5 książek o chorobach, które warto przeczytać

 

W Polsce, ale też i na całym na świecie, zaczął się trudny czas, który powinniśmy spędzić w domu. Dbamy bardziej o swoje zdrowie i staramy się nigdzie nie wychodzić bez konieczności. Dlatego warto znaleźć rozwiązanie na nudę, jaka mogłaby zapanować u nas. A wiadomo, że książka to najlepszy przyjaciel człowieka w takim czasie.

Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam pięć pozycji książkowych, których autorzy nawiązywali do chorób. Niektóre nawet dobrze wpisują się w sytuację, jaką obecnie przeżywamy.

 

Albert Camus – Dżuma

To książka, którą na pewno zna wielu uczniów. Jest to historia o tym, jak bakcyl dżumy dostał się do Oranu. Zaczyna się od zwyczajnego życia mieszkańców, którzy nie spodziewają się, co niedługo wydarzy się w ich mieście. Któregoś dnia na ulicach pojawiają się martwe szczury. Na początku ich jest kilka, ale potem liczba gryzoni wzrasta. Władze jednak, zamiast szukać przyczyny ich śmierci, każą jedynie sprzątać truchła. Nawet gdy ludzie sami zdali sobie sprawę, że ich miasto nawiedziła dżuma, i pojawiły się pierwsze ofiary choroby, rządzący nie podjęli od razu żadnych środków bezpieczeństwa. Musiały minąć dwa dni i musiało zginąć trzydzieści osób, by w końcu odizolowano miasto i zajęto się chorymi.

Jest to uniwersalna lektura, w której pod dżumę możemy podstawić zło tkwiące w człowieku, choroby, nienawiść i wojnę. Ta książka nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych lektur, ale na pewno warto po nią sięgnąć.

 

James Rolling – Amazonia

W tej książce razem z Nathanem ruszamy śladami ekspedycji jego ojca aż do serca dżungli amazońskiej. Zetkniemy się tutaj ze światem, którego nie znamy. Spotkamy zmutowane stworzenia, przekonamy się, czy Krwawe Jaguary to mit i będziemy szukać lekarstwa na chorobę, która opanowała Stany Zjednoczone.

Gdy wirus przedostaje się z ciała zmarłego na pierwszą ofiarę, zaczyna się walka z czasem. Nikt nie potrafi znaleźć leku na tę chorobę, mimo wszelkich prób naukowców. Wydaje się, że ludzkość jest coraz bliżej zagłady. Jedyna nadzieja w Nathanie i jego ekspedycji, którzy może nie tylko dowiedzą się, w jakich okolicznościach zaginął jego ojciec, ale też odnajdą lek. Chyba że wcześniej dżungla ich zabije.

 

Éric-Emmanuel Schmitt – Oskar i pani Róża

To druga znana uczniom lektura. Opowiada o losach chłopca chorego na białaczkę. Pewnego dnia odwiedza go pani Róża, która opowiada mu wiele niezwykłych historii i zadaje mu zadanie. Każdego dnia Oskar pisze list do Boga. Opowiada Mu o swoich wątpliwościach, doświadczeniach i wydarzeniach ze szpitala.

Chłopiec przechodzi przemianę dzięki listom i staje się niemal nauczycielem życia dla dorosłych, którzy go otaczają, oraz dla czytelników.

 

Rachael Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Laconis – Trzy kroki od siebie

Mukowiscydoza to też niezbyt przyjemna choroba, która utrudnia życie Stelli od lat. Przez nią wiele razy musiała rezygnować z wycieczek i innych przyjemności życia. Mimo to dziewczyna się nie poddaje. Każdego dnia walczy ze swoją chorobą i prowadzi vloga, w którym opowiada o swoim życiu.

Will jest jej całkowitym przeciwieństwem. Buntownik, który ma już dosyć szpitali i mukowiscydozy, a do tego bakterii B. Cepacia, przez którą jego szanse na wyzdrowienie są znikome.

Jest to historia o nastolatkach, których łączy nie tylko choroba, ale też uczucie. Jednak czy miłość ma szanse między nimi rozkwitnąć i zakorzenić się na zawsze, gdy wciąż dzielą ich trzy kroki?

 

José Saramago – Miasto ślepców

Mieszkańcy tego miasta żyli normalnie przez lata, do czasu aż jeden z nich oślepł. Potem potoczyło się to szybko. Coraz więcej osób traciło wzrok, aż epidemia zaatakowała wszystkich mieszkańców. Jednak w przeciwieństwie do niewidomych nie widzieli ciemności, lecz otaczającą ich biel.

Sama lektura jest skonstruowana w taki sposób, że można poczuć się jak jeden ze ślepców. Wydaje się, że jest to ciągły tekst bez dialogów, ale bohaterowie się odzywają i to nieraz. Jednak na pierwszy rzut oka tego nie zobaczymy.

Ta książka budzi różne uczucia. Od współczucia dla chorych, aż po nienawiść względem tych, którzy chcą wykorzystać swoją przewagę. Jednak dobrze pokazuje, jak ważna w takich chwilach jest współpraca i nadzieja.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska