3 książki o... II Wojnie Światowej, które warto przeczytać

 

Pisarze opowiadają różne historie na kartach swoich dzieł. Są wśród nich tacy, którzy podjęli się zadania spisania tego, co działo się nie tak dawno, bo niecały wiek temu. Były to czasy II Wojny Światowej, która zapisała się w historii krwawym atramentem. Dzieci walczące obok dorosłych, obozy zagłady pełne ludzi tracących swoje człowieczeństwo i wytrwali żołnierze niepoddający się nawet w obliczu śmierci.

Piotr Tymiński – Przybysz

Pewnie każdy z nas pamięta czasy swojego dzieciństwa. Zabawy z rówieśnikami, odkrywanie świata, ogromne marzenia i plany na całe życie. Jednak dla niektórych beztroskie zabawy zostały przerwane przez wybuch wojny. Kimś takim jest na przykład Dzidek, czyli Bronisław Przybysz, którego dzieciństwo przypadło właśnie na te okrutne czasy. W książce poznajemy świat z jego perspektywy. Miał zaledwie dwanaście lat, gdy 1 września zmienił zwyczajne życie jego rodziny i sąsiadów w walkę o przetrwanie. Dzidek opowiada o swojej historii, ucieczkach i próbie powrotu do domu.

 

Hans Joachim Lang – Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz

Obozy koncentracyjne są znane z okrucieństwa, jakie miało w nich miejsce, lecz niewiele rzeczy może równać się z tym, co odbywało się w bloku 10. w Auschwitz. Rzadko opowiada się głośno o przeprowadzanych tam eksperymentach, przez które zginęły setki kobiet. Tylko część z nich przeżyła i mogła opowiedzieć o tamtych wydarzeniach. Z książki dowiemy się, na czym polegały „badania” przeprowadzane przez „specjalistów” i pseudolekarzy, co przeżywały ich ofiary i jak wyglądała obozowa codzienność w bloku 10.

 

Jacek Karczewski – Śladami Niezłomnych

Czasy okupacji nie dla wszystkich zakończyły się w 1945 r. Niektórzy jeszcze lata po zakończeniu wojny wciąż walczyli o wolność. Musieli się ukrywać, by nie wpaść w ręce sowietów, którzy starali się ich pochwycić wszelkimi sposobami. Ludzie uciekali od wsi do wsi, od domu do domu, szukając kryjówek, ufając z przymusu obcym i wierząc, że któregoś dnia powróci prawdziwa wolność.

 

Jacek Karczewski w swojej książce przytacza historie kilkudziesięciu osób i rodzin, które osobiście doświadczyły okrucieństwa wojny i tego, co działo się po niej. Wśród nich są żołnierze walczący w konspiracji, ale również zwyczajni ludzie, którzy ukrywali ich i pomagali im tak, jak potrafili. Zdarzało się, że sowieci odkrywali, gdzie schronili się Wyklęci, a wtedy zaczynał się prawdziwy koszmar. Bestialskie pobicia, przesłuchania trwające godzinami, głodzenie, wilgoć w celach – to wszystko stanowiło normę dla więźniów próbujących wciąż walczyć o swoją wolność.

 

Historie zebrane w tych książkach to zaledwie wycinek tego, co działo się w Polsce w tych ponurych czasach. Jednak jest to wystarczające, by poznać i zrozumieć jak wielką wiarę i nadzieję mieli nasi dziadkowie, którzy pragnęli pełnej wolności, a nie tylko jej części.

 Źródło: pexels.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska