Niepełnosprawni w pełni aktywni!

 

19 maja 2017 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Niepełnosprawni – w pełni aktywni!”. Jest to pierwsza edycja wydarzenia, które zorganizowało Koło Naukowe Studentów Psychologii KUL, ale już można mówić o sukcesie. Wystąpiło kilkadziesiąt osób ze środowiska nauki, jak również samych zainteresowanych, czyli osoby niepełnosprawne, które opowiedziały swoją historię i to, jak aktywnie funkcjonują w społeczeństwie.

 

Zuzanna Markowska, studentka I roku humanistyki cyfrowej na KUL-u, z którą miałam okazję porozmawiać podczas konferencji, pochodzi spod Rzeszowa i od małego porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo swojej choroby odważyła się przyjechać zupełnie sama do Lublina, jest aktywną studentką i dobrze sobie radzi. „To jest dla mnie taki fajny krok do samodzielności, do tej »aktywności«, że sobie tu jakoś radzę, że żyję…” – mówi Zuzia. Zapytałam ją, jak podobała jej się konferencja i dlaczego takie inicjatywy są ważne. „Wystąpienia były przedstawione przez osoby kompetentne, to jest bardzo ważne, że nie mówiły tego osoby »z kosmosu« tylko takie, które się na tym znają. To jest istotne, bo trafiło to do mnie. (...) Takie konferencje, na uczelni szczególnie, otwierają oczy. (...) są bardzo potrzebne, żeby aktywizować i studentów, i ogólnie społeczeństwo...”.

 

„Niepełnosprawność uczy pokory. Uczy, że jak nie dam sobie rady, to muszę kogoś poprosić o pomoc” – mówi Zuzia. Często trudno o tą pomoc. Ludzie odwracają się, udają, że nie widzą. Chyba nie raz spotykaliśmy się z takimi sytuacjami. Podobnie jest w pracy. Niepełnosprawność często dyskwalifikuje potencjalnego pracownika. Stąd tematyka konferencji – osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Aneta Dyrla, prezes konferencji, zapytana o to, dlaczego takie spotkania są ważne, powiedziała: „Wydaje mi się, że jeszcze jesteśmy zamknięci na osoby z niepełnosprawnością (...). Myślę, że jest bardzo potrzebne, żeby oswajać społeczeństwo właśnie z tymi osobami…”. Mieliśmy okazję wysłuchać osób, które mimo poruszania się na wózku inwalidzkim czy bycia niewidomym, pracują i niosą innym pomoc. Przykładem jest pani Emilia Kotarska, która jeździ na wózku, a mimo to pracuje jako pielęgniarka.

 

W przerwie między pierwszą a drugą sesją odtworzony został film zrealizowany przez studentów psychologii: Patryka Kamińskiego, Jolantę Wojtasińską, Łukasza Wolanina i Michała Terleckiego  „Niemożliwe nie istnieje!”. Film miał czterech bohaterów, którzy opowiedzieli o swojej aktywności w niepełnosprawności. Opowiedzieli o swoich pasjach, co lubią robić i dlaczego, jak wyglądały początki ich działalności i z jakimi przeciwnościami musieli się zmagać. W filmie wystąpiły osoby z różnymi schorzeniami, które pokazały, że mimo przeciwności losu można robić to, co się kocha. Ich działanie motywuje do działania i zrobienia czegoś z własnym życiem. „Jeżeli się czegoś chce, to trzeba to robić” – powiedziała jedna z bohaterek.

 

Takie konferencje otwierają oczy i nie pozostawiają obojętnym. „Kluczem do zrozumienia i do otwartości jest edukacja. Z jednej strony systemowa, czyli mówienie o niepełnosprawności w dyskursie trochę naukowym, a z drugiej strony doświadczenie i przykłady osób niepełnosprawnych, które pokazują, że można” – powiedziała główna organizatorka. Problem niepełnosprawności jest, był i będzie. To zależy od nas czy tym ludziom będzie żyło się lepiej, czy dodamy im chęci do życia i pomożemy w ich planach i marzeniach. „Ta »aktywnośc« pomaga niepełnosprawnym otworzyć się na dalsze życie” – mówi Zuzia. Otwórzmy się i my, by nieść pomoc.

 

 

Zdjęcia: Weronika Krysa

Korekta: Olga Miziuk

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska