3 książki godne polecenia. Przedwojenni romantycy

21/12/2018

 

To nie książki. To biograficzne księgi! O ich bohaterach wiadomo już bardzo wiele, jednak wciąż powstają nowe,
ciekawe pozycje, w których znajdziemy jak dotąd niepublikowane nigdy teksty, zdjęcia czy ciekawostki. Ludzi chcących zajmować się nauką, twórczością i dawaniem innym siebie poprzez własne dzieła. Przeczytamy o wyborach i tragicznym w skutkach deszczu wojny, przez który przejść musieli ci aniołowie sztuki. Przedstawiam wam trzy książki, które według mnie są godne polecenia.

Bodo „Już taki jestem zimny drań” – Ryszard Wolański

 

Najpierw obejrzałem film „Bodo” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Następnie przeczytałem książkę Wolańskiego. Wiem, robi się to odwrotnie, ale książka wpadła mi w ręce później, w zasadzie po emisji serialu. W tym przypadku ekranizacja nie przyćmiła mi pierwowzoru. Obszerna, zawierająca sporo fotografii, mnóstwo smaczków i archiwaliów – taka jest książka. Trzeba dodać, że jest to uaktualnione, drugie wydanie z licznymi dodatkowymi zdjęciami i nowym materiałem o wspomnianym już serialu TVP Bodo. Jest to pozycja, dzięki której w naszych oczach ukaże się barwny zarys przedwojennej Warszawy, w której Bodo był numerem jeden. Zdecydowanie ukazuje ona Eugeniusza Bodo jako człowieka, który może być wielką inspiracją, a zarazem postacią dzięki której nasze problemy wydają się błahe w porównaniu z jego. Skłania to do refleksji, iż problem nie dotyczy jednostki, lecz ogółu. Pomijając fakt, że Bodo miał sławę, pieniądze i jeszcze parę pomysłów na siebie, zaskoczyła go wojna, przed którą musiał uciec się do Lwowa. O dalszych losach Eugeniusza Bodo dowiecie się, sięgając po tę książkę.

 

Genialni  Lwowska Szkoła Matematyczna  Mariusz Urbanek

 

Nie sądziłem nigdy, że nastąpi taki dzień, w którym będę pisał o czymkolwiek, lub bardziej o kimkolwiek związanym z matematyką. Od roku ze znienawidzoną z matematyką mam zawarty pokój, w ramach którego polecono mi książkę pt. Genialni – Lwowska Szkoła Matematyczna Mariusza Urbanka. Po jej przeczytaniu utwierdzam się w przekonaniu, że rozejm ten został zawarty do śmierci (mojej rzecz jasna). A teraz nieco o książce! Znajdziemy w niej opis przedwojennych uczonych, wybitnych matematyków o charakterach, które jak na matematyczne, były nietuzinkowe. Losy bohaterów splotły się właśnie we Lwowie, gdzie powstała słynna Księga Szkocka. Największymi spośród inicjatorów powstania w Kawiarni Szkockiej tzw. szkoły matematycznej byli: Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur i Antoni Łomnicki. Nie bójcie się. Książka nie zawiera skomplikowanych matematycznych zadań. Jest napisana humanistycznie – o umysłach ścisłych, choć nie do końca. Moim zdaniem gdyby Steinhaus miał jeszcze kilka lat życia, mógłby stać się poetę (interesował się nim nawet Julian Tuwim). Genialni – Lwowska Szkoła Matematyczna to bardzo wciągająca lektura, która pozwala zauważyć, że bohaterowie nie byli wybitni tylko w jednej dziedzinie. Podsumowując, książka Urbanka to wstrząsająca opowieść o uczonych, którzy matematyki nie porzucili, ani podczas okupacji, ani w obliczu sowieckiego reżimu.

 

Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury  Marian Buchowski

 

Mimo że nigdy nie byłem fanem Stachury, to po lekturze książki Mariana Buchowskiego – Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury, jestem skłonny powiedzieć, że w zasadzie nadal nie jest prawidłowe tutaj użycie słów, które nieraz wpadają nam w uszy, że wszystko zostało powiedziane i napisane. Być może. Być może temat twórczości Stachury jest wyczerpany, bo przecież na horyzoncie pojawiła się już wcześniej książka Dariusza Pachockiego pt. Stachura totalny. Jednak o nim samym, jako o człowieku urodzonym przed wojną, a żyjącym w PRL, nie powstało wiele książek. Ta, autorstwa Buchowskiego odsłania nam życie Stachury, jego dążenie do tego, czego usilnie się trzymał. Sytuacje, które opisują osoby z nim związane, a o których pierwszy raz możemy przeczytać właśnie tutaj, są nowym kontekstem w patrzeniu na poetę. Trzeba pamiętać, że Edward Stachura urodził się we Francji tuż przed wybuchem wojny, a do Polski zawitał trzy lata później. Stąd wojna bezpośrednio nie dotykała go tak, jak pozostałych bohaterów omawianych wyżej książek. Z pewnością miało to wpływ na dalsze jego losy, na jego „nijaką”, „obojętna” wręcz „relację” z komunizmem.

 

Zobacz także: 3 ponadczasowe książki dla każdego

 

Być może już nie nadążam, ale zaobserwowałem ostatnio wysyp książek o biografiach znanych, lubianych i nawet nielubianych osób. Jeśli chodzi o mnie, oby było ich jak najwięcej! Jeżeli dzieła danego twórcy są nam już dobrze znane, chcemy lepiej poznać jego sylwetkę. Odsyłam was zatem do książek, które zachęciły mnie do wgłębiania się w historię urodzonych przed wojną ludzi, którzy zasłynęli z dawania pokarmu dla ducha i umysłu.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska