Choroby dróg oddechowych u kotów, jak z nimi walczyć

10/10/2019

 

Jesień to czas chorób nie tylko u ludzi, ale również problemy ze zdrowiem mogą mieć nasze zwierzaki. Nagła zmiana temperatury wpływa negatywnie również na nasze koty. 

Problem najbardziej dotyka właścicieli kotów, które wychodzą na zewnątrz. Zmiany temperatury, deszczowa aura oraz spora ilość wirusów w powietrzu przyczyniają się do tego, że coraz więcej kotów zmaga się z chorobami druga oddechowych. 

 

Objawy

 

Pierwsze objawy, to kaszel, katar i podwyższona temperatura ciała. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, właśnie na kaszel. Początkowo może to wyglądać jak normalne, zmaganie się kota z "kłaczkami",które zalegają mu w żołądku. Jeśli jednak w ciągu dwóch dni, sytuacja się nie zmienia, a wręcz przebiera na sile. Może to oznaczać, właśnie problemy z drogami oddechowymi. Gdy tylko zauważycie te niepokojące symptomy u swojego pupila, warto jak najszybciej udać się do weterynarza. Gdyż im dłużej będziecie zwlekać, tym dłużej będzie trwało leczenie. A zwierzak będzie męczyć się z każdym dniem coraz bardziej.

 Fotografia:pexels.com

 

Leczenie

 

Leczenie chorób układu oddechowego u kotów, prawie zawsze wymaga wspomagania antybiotykami. W łagodniejszych przypadkach, wystarczy podawać antybiotyk w tabletkach. Przy cięższych stanach, konieczne jest podawanie leków w zastrzykach. A to oznacza kilka dni, codziennych wizyt w gabinecie weterynarza. Oprócz antybiotyków, konieczne jest podawanie witamin i leków wspomagających odporność, a także stosownie syropu od kaszlu. Dokładnym dobrem lekarstw zajmuje się lekarz weterynarii, po wcześniejszym zbadaniu zwierzaka. Nigdy nie poddajemy lekarstw, bez konsultacji z weterynarzem! 

 Zobacz także: Pupil z padaczką. Jak dbać o zwierzę z epilepsją?

 

Opieka

 

Zwierzę zmagające się z chorobą, zazwyczaj jest przemęczone i osowiałe. Dużo śpi, mało je i stara się jak najwięcej odpoczywać. Właściciel powinien zapewnić swojemu pupilowi spokojnie miejsce, gdzie będzie mógł powoli wracać do zdrowia. W przypadku chorób dróg oddechowych, zakazane jest wypuszczenie kota z domu, przez kilka dni, a nawet tygodni. Każde wyjście, gdy leczenie jeszcze nie zostało zakończone, przyjaźnią się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Pupil, który ma gorączkę ma podobne objawy jak my. Może być mu zimn

o, może mieć dreszcze. Dlatego warto zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza w domu.  Gdy posiadacie więcej niż jedno zwierzę w domu, warto odizolować chorego pupila od tego, zdrowego. Po pierwsze w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się, a po drugie po to, by chory zwierzak miał spokój i mógł komfortowo odpoczywać. 

 Fotografia:pexels.com

 

 Zobacz także: Jak podróżować z kotem? Praktyczne porady

 

Wbrew pozorom choroby dróg oddechowych u kotów, wcale nie zdarzają się rzadko. Najwięcej przypadków  odnotowuje się właśnie jesienią lub wczesna wiosną. Gdy temperatury na dworze drastycznie się zmieniają. Jednak na tą przypadłość, kot może zachorować nawet latem np.gdy będzie długo przebywał na deszczu, a później zostanie na noc na podwórku, bez możliwości schronienia. By tego uniknąć, ograniczajcie wyjścia na dwór waszym pupilom, szczególnie w dni, gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Pamiętajmy, że bez względu na pogoda, powinniśmy zapewniać naszym zwierzakom schronienie od deszczu i wiatru. Bez względu na porę roku. Zawsze jesteśmy odpowiedzialni za zwierzaki, którymi się opiekujemy. Nie  zapominajmy o tym. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska