” Agnieszka Lingas-Łoniewska zabrała swoich czytelników w magiczną podróż. Pisarka jest autorką ponad trzydziestu bestsellerowych powieści. W 2019 roku ukazała się jej zupełnie nowa powieść „Randka z Hugo Bosym”, liczne wznowienia wcześniejszych bestsellerów, między innymi z serii „Zakręty losu”. Główną bohaterką powieści „Tylko raz w roku” jest Ela, która musi się uporać z narastającymi problemami - rozstaniem rodziców, chorobą mamy. Natomiast Kamil musi stawić czoło zaborczej matce, która pragnie znaleźć synowi najlepszą kandydatkę na żonę w wszechświecie. Na horyzoncie pojawia się sytuowana córka przyjaciół, której podoba się mężczyzna. Obydwoje stale powracają co roku w Wigilię do miejsca, w którym spotkali się po raz pierwszy. Czy los postanowi ich połączyć? Musicie przekonać się sami, czytając tą świąteczną historię pełną miłości i marzeń.

 • „Too late” Colleen Hoover – „Too late” jest niezwykłą historią Sloan - dziewczyny, która nie potrafi zakończyć toksycznego związku. Nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ukochana jej osoba wysysa z niej ostatnie pokłady energii i dobroci. Poświęca wszystko, co jej w życiu pozostało dla ukochanej osoby. Związek z mężczyzną jest jednak przepełniony bólem, smutkiem i goryczą, ponieważ jest on wplątany w nielegalne interesy, choć dzięki temu zapewnia byt choremu bratu. Życie Sloan zmienia się, gdy w jej życiu pojawia się tajemniczy Carter, może to właśnie on sprawi, że dziewczyna na nowo uśmiechnie się? Pisarka ukazała toksyczną miłość rodzącą się z tragedii. Problematykę utworu nakreślają trzy perspektywy historii głównych bohaterów – Sloan, Asy i Cartera. Sloan jest zagubiona, Asa walczy ze swoimi lękami, a Carter wydaje się być idealnym mężczyzną.

Niestety w tym zestawieniu nie znalazły się wszystkie książki, ale mam nadzieję, że w żadnym stopniu nie umniejszyłam na wartości waszym ulubionym powieściom. Moją uwagę przykuły szczególnie reportaże, ponieważ są one obecnie w moim polu zainteresowań. Nie sposób jednak zapomnieć o innych książkach, z których każda różni się gatunkiem, tematyką oraz indywidualnym stylem pisania ich autorów. Mam nadzieję, że 2019 rok był dla was równie ważny jak dla mnie, ponieważ mogłam wygospodarować trochę czasu, aby przeczytać zaplanowane na początku zeszłego roku pozycje książkowe.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • snapchat dailyvibes
 • YouTube Social Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska