W drodze do wnętrza

 

Podróż jest zawsze dobrym pomysłem na poukładanie myśli, rozprawienie się ze swoimi problemami. Niektórzy wybierają się w dłuższe wyprawy, by odnaleźć siebie, sprawdzić swoje możliwości i pokonać słabości. Tak właśnie zrobił autor i bohater książki „Kredencjał. Droga do wnętrza”, który wybrał się szlakiem jakubowym do Santiago de Compostela.

„Droga Świętego Jakuba”, czyli Camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, w której znajduje się grób tego apostoła. Co ciekawe, co roku udaje się tak ponad ćwierć miliona pielgrzymów.* Daniel Sitek wyrusza tą trasą, by dowiedzieć się, kim jest naprawdę, jaki jest cel w jego życiu. Postanawia porzucić stanowisko menagera i zrobić sobie przerwę od życia, w którym codzienna gonitwa za pieniądzem za bardzo go przytłaczała. Polegając na szczęściu, udaje się w pieszą podróż, w której skazany jest na przychylność losu i dobre serce tych, których spotka po drodze.

 

Dzięki temu, że autor pisze w pierwszej osobie, czujemy, jakbyśmy przemierzali wszystkie ścieżki razem z nim. Jak pisze w prologu: „Zapraszam Cię do przejścia razem ze mną drogi i doświadczania jej uroków”. Wydaje się, że drugim, ale bardzo ważnym, celem książki jest utożsamienie się czytelnika z bohaterem i odważenie się na zrobienie tego samego. Czytając książkę, nie raz sama nabierałam ochoty porzucenia smartfona, komputera, założenia wygodnych butów i wyruszenia w pieszą wędrówkę. Ale tylko na chwilę. :)

 

 

Tytułowy „Kredencjał” to dokument, pielgrzyma drogą św. Jakuba, w którym zbiera się pieczątki. Każdą zdobywa się w kolejnej odwiedzonej miejscowości i potwierdzają one przebycie danej trasy. Dla pielgrzymów są czymś więcej niż tylko odhaczeniem przystanku. To wspomnienie trudów i przeciwności, z którymi musieli się zmierzyć, żeby ją zdobyć.

 

Dlaczego polecam tę książkę? Bo na przykładzie drogi kogoś obcego możemy zajrzeć w głąb siebie. Bo zadamy sobie te same pytania, co autor, i być może odnajdziemy na nie odpowiedź, właśnie dzięki temu pielgrzymowi. Czyta się szybko, z każdą stroną coraz bardziej zaprzyjaźniamy się z bohaterem i trzymamy za niego kciuki.

 

 

*Bardzo ciekawy artykuł o Camino de Santiago: http://joemonster.org/art/38224/Camino_czyli_Droga_sw._Jakuba

 

 

 

Korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska