7 książek, które zyskały na popularności dzięki filmom

 

Książki pozwalają nam wyobrazić sobie zupełnie inny świat. Dlatego warto najpierw zapoznać się z lekturą, a dopiero później obejrzeć jej ekranizację lub adaptację. Często jednak jest tak, że to właśnie film staje się promocją dla książki. Wcześniej znana nielicznym, po ekranizacji staje się numerem jeden na listach bestsellerów. Oto kilka tytułów, które zyskały na popularności po premierze filmów na ich podstawie.

Zmierzch

Pamiętam, że byłam w gimnazjum, kiedy obejrzałam film. Od zawsze lubiłam czytać, więc zaraz po seansie zabrałam się za książki. Przeczytałam od deski do deski, praktycznie jednym tchem. Wówczas historia przystojnego wampira i niepozornej nastolatki doskonale oddziaływała na moje emocje. Jeśli miałabym tę sagę wpisać w jakąkolwiek grupę wiekową, byłyby to właśnie dzieci w wieku gimnazjalnym. Historia Edwarda i Belli na liście bestsellerów znalazła się kilka lat wcześniej, jednak na popularności zyskała właśnie dzięki ekranizacji.

 

Władca pierścieni

Saga składa się z wielu części, każda jest niezwykle popularna. Wiele osób, myśląc o „Władcy pierścieni”, ma przed oczami Elijaha Wooda oraz Smigola stworzonego przez Petera Jacksona. Popularność filmów wielu osobom, sięgającym po książkę później, zaburzyła własne wyobrażenie, a wielka szkoda, ponieważ w przypadku akurat tej pozycji wyobraźnia działa cały czas – idealnie nadaje się do własnej kreacji świata.

 

Harry Potter

Saga, którą zna cały świat. Na popularności mocno zyskała jednak w 2001 roku, kiedy pojawiła się ekranizacja pierwszej części: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Dla większości Millenialsów i młodszego pokolenia Harry Potter to po prostu Daniel Radcliffe. Można powiedzieć, że książka J.K. Rowling stała się kulturą w popkulturze. Zauważalne jest to nawet w codziennym życiu, kiedy np. wysokiego, potężnie rozbudowanego mężczyznę żartobliwie porównujemy do Hagrida, a przed oczami mamy oczywiście Robbiego Coltrane’a, odtwórcę jego roli w filmie. Podobnie jest chociażby z Emmą Watson czy samym Danielem Radcliffeem, którzy dla fanów przygód o młodym czarodzieju zawsze będą aktorami jednej roli.

 

Milczenie

Stosunkowo nowy film, więc może nie jest to aż tak zauważalne. O książce wcześniej nie słyszało się aż tak często, dopóki nie pojawiła się w kinach jej ekranizacja. Obecnie w różnych grupach czytelniczych na Facebooku coraz częściej pojawiają się wątki na ten temat, a w księgarniach na półkach z bestsellerami ustawione są książki Shūsaku Endō, oczywiście z plakatem filmu na okładce. Jest to zatem najbardziej widoczny obecnie przykład promocji książki przez jej ekranizację.

 

 

Kod da Vinci

Choć książki Dana Browna są niezwykle popularne wśród fanów czytelnictwa, również mocno zyskały na popularności po ukazaniu się pierwszej części filmów z Tomem Hanksem w roli głównej. Obecnie czytając „Kod da Vinci” i dalsze dzieje Roberta Langdona, mamy przed oczami właśnie amerykańskiego aktora.

 

Millenium

Doskonałym przykładem na promocję książki przez film jest trylogia szwedzkiego pisarza Stiega Larssona. Najpierw książki stały się bestsellerami w Szwecji, gdzie powstały ich ekranizacje. Następnie za robienie na ich podstawie filmu wzięli się Amerykanie. I tak w 2011 roku powstała produkcja „Dziewczyna z tatuażem”, której twarzami stali się Rooney Mara oraz Daniel Craig. I choć ekranizacji daleko jest poziomem do wersji książkowej, to właśnie oni dla wielu czytelników stali się wyobrażeniem głównych bohaterów. W związku z filmem „Millenium” książka zyskała na popularności na całym świecie, czego nie doczekał sam autor, który zmarł w 2004 roku. Na fali popularności trylogii popłynął za to David Lagercrantz, który w 2015 roku wydał kontynuację powieści pt. „Co nas nie zabije”. Ta część nie umywa się jednak do oryginału.

 

 

Gra o Tron

Choć filmem nie jest, nie sposób, żeby nie znalazła się w tym zestawieniu. Serial na podstawie powieści George’a R.R. Martina to produkcyjny majstersztyk. Doskonali aktorzy, wspaniały reżyser, zdjęcia, muzyka – a to wszystko na podstawie niesamowitego scenariusza, czyli właśnie książki. Jej zakończenie to najbardziej strzeżona tajemnica na świecie. Dla fanów literatury popularnej serial będzie doskonałą gratką, ponieważ powieść Martina jest dość ciężka do czytania i na pewno nie każdy przebrnie przez te tomiska. Na pewno jednak wielcy fani fantasy powinni po nią sięgnąć. 

 

Wiadomo, że filmy zawsze są lepiej promowane niż książki. Nic więc dziwnego, że to właśnie one stają się reklamą dla swoich papierowych wersji. Kiedy jednak chcemy obejrzeć jakąś produkcję na podstawie książki, zawsze warto sięgnąć najpierw po nią. Ja staram się też wybierać zawsze te, których okładki ilustrowane są przez grafika i nie przedstawiają plakatu lub zdjęcia z filmu. Nie dość, że w większości są po prostu ładniejsze, to jeszcze nie narzucają nam żadnego wizerunku.

 

 

Korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska