3 najbardziej kontrowersyjne pokazy w historii mody

20/05/2020

Strój wykonany z muszli małż, modelka trzymająca w dłoni własną głowę, a także modelki zapakowane próżniowo w plastikowe torby. Moda nigdy nie przestaje zaskakiwać, na szczęście, bo po to jest. 

1. Alexander McQueen Spring/Summer 2001 „VOSS”

 

Fotografia: www.pinterest.com

 

Pokaz, który na zawsze zapisał się na kartach historii mody. Goście widzą lustra zamiast wybiegu. Kiedy zapalają się światła okazuje się, że za szkłem chodzą modelki. Modelki zabandażowane, ubrane w stroje wykonane z muszli małż, całkowicie oderwane od rzeczywistości. Na samym środku szklanego pomieszczenia znajduje się sześcian z szyb, które pod koniec pokazu upadają na podłogę. W środku widać szezlong, a na nim postać kobiety. Postać nagiej kobiety, która na twarzy ma odwróconą maskę gazową, podłączoną do rur, dzięki którym oddycha. McQueen tą sceną nawiązuje do zdjęcia Joela- Petera Witkina „Sanitarium” z 1983 roku.

Pokaz, który wprowadził nas w XXI wiek i pozostanie z nami na zawsze.

 

2. Gucci Fall Winter 2018/2019

 

Fotografia: www.pinterest.com

 

Za projekty pokazu odpowiedzialny był sam Alessandro Michele, co widać już od samego początku show. Dyrektor kreatywny domu mody nie przestaje nas zaskakiwać, tworząc każdą kolekcję zupełnie inną od poprzednich i wciąż niezwykłą, przełamującą kolejne schematy.

Tym razem goście zebrani byli na sali operacyjnej. Modelki i modele mieli na sobie kolorowe stroje jak zwykle przełamujące ciasne ramy tego, co kobiece, a co męskie. Zaskakujące jednak było to, że niektórzy z nich trzymali w dłoniach… własne głowy i smoki, co miało odnosić się do roli wyobraźni.

 

3. Iris Van Herpen Fall 2014 „Biopiracy”

 

Fotografia: www.pinterest.com 

 

Motywem przewodnim pokazu holenderskiej projektantki były ryzykowne działania w stosunku do natury. Wzbudzającą kontrowersje częścią pokazu był sam środek wybiegu, gdzie znajdowały się trzy modelki w pozycji embrionalnej zapakowane próżniowo w plastikowe torby. Niektórzy uważają, że było to przedstawienie swego rodzaju zagrożonego gatunku o który trudny na zniszczonej Ziemi.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska