Legenda Krampusa – kim on naprawdę jest?

10/12/2019

Zimny grudniowy wieczór, różane refleksy o zachodzie słońca, blask tysiąca świateł o jasnych i ożywionych kolorach, zapach pierników i różnych pyszności. Jeżeli uważacie, jednak, że każde święta bożonarodzeniowe są takie same, lub że cechują się jedną wspólną tradycją... cóż, mylicie się!

Podczas gdy większość kultur posiada ciepłe i przytulne tradycje oraz wątki związane z okresem świątecznym, z niemieckiej szorstkości i mentalności opartej na regułach narodziło się coś innego. Mając to na uwadze, bawarska legenda o Krampusie zaczyna nabierać sensu. To przerażające stworzenie pojawia się każdego roku, gotowe by ukarać niegrzecznych.

 

Zobacz także: Boże Narodzenie – kompendium świąteczne

 

Jak wygląda ten nasz potworek, zastanawiacie się. Pokrzywiona, obłąkana twarz o przekrwionych oczach góruje nad futrzanym, czarnym ciałem. Gigantyczne rogi zwijają się z jego głowy, ukazując jego rodowód pół-kozła i pół-demona.

Za tym terrorem, kilkanaście kolejnych krąży po śniegu na ulicach Lienz, w Austrii, wśród hałasu krowich dzwonków. Bo tak, można ich przez ten grzechot rozpoznać. Stwory pędzą ulicami, ścigając chichoczące dzieci oraz dorosłych, szturchając ich kijami i strasząc niektórych, wiedząc, że przez lata byli niegrzeczni.

 Źródło: www.pinterest.com

 

Pierwotnie Krampus był dziełem czysto pogańskim. Jego imię wywodzi się od niemieckiego „krampen”, czyli „pazur, szpon”. Mówi się, że jest on synem Hel (bogini śmierci, z mitologii nordyckiej). Krampus został wszczepiony w tradycję chrześcijańską jako pomocnik Świętego Mikołaja. Podobny jest on do postać, takich jak Zwarte Piet w Holandii oraz Knecht Ruprecht w Niemczech.

 

Od XVII wieku obaj zostali połączeni w rodzaj świątecznego Ying-Yang, z Krampusem jako mrocznym towarzyszem Świętego Mikołaja. Podczas gdy Święty Mikołaj umieszcza cukierki w butach dobrych dzieci, a brzozowe gałązki w butach złych, szczególną specjalnością Krampusa jest karanie niegrzecznych dzieci. Legenda głosi, że przez cały sezon bożonarodzeniowy, źle zachowujące się dzieci są bite brzozowymi gałęziami lub znikają, wpychane do worka Krampusa i wywożone do swojej kryjówki, aby je torturować lub zjeść. Kostiumowe postacie tych dwóch, tradycyjnie razem odwiedzają domy i robią interesy podczas „Krampusnacht”, dzień znany również jako „Noc Krampusa” lub po prostu „5 grudzień”.

 

Zobacz także: A czy Twoje dziecko wierzy w Świętego Mikołaja?

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

Coroczna Parada Krampusa w Lienz, znana również jako „Perchtenlauf” lub „Klaubaufe”, wskrzesza wielowiekową tradycję: młodzi mężczyźni w mieście przebierają się za te mityczne stwory i paradują ulicami w starożytnym pogańskim rytuale, mającym na celu rozproszenie zimowych duchów. Maszerują ubrani w futrzane garnitury, w rzeźbionych drewnianych maskach, niosąc dzwonki.

 

Stworzenie stało się tak popularne w ostatnich czasach, że ma serię komiksów, własne „imprezy”, a nawet kilka filmów.

 Źródło: www.pinterest.com

 

Zobacz także: Grudniowe premiery filmowe – co warto zobaczyć?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska