3 powieści idealne na lato

 

Nadeszło lato, czas zabawy beztroski... I nadrabiania literackich zaległości. Jest to prawdziwy temat rzeka, jednakże dzisiaj postanowiłam podarować wam  małą pigułkę, w postaci książek wprost idealnych do czytania zarówno w upalny letni dzień,jak i w ciemną noc pod kocem.

1. "Śpiewajcie z prochów, śpiewajcie" Jesmyn Ward

 

Zacznę od chyba jednego z moich największych tegorocznych zaskoczeń. Trzynastoletni Jojo pragnie zrozumieć co znaczy być dobrym człowiekiem. Stopniowo poznaje świat, czerpiąc zarówno z bliskich mu wzorców, rodzinnych opowieści oraz legend. Splot wydarzeń sprawi, iż trafi on do więzienia stanowego Parchman w mrocznym sercu Missisipi, gdzie natrafi na pewnego udręczonego chłopca, który nosi w sobie całe zło amerykańskiego Południa.

To przejmująca powieść o przemocy,drodze,  biedzie,gdzie wyprawa po narkotyki zamienia się w smutną balladę.

 

 

2.  "Drzewo kłamstw" Frances Hardinge

 

Pozostając jeszcze w nieco mroczniejszym klimacie, przedstawiam wam niesamowicie wciągającą,  osadzoną w na wpoły historycznych realiach powieść. 

Kiedy ojciec nastoletnej Faith ginie w tajemniczych okolicznościach, dziewczyna za wszelką cenę pragnie dociec prawdy. Przeszukując jego rzeczy, odkrywa dziwne drzewo. Drzewo, które żywi się kłamstwami i owocuje, ujawniając skrywane sekrety. Nieprawdy wymykają się Faith spod kontroli,ponieważ  tam, gdzie kłamstwa zwodzą i mamią, słowa prawdy burzą i niszczą. A przecież nie istnieje coś takiego, jak niewinne kłamstwo..

 

"Kłamstwo rozprzestrzenia się jak pożar [...]. Najpierw trzeba było na nie dmuchać i chuchać, dodawać gałązek - ale lekko i ostrożnie. Delikatny oddech wzmoże nowo urodzony płomień, ale zbyt energiczne dmuchnięcie może go zgasić. Niektóre kłamstwa zakorzeniły się i rozprzestrzeniały, trzaskając wesoło jak ogień, i nie trzeba ich było dokarmiać. Nie należały już jednak do ciebie. Nabierały kształtu i żyły własnym życiem, nie można było nad nimi zapanować."

 

3.  "Jeśli tam jesteś" Katy Loutzenhiser

 

Czas na coś w lekkiej kontrze, czyli powieść z pogranicza młodzieżówki i new adult, w której w  błyskotliwy sposób zostaje podjęty wątek nagłego zerwania relacji.. 

Zan, której najlepsza przyjaciółka Priya niedawno wyprowadziła się do Kalifornii, jest zdruzgotana, gdy ich kontakt nagle się urywa. Wszyscy powtarzają, że powinna dać sobie spokój i pozwolić dziewczynie zacząć od nowa. Jednak dopóki Zan nie usłyszy tego z ust Prii, nie będzie w stanie pogodzić się z faktem, że ich przyjaźń dobiegła końca. Z jednej strony jest to bardzo lekka, przystępna czytelniczo powieść,z drugiej strony dotyka tego ważnego problemu, trudnego bez względu na wiek.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska